Városlista
2024. december 29, vasárnap - Tamás

Hírek

2024. November 11. 18:11, hétfő | Helyi
Forrás: HáziPatika/divany/web/zsuffa csaba

Mindenkit érint: fizetni kell az orvosi vizsgálatért, ha erről megfeledkezel

Mindenkit érint: fizetni kell az orvosi vizsgálatért, ha erről megfeledkezel

Meghatározott időn belül fel kell használni háziorvos vagy szakorvos által kiírt beutalót, különben érvényét veszti, és nem jogosít fel például térítésmentes laborvizsgálatra.

Az egyik leggyakrabban felírt vizsgálat, amelyre szakorvosok vagy a háziorvos elküldi betegét, a laborvizsgálat. A 217/1997. (XII. 1.) Kormányrendelet szerint ennek költségeit akkor állja a társadalombiztosítás, ha beutalóval rendelkezünk.

Azt azonban nem mindenki tudja, hogy a beutalóknak is van határideje – az ingyenesség csak akkor biztosított, ha ezt a határidőt nem lépjük át – derül ki a HáziPatika írásából.

Az időpontfoglalás, nem az orvosi vizsgálat időpontja a döntő
A kormányrendelet értelmében a beutalók a legtöbbször 90 napos határidővel rendelkeznek, ez azonban nem a vizsgálatra, hanem a bejelentkezésre vonatkozik. Vagyis nem csúszunk ki az időből, ha maga a vizsgálat 90 napon túl történik meg, amennyiben három hónapon belül bejelentkeztünk. Ez történhet e-mailben, telefonon vagy személyesen, sőt, egyes intézményeknél arra is van lehetőség, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) felületéről, valamint az EgészségAblak mobilalkalmazásból elérhető digitális időpontfoglalási rendszer segítségével válasszunk időpontot.

Azt is érdemes ugyanakkor tudni, hogy a szakorvosok és a háziorvosok nem kérhetnek bármilyen laborvizsgálatot tb-támogatott formában. Alapvetően a háziorvosok lehetőségei szűkebbek ebből a szempontból, így nem írhatják föl például térítésmentesen a PSA-, a D-vitamin vagy az inzulinszint vizsgálatát, és több, pajzsmiriggyel kapcsolatos paraméter (anti-TPO, T3, T4) meghatározását sem.

A 90 napos szabály alól kivétel a várandósgondozási könyv: az ebben előírt, beutalóhoz kötött vizsgálatok esetében a határidő 300 nap. Nem is kell ezekhez a vizsgálatokhoz külön beutaló, mert maga a várandósgondozási könyv látja el azt a funkciót – így a 300 nap a könyv kiállításának dátumától számolódik

Címlapfotó: A vérvétel az egyik leggyakoribb orvosi vizsgálat - Westend61 / Getty Images Hungary

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 28. 10:09, szombat | Helyi

A kényszerzubbony eredete

Béklyókat és lábbilincseket még ma is használnak néhány börtönben, de a nehéz, zörgő láncok ideje már lejárt.

2024. December 28. 09:58, szombat | Helyi

Hogyan mérték meg először a fénysebességet?

Az első komolyabb méréseket Galileihez köthetjük, de nála még rossz eredmény született. Az első használható adat 1931-ben született, de hogyan?

2024. December 27. 18:00, péntek | Helyi

15 érdekes tény, amit talán nem tudsz Magyarországról

1. Magyarország ad otthont a világ egyik legrégebbi még használatban lévő törvényhozási épületének, a Magyar Parlament Budapesti épületének, amely az egyik legnagyobb is.

2024. December 26. 20:18, csütörtök | Helyi

Új szabály az építkezéseknél 2025-ben: téged is érint, ha a lakásodat újítod fel

Januártól a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítási szabályokat nem csupán az építési tevékenységek egy meghatározott körére követelik meg, hanem minden építkezésre.