Városlista
2024. december 8, vasárnap - Mária

Hírek

2013. Április 02. 12:00, kedd | Helyi
Forrás: infonograd

Nógrád megyéből az átlagosnál többen költöznek el

Nógrád megyéből az átlagosnál többen költöznek el

A 2011-es népszámlálás adataiból kiderül: mindig tart a kistelepülések elöregedésének, kiürülésének folyamata, a fiatalok egyre kevesebb megélhetési lehetőséget találnak a kistelepüléseken, ezért elköltöznek.

Békés és Nógrád megyéből menekülnek az emberek, már nem Miskolc a második legnépesebb város, a két legkisebb településnek összesen 22 lakója van. 30 településnek nincs felsőfokú végzettségű lakosa, miközben a XII. kerület lakóinak 60 százaléka szerzett diplomát.
A 2011-es népszámlálás eddig feldolgozott adataiból kiderül: még mindig tart a kistelepülések elöregedésének, kiürülésének folyamata, a fiatalok egyre kevesebb megélhetési lehetőséget találnak a kistelepüléseken, ezért elköltöznek. Az elvándorlási folyamat nyertese Pest megye, ahol a népesség még a 2001-es népszámlálás óta is jelentősen, 12 százalékkal nőtt. A legnagyobb vesztes Békés megye, amelynek népessége mintegy 10 százalékkal csökkent, de Nógrád megyéből is az átlagnál nagyobb mértékben költöznek el. Budapest után ma már a 211 ezres Debrecen és Szeged a legnagyobb városok; Miskolc a dobogóról is leszorult. Az ország két legkisebb települése a Zala megyei Iborfia és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tornakápolna; mindkét településnek 11-11 lakója van.
A legnagyobb változás az iskolai végzettségben történt az elmúlt tíz évben: a felnőtt népesség csaknem fele érettségizett vagy ennél is magasabb iskolai végzettséget szerzett, a felsőoktatás tömegessé vált. A szakmunkás-szakiskolai végzettségek ma a 35–59 évesek körében a leggyakoribbak, a 15 éves és idősebb népesség 30 százalékának középiskola a legmagasabb iskolai végzettsége, az érettségizettek aránya a fiatalok körében a legmagasabb: a 20–24 évesek között csaknem 60 százalék. Míg 2001-ben a férfiak körében volt magasabb az egyetemet, főiskolát végzettek aránya, 2011-ben már a nőknél; utóbbiak aránya 10-ről 18 százalékra nőtt. A felsőfokú végzettségűek aránya 11-ről 17 százalékra emelkedett, a 25–34 éves korcsoportokban már 28 százalék a diplomások aránya.
Az iskolázottság területi különbségei hasonlóan alakulnak a 10 évvel ezelőttihez: míg a fővárosban 70 és a megyeszékhelyeken 60, addig a községekben csupán 30 százalékos a legalább szakközépiskolai végzettségűek aránya. Pest és Csongrád megyében a legkedvezőbb a helyzet, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legkedvezőtlenebb. Az egyetemet, főiskolát a 25 éves és idősebb népesség körében az országban átlagosan minden ötödik ember végzett. A legtöbb diplomás a XII. kerületben él (majdnem 60 százalék), de a II. kerület sem sokkal marad el, míg a megyék közül Nógrád és Békés megyében a legalacsonyabb, 11, illetve 13 százalék. 30 településen egyetlen diplomás sem él.
Forrás: vasarnapihirek.hu

Címkék: menekül

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 06. 15:04, péntek | Helyi

Megyei Jogú Városok Szövetsége közgyűlése

A Megyei Jogú Városok Szövetsége közgyűlésével zárul a péntek Budapesten, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumban.

2024. November 29. 08:15, péntek | Helyi

A gombák kommunikációja - hihetetlen tényeket publikáltak kutatók

Gomba, amiről mindenkinek más jut az eszébe. Sokan még mindig az állat-, növény- és gombaországokban gondolkodnak a mitokondriális alapú rendszertan előtti érából fennmaradt,

2024. November 26. 20:59, kedd | Helyi

CIVIL INFO – NEA 2025 TÁJÉKOZTATÓ SALGÓTARJÁNBAN - FÓKUSZBAN A CIVIL SZERVEZETEK TÁMOGATÁSA

2024. november 26-án Salgótarján adott otthont a „CIVIL INFO – NEA 2025” országos tájékoztató rendezvénynek, amelynek célja a civil szféra számára aktuális információk,

2024. November 26. 09:08, kedd | Helyi

Magyarország, szeretlek! A műsorban a Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium

A Salgótarjáni Madách Imre Gimnázium diákjai november elején immár második alkalommal vehettek részt a Magyarország, szeretlek! című népszerű televíziós műsor élő felvételén az MTVA óbudai székházában.