Hírek
2012. Április 15. 00:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: infonograd/MTI
Salgótarjánban a szentkúti kegyhely restaurált oltárszobrai
A Mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhely újonnan restaurált oltárszobrait mutatja be a salgótarjáni Nógrádi Történeti Múzeum napokban megnyílt kiállítása.
A tárlaton a középkor óta zarándokhelyként számon tartott kegyhely történetét is megismerhetik a látogatók.
A nyolc szobrot a hívek adományaiból újították fel. Az oltárszobrok között vannak a térdeplő és a felfüggesztett angyalok, Keresztelő Szent János, Remete Szent Antal, Jézus és az Atya alakja. Többségük 1776-ban készült, a két térdeplő angyal valószínűleg 19. századi alkotás. A szentkúti ferences rendház 18. századi ereklyéket, szentélytartókat, kereszteket is a múzeum rendelkezésére bocsátott az április 30-ig látogatható tárlat idejére. A falakon pedig tablókon látható a restaurálás folyamata szövegben és képeken.
Szirácsik Éva múzeumigazgató a restaurálás előtti és utáni állapotot mutató fotókra külön felhívta a figyelmet, hiszen drámai változásokon mentek keresztül a szobrok színvilágukban, karakterükben.
Restaurálásra vár a kegyhely templomának barokk oltára is, amelyet le kellett bontani, mert életveszélyessé vált. Az oltár felújítása szintén a hívek hozzájárulásaiból történik majd meg.
A szobrok helyreállítását Gulyás Gyula és Ferenczi Attila végezte. Mint Ferenczi Attila elmondta, az, hogy az oltár életveszélyes állapotban van, akkor derült ki, amikor elkezdték róla leemelni a szobrokat, amelyekről pedig három réteg átfestést kellett eltávolítani mechanikusan és vegyszerekkel. Ezt követte a favédelem, a szilárdítás és a konzerválás.
A megújulás felé címet viselő tárlat megnyitóján Kálmán Peregrin kegyhelyigazgató kiemelte: minden restaurálási, helyreállítási munka új teremtés, mint ahogy egy új teremtés kezdete kell legyen minden megérkezés is a kegyhelyre. "Itt Isten fényében, az eredeti tisztaságban látjuk az életünket, és visszakapjuk azt a szabadságot, amellyel Isten ajándékoz meg bennünket" - tette hozzá.
Párhuzamot vonva a szobrok és az ember megújulása között úgy fogalmazott, hogy az embernek is le kell vetnie magáról azt, ami nem tartozik hozzá, meg kell szabadulnia azoktól a rétegektől, amelyek lefedik a valamennyiünk gondolatában, szívében meglevő szabadságvágyat.
A kiállítás alatt megtekinthetők Salgótarjánban az ipolytarnóci Varga Ottóné által készített kegyszobor-ruhák is.
A felvételen Jézus szobra a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely újonnan restaurált oltárszobrai című kiállításon a Nógrádi Történeti Múzeumban, Salgótarjánban.
MTI-fotó: Komka Péter
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 21:58, vasárnap | Helyi
Pindroch Csaba: Aki igazán különlegesre vágyik, menjen el Nógrádba
Az ország legkisebb lélekszámú vármegyéjének fő vonzerejét a mesés természeti környezet, a palóc néphagyományok és a szebbnél szebb műemlékek jelentik.
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,