Hírek
2024. November 12. 08:07, kedd |
Helyi
Forrás: The Guardian/portfolio/web/zsuffa csaba
Milyen növények termeszthetőek a Holdon?
Ez a jövő? Ausztrál kutatók 2025-ben Holdon termeszthető növényekkel fognak kísérletezni. Az ausztrál vezetésű Aleph projekt keretében, 2025-től növénytermesztéssel kísérletezhetnek a Hold felszínén.
A küldetés során egy gondosan megtervezett kapszulába zárt növényeket és magvakat küldenek fel a Földet kísérő égitest felszínére.
A landolást várhatóan az Intuitive Machines holdi leszállóegysége végzi majd el a 380 ezer kilométeres út megtétele után- mondta a The Guardian.
Az Australian Lunar Experiment Promoting Horticulture (Aleph) az egyik első ausztrál vezetésű holdi küldetés, amelyet a Lunaria One startup irányít, kutatóintézetekkel, nonprofit szervezetekkel és ipari partnerekkel kiegészülve.
A projekt hosszú távú célja, hogy a jövőben friss élelmiszert állítsanak elő az űrhajósok számára a Holdon és később a Marson.
Lauren Fell, a Lunaria One igazgatója elmondta, hogy az első teszt során a hangsúly azon van, hogy a növények képesek-e egyáltalán túlélni a szállítás közben fennálló extrém körülményeket. A növényeknek ki kell bírniuk a hosszú tárolást, a felszállás közbeni erős rezgéseket és a holdi környezet sajátosságait, beleértve a mínusz 120-130°C közötti hőmérsékletet.
Ennélfogva, Fell kiemelte, hogy a jövőre tervezett küldetés során még nem kezdenek kertépítésbe a Holdon, egyelőre csak azt kutatják, hogyan képesek felküldeni oda a terményeket.
Caitlin Byrt, az Ausztrál Nemzeti Egyetem biomérnöki professzora és növénytudósa az Aleph projektnek olyan növényekkel kapcsolatban adott tanácsokat, amelyek elviselnék az utazást. A szakértő szerint a feltámadó növények, amelyek képesek átvészelni az extrém időjárási körülményeket, ideális jelöltek lehetnek a kísérlethez.
A projekt a világűr kolonizálása mellett szélesebb körű előnyökkel is járhat, például segíthet megtanulni, hogyan lehet friss és tápláló élelmiszert előállítani földi katasztrófák vagy szélsőséges éghajlati események után, amelyek a kutatások alapján a klímaváltozásnak köszönhetően egyre gyakoribbak lesznek a jövőben.
Az Aleph az Ausztrál Űrügynökség 3,6 millió dolláros támogatásával valósul meg. Enrico Palermo, az ügynökség vezetője hangsúlyozta a projekt jelentőségét az emberes űrkutatás és a földi alkalmazások szempontjából.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi
Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében
Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.