Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2024. Január 06. 13:50, szombat | Helyi
Forrás: verocious/mult-kor/web/zsuffa csaba

Puskin utolsó párbaja, kétes hírnevű felesége becsületének sikertelen védelmében

Puskin utolsó párbaja, kétes hírnevű felesége becsületének sikertelen védelmében

"Nincs nő, nincs sírás?" - még erről is írunk majd...)
Puskin utolsó párbaja - 1837. február 10-én kapott halálos sebet egy párbaj során Alekszandr Szergejevics Puskin, az orosz irodalom

egyik legismertebb alakja, a megújuló orosz irodalom nyelvének megteremtője.

Az úgy kezdődött, hogy 1830-ban megkérte Natalja Goncsarova kezét. A házassági előkészületek és a birtokrendezés ügyében apja falujába, Bolgyinóba utazott, ahonnan aztán a moszkvai kolerajárvány miatt elrendelt karantén miatt három hónapig nem mozdulhatott ki.

A lényeg az ügyben, hogy Puskin szépséges, de kétes hírű felesége becsületét védve keveredett párbajba egy Franciaországból menekült holland diplomata léhűtő fiával, aki rágalmakat terjesztett az asszonyról.

A kor erkölcseinek megfelelve Puskin pisztolypárbajra hívta a kalandort, aki 1837. február 10-én halálosan megsebesítette a költőt.

A szentpétervári pletykák szerint I. Miklós cár is kapcsolatba került Nataljával, de természetesen Puskin nem tudta kihívni a cárt egy párbajra.

Éppen ezért egy másik lehetséges jelöltet választott, a francia tisztet. Amikor azonban d'Anthes feleségül kérte Jekatyerina Goncsarovát, Natalja nővérét, akkor visszavonta a párbaj-kihívást.

Az esküvő után azonban a pletykák újra elkezdtek terjedni, s a költő újra hitt a pletykáknak, amelyek elsődleges forrása Puskin szerint báró von Heeckeren lehetett, Hollandia oroszországi nagykövete. A báró, aki fogadott apja volt a franciának, egy eléggé maró gúnnyal megírt levelet kapott, így a kihívás újra érvénybe lépett.

A párbajra Szentpétervár egy külvárosában került sor, Csernaja Recskában és szokatlanul kemény feltételeket állapítottak meg. A szokásos 25-30 lépésnyi távolság helyett, amelyet abban a korban általában meghatároztak, mindössze 10 lépésnyi távolság volt a két fél közötti távolság.

Az első lövés a franciát illette, aki megsebesítette a költőt. Puskin a gyomorlövés után a földre esett és a párbaj ezzel tulajdonképpen el is dőlt.

A párbajokat azonban már Nagy Péter cár betiltotta, s a párbajon való részvétel büntetése súlyos volt, akár halállal is büntethették. A súlyos sérülést szerzett Puskinnak azonban sikerült elintéznie I. Miklós cárnál, hogy mégse büntesse meg komolyabban a párbajozókat.

Puskin végül két nap szenvedés után meghalt, s I. Miklós cár gondoskodott róla, hogy a családja ne szenvedjen hiányt semmiben. Kifizette Puskin adósságait és elrendelte, hogy a családnak, egyösszegű, 10.000 rubelnyi támogatást fizessenek ki, majd az özvegynek és lányainak nyugdíjat biztosított, de a fiairól is gondoskodott.

D'Anthest azonban megfosztotta katonai rangjától és száműzte Oroszországból. A száműzetésbe, amely révén tulajdonképpen hazatért Franciaországba, elkísérte felesége is (Puskin sógornője), s összesen négy gyermekük született. Otthon, Franciaországban aztán ragyogó politikai karriert futott be.

Sokak szerint a felesége hajszolta a halálba a költőt, s Marina Cvetajeva szerint a feleség egy szépség és semmi más, csak egy szépség, ész, lélek és szív nélkül.

Egy évszázaddal később megjelent d'Anthes két levele, amely szerint Natalja „Szentpétervár legcsodálatosabb alkotása” volt aki azonban még nem áll készen „megszegni a férje iránti elkötelezettségét”.

Ezek szerint Puskin feleslegesen párbajozott, bár ez még nem zárja ki, hogy a cárral kapcsolata volt a feleségének.

A Puskin halála után napon, a Russzkij invalid című újságba, szokatlan módon, már a cenzúra által jóváhagyott lapba került be egy gyászkeretes, anonim nekrológ, amely, mint száz évvel később kiderült, Vlagyimir Odojevszkij herceg tollából származott.

"Költészetünk Napja leáldozott! Puskin meghalt, meghalt élete virágjában, jelentőségteljes pályája közepén!… Erről nincs erőnk többet mondani, de nem is kell; minden egyes orosz szív ismeri az árát ennek a pótolhatatlan veszteségnek, amely meggyötör minden egyes orosz szívet. Puskin! Költőnk! Boldogságunk, népünk dicsősége!… Hát valóban nincs már Puskinunk?… Ehhez a gondolathoz nem lehet hozzászokni! Január 29., 2 óra 45 perc"

(A dátum a régi számítás szerinti, a mai naptár szerint 1837. február 10-én hunyt el!)

SALGÓTARJÁNIAK ÉS NÓGRÁD VÁRMEGYEIEK KÖZÖSSÉGE 😃
ADJUNK minél többet, minél TÖBBEKNEK!

Csatlakozzon olvasóinkhoz! Reklám és politikamentesen adjuk a híreket - InfoNógrád híroldal csoport
CSOPORT:
https://www.facebook.com/groups/infonograd
HÍROLDAL:
https://www.infonograd.hu
TikTok:
https://www.tiktok.com/@infonograd
Threads:
https://www.threads.net/@infonograd_hiroldal
Insta:
https://www.instagram.com/infonograd_hiroldal
. . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi

Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében

Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.

2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi

Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története

Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,

2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi

Csernobil Magyarországon

Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...

2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi

Miért a Temu a világ leggonoszabb cége

Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.