Hírek
2024. Január 06. 23:27, szombat |
Helyi
Forrás: bharata/web/zsuffa csaba
Nikola Tesla - a tudománytörténet legrejtélyesebb alakja
Vannak kiemelkedők, akik jobbá teszik a világot... és vannak a legkiemelkedőbbek akik újra teremtik - ezek kevesek közé tartozott Tesla. 81 éve, 1943. 01. 07-én hunyt el, amit hátrahagyott
persze, hogy mindenkinek kellett. A teljes lista hosszú lenne, de legfontosabb dolgokat mutatjuk...
Ő a tudománytörténet egyik legrejtélyesebb alakja.
Érdekességek és tények
Nikola Tesla élete érdekességek tárháza. Életrajza a tudományos győzelmek rendkívüli sorozata, amelyet kereskedelmi bukások követnek. Tesla 6 nyelven folyékonyan beszélt, köztük magyarul is. Közismert volt fotografikus memóriájáról – vagyis amit egyszer elolvasott, nem felejtette el –, de híres volt különös fóbiáiról és tisztaságmániájáról is.
Iskolái befejeztével a budapesti Ganz-gyár technikusa, majd főmérnöke lett, a fejlesztések mellett megtervezte a hangszóró előfutárát.
Franciaországban Puskás Tivadarral került kapcsolatba, aki az Edison cég párizsi kirendeltségét vezette.
Edison propaganda hadjáratot folytatott munkája ellen. Egy rövid ideig Tesla segédmunkásként, napi 2 dollárért árkot ásott.
Bár Edisonnak nem volt olyan magas szintű matematikai és elméleti tudása, mint Nicola Teslának, viszont zseniális üzleti érzékkel rendelkezett, így sokkal sikeresebbé vált.
Edison az egyenáramot tartotta jónak, Tesla a váltóáramot, s neki lett igaza.
Amikor a transzatlanti rádió-összeköttetés tervén gondolkodott, tulajdonképpen a mobiltelefon és a wifi őse jelent meg. 1900-ban egy gazdag befektetőtő segítségével adótornyot épített Long Islanden. Szerette volna az egész világot ellátni képekkel és hírekkel. A wifi ősét láthatjuk ebben. Az üzletember azonban cserbenhagyta, így tervét nem tudta megvalósítani.
1908-ban egy interjú során ezt mondta:
„Kísérleteimre támaszkodva ki merem jelenteni, hogy nincs messze az az idő, amikor egy New York-i üzletember a berendezésem birtokában lediktálja utasításait Londonban tartózkodó titkárnőjének. Egy nagyon egyszerű és olcsó, mindenki számára hozzáférhető szerkezet segítségével zenét vagy politikai beszédeket hallgathat, esetleg egy másik kontinensen tartózkodó pap prédikációját. Ugyanezzel a berendezéssel bármilyen kép, rajz, írott vagy nyomtatott szöveg is továbbítható lesz, akárhová a Földön, másodperceken belül.”
A mai mobiltelefon őse is foglalkoztatta. Megálmodott egy hordozható, tenyérnyi készüléket, melyet vezeték nélküli elektromos energia működtetett volna. Megjósolta, hogy világszerte elterjed majd az üzenetküldés ilyen módja.
Amit általánosságban talán mindenki tud Tesláról, azokkal a találmányaival függ össze, melyeknek hatása napjaink mindennapi életére is vonatkozik. Nikola Tesla feltaláló, fizikus, aki egy személyben mérnök és látnok is volt. Mint mérnök legalább 700 eszközt alkotott. A váltakozó áram, a villamos energiának az a formája, amelyet ma használunk a háztartásban és a számítógépeink áramellátásához, Nikola Tesla munkásságából származik.
Életében 146 szabadalmat - ebből 112-t az USA-ban - jegyeztek be a neve alatt. Munkássága jelentősen hozzájárult a második ipari forradalomhoz és döntő mértékben meghatározza jelenkori gazdasági és társadalmi életünket.
A váltakozó áram rendszer feltalálója. Nevéhez kötődik a többfázisú villamos hálózat, a váltakozóáramú motor.
Róla nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét. A forgó mágneses mező felhasználásának lehetőségeit és az indukciós motor alapjait Budapesti tartózkodása alatt dolgozta ki.
- Az energia vezeték nélküli továbbítása,
- az energiatakarékos világítás,
- a távirányítás,
- a nagyfrekvenciás elektroterápiás készülékek,
- a napenergia-erőmű,
- megújuló energiaforrással működő berendezések,
- a rádió feltalálása.
Tesla saját állításai szerint megoldotta az "üzemanyag nélküli motor" problémáját, de ilyen szerkezet nem maradt fenn.
Tesla fegyverterveivel és kísérleteivel hozzák összefüggésbe a máig tisztázatlan 1908. június 30-n Közép-Szibériában, a Tunguzka folyó körzetében bekövetkezett iszonyatos robbanást, amelynek ereje 10-15 megatonna TNT-vel lehetett egyenértékű.
A Brit Királyi Intézet, a New York-i Tudományos Akadémia, valamint a Szerb Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja.
A misztikus Tesla
Nikola kisfiúként egy szörnyű tragédia szemtanúja volt. 12 éves bátyja, Danilo lovagolni tanult, de a megbokrosodott ló levetette magáról, és a gyerek meghalt. Az addig vidám sokat játszó kis Nikola magába forduló gyermek lett, zárkózottá vált, aki kerülte a társaságot. Ettől kezdve leginkább a természet megfigyelése és az olvasás kötötte le. Később az iskolában többször is előfordult, hogy a tanár még be sem fejezte a feladat írását a táblánál, ő már tudta a választ.
Elkezdte, majd abbahagyta az egyetemet. Amikor Pesten munkába állt, a napi 12-14 órányi megfeszített munka 1881 nyarán idegösszeroppanáshoz vezetett. Érzékszervei elképesztő módon kifinomultak, a Városliget fái között hallotta a denevérszárny surrogását. Szobája több száz méterre volt az állatkerttől, mégis megfájdult a füle, ha felbőgött az oroszlán.
Napokig csak este vagy kora hajnalban ment ki az utcára, mert szeme megfájdult a fényben. A sötétben viszont mindenkinél jobban látott. Elbeszélése szerint az egészet úgy élte meg, mintha a homloka közepén egy harmadik szeme lett volna, és annak kibocsátott fénysugarai tükrözték volna vissza a tárgyakat.
Amikor amerikai laboratóriuma porrá égett, támogatói segítségével tudta újrakezdeni munkáját.
Hálából New Yorkban egy speciális bemutatót tartott nagylelkű jóakaróinak. Több nagyvárosból is érkeztek vendégek. A program befejezésekor Tesla erős fejfájásról panaszkodott, és a hazakészülő philadelphiaiakat megkérte, hogy ne üljenek vonatra, inkább másnap reggel utazzanak haza.
Az emberek nehezen, de beleegyeztek – másnap reggel értesültek arról, hogy a New York-Philadelphia között közlekedő gyorsvonat kisiklott, sokan meghaltak vagy megsebesültek.
1892-ben Franciaországban előadókörúton volt, amikor rémálmából ébredve tudta, hogy anyja haldoklik. Még aznap reggel megkapta a sürgönyt, mely hazahívta. Éppen el tudott búcsúzni édesanyjától, aki pát óra múlva meghalt.
Nikola Tesla találmányai
28 évesen került Amerikába, Edison cégénél kapott munkát. Hamarosan kibékíthetetlen ellentét támadt köztük, Edison csúnyán elbánt vele. Később a pittsburghi Electric Company vezetője, Westinghouse megvásárolta Tesla váltóáramú dinamóinak, trafóinak és motorjainak szabadalmi jogát. Ez tette lehetővé, hogy megvalósítsa álmait.
Westinghouse támogatta Teslát, ők az ún. „áramok háborújában” a váltóáram mellett szálltak síkra, míg Edison és az általa befolyásolt csoport az egyenáramért. A vita évekig elhúzódott, és Edison távolról sem úriemberként viselkedett. A váltóáram akkoriban még ismeretlen volt, Tesla mindent megtett a népszerűsítés érdekében. Még saját testébe is vezette, amitől a kezében tartott izzó világítani kezdett.
1883-ban már bemutatta az indukciós motort. Valamennyi háztartási gépünk ilyen motorral működik. 1891-ben találta fel azt a tekercset, amit róla neveztek el, ezt ma is használják a rádiókban és tévékben. 1893-ban a chicagói világkiállítás az ő rendszerének segítségével borult fénybe. Itt találkozott Szvámi Vivékánandával, és bepillantást nyert a Védák tudományába is.
Tesla olyan generátort épített, amivel az ívlámpák egyenletes fénnyel, zaj nélkül működtek. A siker nem maradt el. Megbízást kapott a Niagara-vízesés erőművének kiépítésére. 1898-ban távirányítással irányított hajójával ejtette ámulatba a közönséget. A robottechnika első jeleit láthatták.
Első helyezés
Több olyan „első” helyezést mondhatott volna a magáénak, amit bár ő kezdett el, nem fejezett be, vagy éppen nem foglalkozott a levédésével. Ilyen például:
- az első radarrendszer
- a később Röntgenről elnevezett sugárzás
- a vezeték nélküli rádió adótorony. Jóval Marconi előtt, elsőként továbbított rádióhullámokat.
Számos legendának tűnő történet kapcsolódik hozzá: az időutazás, az üzemanyag nélkül működő motor. Jegyzeteiből nem sokat tud az utókor, mert többnyire fejben készítette el terveit, és csak a legvégén vetette papírra.
1935-ben egy amerikai újságíró riportot készített Teslával. Ebben a cikkben a tudós olyan fontos témákról beszélt, mint a vízkészlet megóvása, a környezetvédelmi hivatal szükségessége vagy a robotok világa. Már hét évvel korábban, az Elektromos Kiállításon bemutatta távirányítású hajóját, mely a robotika első képviselője.
Sokszor meglepte közönségét, amikor két fémlapot tett le a helyiségbe és a levegő hamarosan izzani kezdett a lapok között. A mai napig nem tudják, hogy ezt milyen fizikai ok váltotta ki.
Tudós volt, csak a hozzá nem értők szemében tűnt varázslónak, amikor azt látták, hogy szikrák pattognak róla, de semmi baja sincs. A nagyfrekvenciás, nagyfeszültségű áram nem tett benne kárt, csak a bemutatók kedvéért vállalt ilyen mutatványokat.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi
Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében
Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.