Városlista
2024. november 4, hétfő - Károly

Hírek

2014. November 19. 15:00, szerda | Helyi
Forrás: infonograd/MTI

Megyénkben gyárthatják a csodazongorát

Megyénkben gyárthatják a csodazongorát

Egy új típusú hangversenyzongorát fejlesztett ki az elmúlt évek folyamán Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész.

A művész az MTI-nek elmondta: a várakozásainkat is felülmúló, egyedülálló formatervezésű, az eddigieknél gazdagabb hangképű, illetve hangzású "csodazongorát" januárban mutatják be a nagyközönségnek.
"Amióta csak koncertezem, azaz több mint húsz éve a zongora megújításán, tökéletesítésén töröm a fejem, ez egyfajta inspiráció, belső kényszer számomra. Úgy érzem, Liszt Ferenc vagy Beethoven sokkal gazdagabb hangzást képzeltek el, mint amelyre az akkori vagy akár a mai zongorák képesek. Ezért körülbelül tíz évvel ezelőtt, saját költségemen, a saját hangszereimen elkezdtem a mai zongora megújításával kísérletezni. A fejlesztés néhány éve olyan fázisba ért, hogy szükségessé vált egy cég megalapítása és külső források bevonása" - magyarázta Bogányi Gergely, utalva a 2012-ben létrehozott Zengafons Kft.-re.
Komoróczki István, a vállalat ügyvezető igazgatója elmondta, hogy 2013-ban a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel közösen alakított konzorciummal 127 millió forint támogatást nyertek el az Új Széchenyi Terv keretében, ebből a pénzből indulhatott az új hangszer prototípusának fejlesztése. A fejlesztés 75 millió forintot meghaladó önrészének biztosításához a Magyar Nemzeti Banktól további 60 millió forint támogatásban részesültek a bank társadalmi felelősségvállalási programjának keretében - tette hozzá.
Bogányi Gergely kifejtette: az uniós és egyéb támogatás a laikusok számára talán soknak tűnik, de gondoljunk arra, hogy egy hasonló árkategóriájú és minőségű autó kifejlesztésére mennyi pénzre lenne szükség. Márpedig egy zongora sokkal érzékenyebb "műszer" egy gépkocsinál - mondta a művész.
Komoróczki István hangsúlyozta: a Zengafons Kft. magyar tulajdonban lévő cég, a zongora fejlesztését magyar szakemberek végezték, és a hazai és nemzetközi piacra szánt prémium kategóriás hangversenyzongorák gyártását is Magyarországon, a tervek szerint Nógrád megyében végeznék. (A cég szintén egy Nógrád megyei községbe, Szendehelyre van bejegyezve.) Elmondása szerint a prototípus elkészült, a gyártás 2015 folyamán indulhat be. Egy-egy hangszer több tízmillió forintba kerülne.
Az Index és a 444.hu hírportálokon a napokban megjelent cikkekre reagálva Bogányi Gergely úgy fogalmazott: "A projekt olyan kristálytiszta, mint a zongora hangja". Mint mondta, a prototípusnak valóban volt a Zeneakadémián egy zárt körű bemutatója számára fontos emberek, döntéshozók, politikusok részvételével, ami teljesen természetes egy ilyen jellegű és léptékű fejlesztés esetében.
A széles nyilvánosság januárban ismerheti meg a "csodazongorát", a hangszer technikai újdonságainak és gyártásának minden részletével együtt - tette hozzá.

Vissza a kezdőlapra

Címkék: csodazongora

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. November 03. 11:02, vasárnap | Helyi

November 3-a, a magyar tudomány ünnepe

A magyar tudomány ünnepét hivatalosan 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án,

2024. November 03. 10:46, vasárnap | Helyi

A forradalom eltiprására emlékezünk - a szovjet katonai invázió

A forradalom eltiprására emlékezünk november 4-én a Nemzeti Gyásznapon. November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának,

2024. November 01. 22:07, péntek | Helyi

Így drágul jövőre a gépjárműadó

Több adónem is növekszik jövőre, az autótulajdonosok sem ússzák meg az inflációt követő emeléseket. A gépjárműadó változása milliókat érint.