Városlista
2025. január 22, szerda - Vince

Hírek

2024. November 12. 17:32, kedd | Helyi
Forrás: bbc/hirmondo/greendex/wikipedia/aljazeera/index/infostart/life/web/zsuffa csaba

HÁBORÚ - Mekkora környezetszennyezést is kell elviselnünk? Milyen hatással van környezetünkre a háború?

HÁBORÚ - Mekkora környezetszennyezést is kell elviselnünk? Milyen hatással van környezetünkre a háború?

Miközben MI SZELEKTÍVEN GYŰJTÜNK ÉS PALACKOKAT VÁLTUNK VISSZA és az Európai Unió környezetpolitikája is azon dolgozik, hogyan válhat Európa zöldebbé és fenntarthatóbbá,

közvetlenül szomszédságunkban minden kontroll nélkül, észbontó módon folyik ennek az ellenkezője.

De előljáróban idézzükaz Európai Unió fontosabb környezetjogi alapelveit:
- Az egészséges környezethez fűződő jog alapvető emberi jog
- Elővigyázatosság elve – a környezeti ártalmakat tudatosan meg kell előzni, a megelőzés eszköze a környezeti hatáselemzés
- Magas szintű védelem elve – Nyugat-Európában a lehető legmagasabb szintű technikát kell alkalmazni a környezetvédelemre
- Integrálás elve – a környezetvédelmet a gazdaságpolitikába, a társadalmi tevékenységbe kell integrálni
- Kötelező a környezetvédelem oktatása
- Szubszidiaritás elve – kisegítés, a hatalmi szintek közötti munkamegosztásról szól, a különféle problémákat a keletkezési szinten kell megoldani, az EU csak akkor lép közbe, ha az állam nem tud közbenjárni
- Helyettesítés elve – magasabb veszéllyel járó technikát alacsonyabb veszéllyel járóra kell cserélni, illetve a környezetre veszélyes anyagok betiltása
- Mérhetőség elve – termékeket a piac érdekében össze lehessen hasonlítani, például káros anyag tartalom egységes mérésével
- Biodiverzitás védelmének az elve
- Együttműködés elve – információs kötelezettségek az országon belül, illetve az országokon kívül
- Fenntartható fejlődés elve – a jelen szükségleteit úgy kell kielégíteni, hogy a következő nemzedékek is élhessenek

Mindezekkel szemben milyen hatással vannak környezetünkre a háborúk? A harcok nemcsak emberáldozatokkal járnak, hanem rendkívül károsak környezetünkre is.

Sajnos manapság ritkán esik szó a környezetszennyezés kapcsán a háborúk által termelt hulladékmennyiségről és károsanyag-kibocsátásról, pedig ha komolyan csökkenteni akarjuk karbonlábnyomunkat, akkor azt a szempontot is figyelembe kell venni és szankcionálni.

Katasztrofális klímaügyi következményekkel jár Ukrajna és Oroszország ilyen hosszan tartó háborús konfliktusa.

Kezdjük a történelemmel - a kőbaltától az atomfegyverekig
A fegyverek az ember megjelenésétől jelen vannak életünkben. A legelső ilyen eszköz, amelyet „kifejlesztettek”, egy egyszerű lándzsa volt, erre bizonyítékot a németországi Schöningen közelében találtak.

A következő korokban felgyorsult a fegyverek feltalálása és előállítása. Ezeket nemcsak vadászatra használták, hanem egymás ellen is bevetették az akkori népek és törzsek, illetve országok és birodalmak hadseregei.

A fegyverek rohamtempóban fejlődtek a történelem során

A puskapor elterjedésével pedig megjelentek a tűzfegyverek is, köztük ágyúkkal, puskákkal és muskétákkal, amelyek először elég kezdetlegesnek számítottak, majd idővel egyre hatékonyabbakká váltak.

A következő nagy mérföldkő a géppuska feltalálása volt az 1860-as években. A 20. században, az I. világháború idején aztán megjelentek az első harckocsik és a különféle pisztolyok, puskák, bombák, illetve a biológiai hadviselés is előtérbe került.

Később, a II. világháború idején pedig az Egyesült Államokban kifejlesztették az első atombombát, amellyel alapjaiban változtatták meg a fegyverkezési versenyt.

A páncéloktól hamar eljutottunk a drónokig
Az új technológiák felfedezése ezzel nem állt meg, a mai napig rengeteg újítást találnak ki, a legmodernebb gépfegyverekkel, harckocsikkal, bombákkal, illetve akár intelligens drónokkal látják el a katonákat.

Mekkora kárt okoznak a hadseregek a környezetre nézve?Az okozott károk:

Egy friss, 2022-es tanulmány szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás nagyjából 5,5 százalékáért felelősek a háborúk.Az ukrán-orosz háborúban hatalmas környezeti károkról számoltak be Ukrajna területén.

Nagyon gyorsan változtatni lenne szükséges azon a gondolkodásmódon, hogy a hadseregek által okozott károsanyag-kibocsátással az egyes országoknak nem kell elszámolniuk!

Fontos kiemelni azt is, hogy a nemzetközi klímaegyezmények karbonlábnyom-csökkentésre irányuló törekvéseibe sem építik be a hadviselés okozta kibocsátások mérséklését, így a hadseregek viszonylag szabadon szennyezhetik környezetünket tevékenységükkel.

Nagy lökést adna a környezetvédelemnek, ha megszünnének a konfliktusok.

Habár mára felismerték ennek jelentőségét és a legutóbbi klímacsúcsokon már a katonai szervezetekről is szó esett, még mindig sok tennivaló lenne az általuk okozott környezetszennyezés csökkentésével kapcsolatban.

A Dubajban megtartott klímacsúcs résztvevői 2023. december 2-án
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

Környezeti pusztítás az orosz-ukrán háború nyomán
Az orosz-ukrán háború komoly környezeti pusztításhoz és nagy-mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásához vezetett.

A nagyobb volumenű harcok természetesen sokkal több erőforrást igényelnek. Például rengeteg üzemanyagot használhatnak a felek, amivel nagyban hozzájárulnak a szén-dioxid-kibocsátás növekedéséhez.

A nagy méretű járművek rombolhatják is a tájat, különösképp az érzékenyebb növényzettel borított területeket, ahol így akár ki is pusztulhatnak az élőlények (például sok ütközet jár erdőirtással is). A robbanószerek használata nemcsak az épületekben okozhat hatalmas károkat, hanem rengeteg törmeléket is termelhet, amely később szennyezheti a talajt. A kisebb darabkákat pedig a szél szinte bárhova elszállíthatja, további károkat okozva.

További problémát jelent, amikor az egyik hadban álló fél stratégiailag fontos ipari épületeket támad, ennek során ugyanis hatalmas mennyiségű szennyező anyag kerülhet ki a környezetbe.

Gondoljunk csak arra, mi történhet, ha például egy vegyianyaggyárat, olajfinomítót, vagy atomerőművet vesznek célba az ellenséges erők.

Az ukrán-orosz konfliktus kapcsán például felmerült a veszélye annak, hogy egyes atomerőműveket találat érhet, ami végzetes következményekkel járhatna. Az ilyen szennyezések azért is veszélyesek, mert a környék mezőgazdasági tevékenységét is teljesen lerombolhatják, aminek hatására – a növekvő költségek mellett – akár éhínség is kialakulhat.

A fenntartható életre való törekvés az egész emberiség érdeke. A fenntarthatósággal és azzal, hogy mi mit tehetünk bolygónk védelméért kiemelten foglalkozott a nemrég véget ért Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is.

_ _ _ _ _ _ _

InfoNógrád - az egyetlen KÖZÉLETI és KÖZÉRZETI MAGAZIN - Salgótarján és Nógrád vármegye - hírek, zavaró reklámok nélkül 😃
Szeretettel várjuk Önt is a csatornáinkon!

CSOPORT:
https://www.facebook.com/groups/infonograd

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 21. 21:25, kedd | Helyi

Jelentkezés érettségi vizsgára (2024/2025. tanév május-júniusi vizsgaidőszak)

Diákok, figyelem! Így lehet érettségi vizsgára jelentkezni! Megkezdhető a jelentkezés a 2024/2025. tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszak érettségi vizsgáira.

2025. Január 20. 09:43, hétfő | Helyi

Zuckerberg szerint a mesterséges intelligencia átformálja a kódírást! [VIDEO]

A Meta vezetője szerint a középszinten kódolással foglalkozók közül sokan elveszthetik munkájukat a fejlődő MI miatt az év során.

2025. Január 19. 09:38, vasárnap | Helyi

ÖKÖLVÍVÁS – az SBTC egykori olimpikonja, Farkas Sándor

Rövid, de tartalmas bokszkarrier. Az SBTC ökölvívójaként kétszer-kétszer szerzett serdülő és junior bajnoki címet, de emellett egyszer-egyszer nyert az ifjúságiak

2025. Január 18. 10:31, szombat | Helyi

Új fejezet nyílik a filmgyártásban Magyarországon

Megnyitotta kapuit United Illusions néven Magyarország első, és egyben Közép-Európa legnagyobb virtuális forgatásokra specializálódott filmstúdió-komplexuma,