Városlista
2024. augusztus 2, péntek - Lehel

Hírek

2023. Július 19. 21:00, szerda | Külföld
Forrás: TIZES LISTA

VIDEÓ - Mi lett a nácikkal a 2. világháború után?

VIDEÓ - Mi lett a nácikkal a 2. világháború után?

A második világháborút követően a németek ellen harcoló szövetséges országok méltán bosszút akartak állni a nácik által elkövetett szörnyűségekért.

A nürnbergi perben sokukat bíróság elé állítottak, ám mások egyszerűen felszívódtak, és sokáig senki sem tudta igazán, hogy hova tűnhettek. A hidegháború alatt aztán számos náci szökevény előkerült, becslések szerint 9000 háborús bűnös menekülhetett például Dél-Amerikába.

Amikor a szövetségesek elfoglalták Berlint:

Egyértelművé vált, hogy a második világháborúnak vége, a náci elit egy része öngyilkosságba menekült. Néhányan, például maga Hitler is, már az elfogásuk előtt végeztek magukkal. Mások még a családjukkal is, az egykori propagandaminiszter, Joseph Goebbels a feleségének és az összes gyerekének is adott a méregkapszulákból.

Sokan elmenekültek Európából:

Göring és Himmler csak az elfogásuk után lettek öngyilkosok, néhány nácit pedig bíróságok ítélték el. Csakhogy egy csomóan egyszerűen eltűntek, mintha a föld nyelte volna el őket – mint később kiderült, többségük elmenekült Európából.

A háború utolsó évétől kezdődően elkezdődtek kiépülni az úgynevezett “patkányutak”.

Ezek olyan hálózatok voltak, amelyek az európai nácik és fasiszták számára nyújtottak menekülőútvonalat a kontinensen kívülre. Az első patkányutak megszervezésében a fasizmussal szimpatizáló vatikáni tisztségviselők és papok segédkeztek. Az útvonalak megjelenése nemcsak a nácik bújtatását és kimenekítését jelentette, hanem hamis papírokat, új identitást és teljesen új külsőt is adtak a menekülőknek.

Spanyolország a patkányutak fontos állomása volt:

1946-ig már több ezer háborús bűnös és egykori náci érkezett Spanyolországba, ami ekkoriban Francisco Franco irányítása alatt állt. Spanyolország a patkányutak egyik fontos állomása volt, Franco ugyanis a nácik és olasz fasiszták támogatásával jutott hatalomra még 1939-ben, ráadásul kiváló kapcsolatokat ápolt a katolikus egyházzal.

Ám Spanyolország ritkán jelentette a végállomást a nácik számára, a legtöbben innen tovább indultak Dél-Amerikába, ahol gyakran szinte tárt karokkal várták őket. Argentínában Juan Peron elnök például erősen szimpatizált a szélsőjobboldali eszmékkel, és úgy hitte, hogy a szovjetek és amerikaiak között kirobbanó harmadik világháború után jól fognak még jönni az emigráns nácik. Persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a menekülő háborús bűnösök bőkezűen fizettek vendéglátóiknak az Európából kicsempészett kincsekkel.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 30. 08:10, kedd | Külföld

Robert Fico: ha Kijev tovább blokkolja az orosz kőolajexportot, Szlovákia leállítja a gázolajkivitelt Ukrajnába

Amennyiben a következő napokban nem újul meg az orosz kőolaj Ukrajnán át történő szállítása, a pozsonyi Slovnaft kőolajfinomító leállítja az Ukrajnába történő gázolajkivitelt

2024. Július 29. 08:00, hétfő | Külföld

Kamala Harris egy hét alatt 200 millió dolláros kampánytámogatáshoz jutott

Kamala Harris választási kampánya egy hét alatt 200 millió dollárnyi támogatáshoz jutott - közölte az alelnök és nem hivatalos demokrata elnökjelölt kampányigazgató-helyettese vasárnap.

2024. Július 25. 07:31, csütörtök | Külföld

A generációváltás szükségességével magyarázta visszalépését Joe Biden

A generációváltás szükségességével magyarázta visszalépését az elnökjelöltségtől Joe Biden amerikai elnök a nemzethez intézett szerdai beszédében.

2024. Július 24. 19:43, szerda | Külföld

Légikatasztrófa Nepálban

a lezuhant repülőgépen 18 utas halt meg. A Saurya Airlines belföldi járata felszállás közben lecsúszott a kifutópályáról és a földbe csapódott.