Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2014. Február 06. 13:30, csütörtök | Helyi
Forrás: infonograd/MTI

Új Civitas Fortissima Múzeumot hoznak létre Balassagyarmaton

Új Civitas Fortissima Múzeumot hoznak létre Balassagyarmaton

Új múzeumot hoznak létre Balassagyarmaton.

A Civitas Fortissima nevet viselő intézmény emléket állít az 1919. január 29-i honvédő harcoknak, képet ad a trianoni feldarabolás elleni küzdelemről, és emellett Baráti Huszár Aladár és Tormay Cécile emlékét ápoló kutatóhelyként is működik - tájékoztatta az Ipoly Erdő Zrt. közönségkapcsolati vezetője az MTI-t.
Lengyel László elmondta: a múzeumot abban a Széchenyi utca 13. szám alatti, polgári eleganciát sugalló családi házban alakítják ki, amelynek akkori tulajdonosa, Baráti Huszár Aladár az 1919-es Tanácsköztársaság idején bújtatta Tormay Cécile írónőt. Tormay Cécile ebben a házban kezdte el írni 1919-ben a vörös terrorról szóló Bujdosó könyv című naplóregényt.
A ház most az Ipoly Erdő Zrt. tulajdonában van. A zrt., Balassagyarmat önkormányzata, a Közép-Európai Média Intézet Kft. és a városi Civitas Fortissima Kör közösen dolgozik majd az új múzeum létrehozásán, amelynek három éves előzménye van.
2011. január 28-án, a csehek kiverésének 92. évfordulóján Civitas Fortissima Múzeumot nyitottak Balassagyarmaton, a "legbátrabb városban". A Madách Moziban megnyílt múzeumot a balassagyarmati születésű Matúz Gábor, a Közép-európai Média Intézet igazgatója hozta létre. A gyűjteményben a kort és az eseményeket felidéző könyvek, dokumentumok, katonaruhák, filmek láthatók.
Ezt a gyűjteményt az új múzeum rendelkezésére bocsátja majd a Közép-Európai Média Intézet Kft., részt vesz továbbá az intézmény szakmai munkájában és gyűjteménye gyarapításában, szerepet vállal a múzeum működtetésében is. Az Ipoly Erdő Zrt. építési, kivitelezési munkákkal járul hozzá a múzeum létrejöttéhez, az önkormányzat pedig intézményein, cégein, alapítványain keresztül segíti a működtetést, a szakmai munkát és a gyűjtemény gyarapítását.
Balassagyarmaton diákok, polgárok, vasutasok, tisztviselők városvédő harcot folytattak 1919. január 29-én, és kiűzték a megszálló csehszlovák katonaságot. A harcokban tíz ember életét vesztette. Hősiességükkel elérték, hogy a határmenti város felszabadult és Magyarország része maradt. Az Országgyűlés 2005-ben a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város címet adományozta Balassagyarmatnak.
Lengyel László a Tormy Cécilnek menedéket adó Baráti Huszár Aladárról elmondta: 1919 januárjában városparancsnok volt, és aktív vezetőként kiemelkedően közreműködött a rend fenntartásában. 1919-től 1932-ig egymást követően több vármegye főispánja volt, 1932-ben pedig Budapest főpolgármestere lett. A zsidóüldözés elleni nyílt kiállása, németellenes magatartása, cikkei miatt a németek 1944. április 3-án tartóztatták le, de csak októberben szállították a dachau-i koncentrációs táborba. 1945 februárjában ott halt meg.

Képeslapküldő

Címkék: Civitas Fortissima

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi

Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében

Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.

2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi

Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története

Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,

2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi

Csernobil Magyarországon

Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...

2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi

Miért a Temu a világ leggonoszabb cége

Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.