Hírek
2014. Szeptember 10. 15:00, szerda |
Helyi
Forrás: infonograd
Ötven elítélt kapott esélyt az újrakezdésre
Büntetésüket töltő raboknak indított projektet a Budapesti Üzleti és Kommunikációs Főiskola (BKF) a Balassagyarmati Fegyházzal és Börtönnel, valamint a Baracskai Országos Büntetés-végrehajtási Intézettel közösen.
A program keretében 50 elítélt szerezhetett OKJ-s bizonyítványt. A projekt szakmai vezetőjével, Barabás Tünde kriminológussal a program ötletéről, kidolgozásáról, menetéről és a résztvevők kiválasztásáról beszélgettünk rádiónkban.
Az Új Széchényi Tervben indultak olyan pályázatok, melyek a büntettek reintegrációját segítik elő. A visszaeső bűnözés egyik oka a szakképzetlenség miatti talajvesztettség - ismerteti tapasztalatait a kriminológus. Ez a projekt a jól hasznosítható, könnyen elsajátítható szakmákban való szakképesítést teszi lehetővé, illetve a szabadulás után segít az elhelyezkedésben. A BKF-nek már volt korábbi tapasztalata a börtönben való oktatásban, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön pedig már ezt megelőzően is sokat tett az elítéltek reintegrációjáért. Balassagyarmat ajánlotta Baracskát, így született meg az együttműködés ötlete.
A helyszín kiválasztása után az első lépés egy olyan piacosítható képzés megtalálása volt, melynek elsajátítását is lehetővé teszik a körülmények - így esett a választás a kertfenntartó és parkgondozói képzésre.
A másik kérdéses pont egy olyan munkáltató meglelése volt, aki hajlandó alkalmazni frissen szabadultakat. A Pásztói Városgazdálkodási Szervezet vállalta ezt. A projekt kidolgozói emellett mentorokat is kerestek a rabok mellé, akik a képzés alatt, de a szabadulás után is egy rövid ideig segítik a rabok előrejutását.
Az elítéltek részéről önkéntes volt a jelentkezés. A nagyszámú jelentkezőből előzetes készség- és képességfelméréssel, mentális állapot és alkalmassági vizsgálattal, pszichológus választotta ki a résztvevő 55 elítéltet. Ebből az 55 kiválasztottból ötvennek sikerült is letenni az OKJ-s vizsgát, ami nem kis szó, tekintve, hogy a rabok öt-hat elvégzett osztály után átlagosan 20 évvel ültek újra iskolapadba.
A képzés múlt év május-júniusában kezdődött személyiségfejlesztő tréninggel, melynek során az együttműködés elsajátítása állt előtérben. Ezt követte egy resztoratív (kárhelyreállító szemléletű) tréning, melynek célja, hogy a bűnelkövető átérezze, hogy ártott a bűncselekménnyel és ez a belátás, lelki változás tartsa őt vissza a későbbiekben a visszaeséstől.
Az átlagban 5-6 iskolai osztályt végzett, 20 és 60 éves kor közötti résztvevők tanulási készségeinek fejlesztését tanulás módszertani tréninggel segítették. Ezzel alapozták meg a szakképzést is, melyet gyakorlati képzés követett. Az OKJ-s tanfolyam után állampolgári ismeretekkel és életvezetési tanfolyammal folytatódott a program.
„Ezek, a 400 órás képzést záró, kiegészítő képzések a világban való megkapaszkodás zálogai, általuk a bűnözés világa helyett reális alternatíva lehet a munka”- fűzi hozzá a szakmai vezető.
A képzéseken túl a mentoroktól plusz odafigyelést is kaptak az elítéltek. A szokásos 70 helyett a programban 5 elítéltre jutott egy mentor. Ez fontos, mert a hosszú bebörtönzés alatt a családi kapcsolatok megszakadhatnak, ami elmagányosodáshoz vezet. A mentori figyelem sokat segíthet a kapcsolatok újraélesztésében és az életbe való visszailleszkedés során is. A mentorral és a programmal kialakított szoros kapcsolatnak nagy a szerepe a motiváltságban.
Remélhetőleg elindult valami, hiszen azok, akik munkába álltak a Pásztói Önkormányzatnál a mai napig jól teljesítenek. Barabás Andrea, a program szakmai vezetője várja az újabb pályázati kiírásokat, hiszen sok hátrányos helyzetű elítélt juthat ezzel egy második esélyhez, a társadalom számára pedig kedvező hatású a visszaeső bűnelkövetők számának csökkenése.
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi
Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében
Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.