Hírek
2024. Szeptember 03. 19:18, kedd |
Helyi
Forrás: web/zsuffa csaba
Véletlenül találták fel a pacemakert
Wilson Greatbatch kutató mérnök az ötvenes évek végén gyakorlatilag véletlenül találta fel a pacemakert. A beültethető szívritmus-szabályozó története röviden.
105 éve, 1919 szeptember 6-án született az amerikai Wilson Greatbatch.
Épp szívhangok felvételére alkalmas oszcillátort épített, de rossz ellenállást telepített a készülékbe, ami így egyenletes elektromos pulzálásba kezdett. Greatbatch rájött, hogy ezzel lehetne szabályozni a szívverést, majd két évnyi munkával kifejlesztette a világ első beépíthető pacemakerét.
Az addigi szívritmusszabályozók mérete nagyjából akkora volt, mint egy tévékészülék, és használatuk is igen fájdalmas volt.
Arra már évszázadokkal korábban rájöttek, hogy a szív ritmusos összehúzódásáért felelős központ elektromos impulzusokkal vezérli a szívműködést.
Az ókori rómaiak egyes betegségeket elektromos ráják csípésével kezeltek, a szív külső elektromos ingerlésével az 1700-as évek végén kísérleteztek. 1899-ben a British Medical Journal tanulmányt közölt a szív elektromos ingerléseinek kísérleti eredményeiről, majd egyre merészebb kutatások kezdődtek.
Az 1950-es évek elején kezdték el az elektroncsöves felépítésű, hálózati áramról üzemelő, úgynevezett szívritmus-generátorok gyártását, de ezek még szekrény nagyságú, nem mozgatható szerkezetek voltak és áramkimaradás esetén veszélybe került a beteg élete.
A hordozható pacemaker Dr. C. Walton Lillehei szívsebész és Earl E. Bakken együttműködéséből született meg.
Az orvosi műszerek javításával foglalkozó Bakken a gyerekek veleszületett szívbetegségeit sikerrel gyógyító orvos javaslatára olyan hordozható, telepes táplálású szívritmus-szabályozót tervezett, ami a kis betegeket már nem kötötte az elektromos hálózathoz (és az ágyhoz).
Az eszköz kipróbálása azonban még magát a tervezőt is meglepte. "A kórházban jártam egy másik munka miatt és láttam, hogy Lillehei egyik betege épp azt a prototípust használja, amit előző nap még az állatlaborba vittem. Gyorsan megkerestem Lilleheit, aki szokásos nyugodt stílusában előadta: hallotta, hogy a pacemaker működik, így egy percet sem hajlandó elpazarolni" - emlékezett vissza Bakken.
Az első beültetésre 1958-ban Svédországban, került sor, de a 43 éves Arne Larsson szívritmus-szabályozója alig három órán át üzemelt. A második már két napig, Larsson összesen 22 készülékcserét vészelt át és 2001-ben, 86 évesen hunyt el.
A mai, zsebórányi méretű készülékekben egy igen hosszú élettartamú elem táplálja azt a kicsi, okos áramkört, amely az elektromos impulzusokat állítja elő. Az impulzusokat egy vénába ültetett vékony, hajlékony drót vezeti a szívbe, az impulzusok gyakoriságát távszabályzókkal tartják kordában.
Bizonyos típusú pacemakerek járás, terhelés során képesek saját maguk megnövelni az impulzusok gyakoriságát, így a szív alkalmazkodni tud az igénybevételhez.
A "belső zsebórát" fémborítása megvédi a legtöbb elektromágneses behatástól, a repülőterek fémdetektorai, vagy éppen a mágneses magrezonancia (MRI) készülékek közelében azonban érdemes elolvasni a figyelmeztető feliratokat.
A pacemakeres betegek általában fel vannak készülve a ritkaságszámba menő üzemzavarokra, s magukkal hordanak egy kártyát, amelyre fel van írva a pacemaker típusa, beültetésének ideje, illetve a kezelőorvos neve és telefonszáma.
_ _ _ _
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 24. 08:49, vasárnap | Helyi
Nem felejtünk! Megemlékezés a karancslejtősi ellenállásról
Emlékezés a Gusztávakna bányájánál emelt emlékműnél. Az eseményen résztvevők, a Karancslejtősi ellenállás 80. évfordulóján a hős bányászokra és a kivégzett társaikra emlékeztek.
2024. November 23. 20:22, szombat | Helyi
Amikor súlyos síbalesetet szenvedett Michael Schumacher - hogyan is történt?
2013. december 29-én délelőtt letért a pályáról, hogy egy másik síelőnek segítsen... Ez az első HVG cikk, 2013. 12. 29-én jelent meg. Soroljuk a történteket...
2024. November 23. 19:38, szombat | Helyi
165 éve tudta meg a világ, hogy az ember a majomtól származik :-D
1859. 11. 24. - Charles Darwin angol természettudós megjelentette a Fajok eredete című munkáját. A könyv sokak meglepetésére, ismertette a tényeket az evolucióról és a természetes szelekcióról. A mai videóban,