Városlista
2024. december 27, péntek - János

Hírek

2024. December 26. 20:02, csütörtök | Helyi
Forrás: penzcentrum/Borbándi Dániel/web/zsuffa csaba

Magyarországon szeméttel fűteni tilos

Magyarországon szeméttel fűteni tilos

Karácsonykor rengeteg szemét keletkezik a háztartásokban: csomagolóanyagok, ajándékszatyrok, zacskók. Kézenfekvő lehet ezektől a kályhában, kazánban megszabadulni, azonban ez nagyon nem ajánlott.

Magyarországon szeméttel fűteni tilos, akár 300 ezer forintos bírság is járhat érte és a szabály alól a színes csomagolópapírok, ajándékzacskók sem kivételek! Sőt, a katasztrófavédelem szerint ezzel megnő a kéménytüzek kockázata is!

Kérdéseinkre azzal kapcsolatban, hogy mi szabályos és szabálytalan, valamint hogy mekkora bírság elé néznek a renitens állampolgárok, a Katasztrófavédelem és az Energiaügyi Minisztérium válaszolt.

Január elején sokan próbálnak megszabadulni a felhalmozódott karácsonyi hulladéktól, csomagolóanyagoktól. Sokan erre a szemétégetést módszerét választják, holott az eljárás nemcsak egészségtelen, de szabálysértést is elkövet az, aki erre vetemedik. Az ünnepek után pedig a karácsonyfák is gyorsan „kegyvesztetté” válhatnak: lehullanak a tűlevelek, a fa kiszárad, és hirtelen csak egy felesleges hulladékdarab lesz, amitől mindenki igyekszik a lehető leggyorsabban megszabadulni.

Ha valaki tehát már karácsony előtt unja a felhalmozódó feladatokat, van egy rossz hírünk: az ünnepek után is lesz még teendő bőven. Ha pedig valaki mégis a "könnyebb utat" választaná, akkor az illegális hulladéklerakásért és az égetésért súlyos bírságot akaszthatnak a nyakába. A legfontosabb felmerülő kérdésekre a katasztrófavédelem és az Energiaügyi Minisztérium válaszolt.

A két legfontosabb aranyszabályt így fogalmazta meg a Katasztrófavédelem:

Hulladékot égetni tilos, kertes házak esetében csupán zöldhulladék elégetésre van lehetőség a kertben, erre is csak ott és akkor, ahol és amikor ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi.

Ugyanez igaz az épületen belülre is, fűtéskor sem szabad elégetni akármit. Kizárólag kezeletlen fahulladékkal szabad fűteni, a begyújtáshoz pedig fekete-fehér papírt lehet használni.

Használhatjuk-e a karácsonyi szemetet, csomagolópapír tüzelésre?
Semmiképpen sem. A Katasztrófavédelem kiemelte: fűtés esetén a legoptimálisabb, ha két éven keresztül fedett, jól szellőző helyen szárított fával fűtenek. A jó tűzifának húsz százalék alatti a nedvességtartalma, de a legjobb, ha ez az érték tíz és tizenöt százalék között van. A frissen kivágott fa nedvességtartalma negyven-ötven százalék, ezért a tűz alacsonyabb hőfokon ég, több korom, kátrány és vízgőz szabadul fel.

Ezek lerakódnak a kéményben, leszűkítik a kémény belső átmérőjét, gátolva a füstgáz távozását. A kémény belső falára lerakódott és egyre vastagodó korom-, illetve kátrányréteg előbb-utóbb meg is gyullad. Évente átlagosan nyolcszáz és ezer közé tehető a kéménytüzek száma. Idén november 26-ig 589 kéménytűz volt Magyarországon.

Minden szempontból a legrosszabb megoldás szeméttel, olajos rongyokkal, műanyaggal, gumiabroncsokkal, színes papírral fűteni. A karácsonykor keletkező szeméttől, csomagolópapíroktól, hungarocell daraboktól sem égetéssel kell megszabadulni. Amellett, hogy ezek mérgező gázokat bocsátanak ki, amelyek lerakódnak az ember ruházatán, a bőrön, a tüdőben, komoly megbetegedésekhez vezethetnek. A légkörbe jutva nemcsak a saját magunk és családunk, hanem az egész lakókörnyezetünket veszélyeztetjük, sőt még a kazánt, kályhát, kandallót és a kéményt is tönkretesszük vele. – hívták fel rá a figyelmet.

Mekkora bírságot kaphatunk érte a nyakunkba?
Többféle büntetési tétel is van, ám egyik szabálytalankodó sem számíthat arra, hogy könnyen megússza majd a renitens viselkedést:

A levegő védelméről szóló kormányrendelet értelmében bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül háztartási tüzelőberendezésben történő égetése esetén 300.000 Ft, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése esetén 100.000 Ft bírság szabható ki. A hulladékgazdálkodással összefüggő jogsértések esetén alkalmazható bírság mértékét, kiszabásának és megállapításának módját a 271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet szabályozza.

Nemcsak törvénytelen, az egészségünk is veszélyben lehet
A levegő védelméről szóló kormányrendelet értelmében tilos a hulladék nyílt téri, vagy a jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, kivéve a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetését. Tehát - a kezeletlen fa és a papír kivételével - tilos minden hulladék, így a színes, „fényes” papírhulladék, például az ilyen csomagolópapírok elégetése is – erre már az Energiaügyi Minisztérium munkatársai hívták fel a figyelmet, akik hozzátették:

A csomagolópapír is háztartásban keletkező hulladék, de nem kezeletlen, jelentős mennyiségben tartalmaz festékanyagot, vegyszereket, adalékanyagokat, amelyek az égetés során felszabadulva a levegőbe jutnak, ezáltal szennyezik a környezetet és károsítják az egészséget.

A Katasztrófavédelem pedig azt is megjyegezte, hogy ha valaki két hétig csak szeméttel fűt, annyi korom és kátrány rakódik le a kéményében, mintha fél évig száraz fával fűtött volna.

Hogyan szabadulhatunk meg legálisan a karácsonyfától?
"Az ingatlanhasználó akkor jár el jogszerűen, ha a fenyőfa hulladékot és a papír csomagolási hulladékot átadja a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet végző koncessziós társaság vagy alvállalkozója részére" – mondta el az Energiaügyi Minisztérium.

A kormányzati szerv továbbá elmondta: lehetőségünk van arra, hogy a december 25. és január 31. között képződött fenyőfa hulladékot dísz nélkül (feltéve, hogy hossza a 1 métert nem haladja meg) hulladékgyűjtő udvarban vagy a közösségi komposztálás céljára fenntartott gyűjtőhelyen lehet átadni, vagy a területi szolgáltató internetes honlapján közzétett hulladéknaptárban meghatározott módon és időben közterületen lehet elhelyezni.

Hányféle szabályt szegünk meg, ha mégis a "könnyebb utat" választjuk?
A hatósághoz beérkezett lakossági bejelentések főként a levegőszennyezést, a (kémény) füstöt, a háztartási és egyéb hulladék tüzelőberendezésben történő égetést, a nyílt téri hulladékégetést és bűzt, valamint a nem megfelelő tüzelőberendezéseket és égéstermék-elvezetőket (kémény) érintik – ecsetelte az Energiaügyi Minisztérium.

Mi a teendő, ha szabálytalanságon kapjuk a szomszédot?
Ha azt tapasztaljuk, hogy a szomszéd feltehetően hulladékkal fűt, első lépésként érdemes személyesen megbeszélni a problémát. Ha ez nem jár sikerrel, bejelentést lehet tenni az illetékes kormányhivatal járási hivatalában – tanácsolta a Katasztrófavédelem.

Címlapkép: Getty Images

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 26. 20:18, csütörtök | Helyi

Új szabály az építkezéseknél 2025-ben: téged is érint, ha a lakásodat újítod fel

Januártól a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítási szabályokat nem csupán az építési tevékenységek egy meghatározott körére követelik meg, hanem minden építkezésre.

2024. December 26. 20:11, csütörtök | Helyi

2005 óta Magyarországon TILOS petárdázni!

Ősrégi hazai szabály szedi áldozatait: 200 ezres bírságot kockáztat, aki erre nem figyel 2024 végén.

2024. December 24. 15:19, kedd | Helyi

LUSTA KÖVETELŐZŐ NÁRCISZTIKUSOK

Igaza van a Boomereknek? - Az y generáció és a z generáció nyomora. Ebben az animációs videónkban arról fogunk beszélni, miért olyan boldogtalanok és miért annyira elterjedt a depresszió

2024. December 24. 14:49, kedd | Helyi

Hogyan okozhat a globális felmelegedés szupergazdagságot!

Grönland a bolygó legnagyobb szigete. Na de mit tudunk róla? A földdarab elnevezése a vikingek hibája. A vad szakállasok a zöldellő földet Izlandnak nevezték el, a jég királyságát pedig Grönlandnak hívták.