Városlista
2024. április 29, hétfő - Péter

Hírek

2013. November 25. 12:00, hétfő | Helyi
Forrás: infonograd/MTI

Növekszik az igény a szociális földprogramra

Növekszik az igény a szociális földprogramra

Sóshartyánban éltek a lehetőségekkel.

Növekszik a társadalmi igény a szociális földprogramra, ezért az e célra az idén elkülönített 250 millió forintos megemelt pályázati keretösszeg 2014-re is megmarad, de akár még nőhet is - jelentette ki Kovács Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára az MTI-nek.
A szociális ellátórendszerbe illeszthető földprogram elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújt különféle kedvezményes juttatásokat a megélhetéshez, az önálló egzisztencia kialakításához - mondta Kovács Zoltán.
A programban tavaly 101, az idén már 151 település nyert el pályázati támogatást, amelyből vetőmagot, palántát és fiatal jószágokat oszthattak ki az önkormányzatok. Az idén már mintegy 500 hektárnyi földet műveltek meg a programban részt vevők. E földek rendszerint az adott önkormányzat saját, vagy bérelt területei, de több helyen az örökös nélkül maradt, a falun belüli kihalt házak kertjeit is hasznosítják közmunkások bevonásával - tette hozzá.
A mintaként szolgáló szociális földprogram munkaalkalmat jelent, a megtermelt zöldség-gyümölcs a helyi közüzemi, iskolai konyhákat is ellátja nyersanyaggal, van ahol szociális bolthálózat épül a termékek helybeni kedvezményes értékesítésére - utalt rá az államtitkár. Az érintett települések polgármestereinek tapasztalata szerint a mintaprogram hasznos az egész közösségre nézve. A segélyek helyett az értelmes munka által az emberek önbecsülése nő, az adott falu az önellátásra törekedhet, a családok kiegészítő jövedelemhez juthatnak. Mindez együtt az életminőségre is jótékony hatást gyakorol, a fiatalok szívesen maradnak a településen - hívta fel a figyelmet Kovács Zoltán.
Az MTI munkatársainak körképe néhány településről, ahol szociális földprogram működik.
A Tolna megyei Faddon idős emberek már nem művelt háztáji telkeit bérelte ki az önkormányzat, és az így 2,5 hektáron állástalan helyiek az általános iskola konyhájának termesztenek zöldséget. Fülöp János polgármester (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy az ültetvényt a szezonban 15-20 közfoglalkoztatott gondozta, borsót, zöldbabot, hagymát, mákot, burgonyát, paprikát, paradicsomot termesztettek. Az önkormányzat öntözőrendszert is kiépített, amivel elkerülhették az aszálykárokat. A helyben termesztett, vegyszermentes zöldség a 320 iskolás gyermek étkeztetéséhez szükséges nyersanyag csaknem az egészét fedezi - tette hozzá.
Tóth Gabriella, Sóshartyán (független) polgármestere arról adott tájékoztatást, hogy a Nógrád megyei településen a kiskertek műveléséhez vetőmagot osztottak, a jelentkezők naposcsibéket kaptak. A burgonyaföldet közmunkások művelték. Pályázaton elnyert pénzből két tehenet is vásároltak, azóta az állomány már ötre duzzadt. A jószágokat az önkormányzat tulajdonában álló, közmunkások által rendbe hozott istállóban tartják, az állatok gondozását, fejését idős, a gazdálkodáshoz értő helyiek útmutatása szerint közmunkások végzik. A pályázati pénzből egy kis tésztaüzemet is berendeztek, az itt főzött tészta az óvoda, iskola konyhájára kerülhet.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Besenyszög állandó résztvevője a szociális földprogramnak. A faluban és környékén kevés a munka. Balogh Zoltán polgármester (független) elmondása szerint a rendszeres szociális segélyre szoruló, a sokgyerekes szegény családok közül elsőként 20 család kapott két-két fiatal mangalica sertést és takarmányt. Ezután újabb rászorulók jelentkeztek, akik süldő disznókat, előnevelt csirkéket kaptak. A program kibővült, például az önkormányzat földjén 3300 homoktövis palántát telepítettek közmunkások bevonásával. Ezen kívül vetőmagot is kapnak a rászoruló családok. Jövőre újabb családokat szeretnének bevonni a programba - mondta a polgármester.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Homrogd polgármestere, Juhász Imre (független) arról számolt be: ezekben a napokban 25 közmunkás gyűjti a csipkebogyót, a kökényt. A termésből a szociális földprogram pályázati pénzén vett üstben főznek lekvárt, ami az óvodás, iskolás gyerekek étkezését teszi változatosabbá.
Rozsály, az alig 800 lelkes Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei falu évek óta az önellátás megvalósítására törekszik, amihez a szociális földprogramra is támaszkodhatnak. Sztojka Zoltán polgármester (Fidesz-KDNP) tájékoztatása szerint, a település összesen 90 hektáron gazdálkodik, főként paradicsomot, burgonyát, hagymát, paprikát termesztenek, de van dió- és meggyültetvényük is. Ezekre a terményekre épül a falut ellátó szervezet. Hetven helyi közmunkásért dolgozik a földeken. A település alapítványa által üzemeltetett, a helyi őstermelők termékeit kínáló szociális boltban pedig főként szintén helyi fiatal munkanélküliek dolgoznak. Most épül az a 67 millió forintból megvalósuló gyümölcsfeldolgozó, ahol aszalványok, gyümölcslevek, lekvárok készülnek majd, saját ellátásra, illetve értékesítésre.

Címkék: Sóshartyán

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 29. 08:00, hétfő | Helyi

Kora nyárias idő.

Főként a Dunántúlon szűrhetik vastagabb fátyolfelhők a napfényt, a Dunától keletre viszont sok napsütésre számíthatunk.

2024. Április 28. 08:45, vasárnap | Helyi

Ismét megrendezik a járműipari kiállítást Esztergomban.

Az idén 7. alkalommal nyílik meg a járműipari kiállítás Esztergomban: az Akkor és Most Jármű Expo április 27-28-án a Nagy Duna sétányon várja az érdeklődőket.

2024. Április 28. 08:00, vasárnap | Helyi

Tavaszi idő sok napsütéssel.

Sok napsütésre számíthatunk, bár a Dunántúlon és északon időnként felhők takarhatják el a napot, de csapadék sehol sem várható.

2024. Április 28. 06:31, vasárnap | Helyi

BABAMENTŐ INKUBÁTOROK

Az egészségügyi intézményeknél kihelyezett babamentő inkubátorok egy újszülöttmentő program részét képezik. A súlyos válsághelyzetbe került anyák és családok esetén előfordulhat,