Hírek
2023. Március 03. 18:27, péntek | Helyi
KÁNKÁN a buja párizsi éjszakák tánca
Kezdetben férfiak táncolták. De mi köze az egésznek a női emancipációhoz?
Lázadás és női függetlenség:
Az 1830-as évekbeli elterjedésétől kezdve nemcsak abban az értelemben volt a lázadás és a női szabadság szimbóluma, hogy nők a szoknyát forradalmi zászlóként lengetve végre megmutathatták bájaikat, magukra haragítva az egyházakat és az erkölcscsőszöket, hanem a színpadi szerepléssel korábban nem látott anyagi függetlenséget is kivívhattak.
Az 1890-es években, mikorra a kánkán igazán divatba jött, és szórakoztatóipari jellege már minden népréteg számára elérhetővé vált, a Moulin Rouge táncosaként sokkal többet kereshetett egy nő, mint a számára elérhető munkakörökben gyári munkásként vagy mosónőként. A kánkán nemcsak az erotikus provokációval, hanem ezzel is kivívta a hagyományos berendezkedés rosszallását.
Márpedig ez a tánc maga volt a patás ördög, támadás a konzervatív eszme ellen
Gátlástalan mozdulatok és féktelen ugrások sora, visítások és sikolyok – nem véletlenül jelent a szó „lármát”.
A fiúk kezdték
Az 1820-as években egy csapat fiatal férfi valahol Párizs külvárosában némi improvizációval próbálta meg feldobni a francia négyest, és fellendítették a lábukat a magasba – tulajdonképpen így született meg a kánkán. Kezdetben lábemelgetéssel és kézmozdulatokkal kísért páros tánc volt a szegényebb rétegek mulatóiban, amit a sebes és kicsapongó galopp 2/4-es ütemű zenéjére roptak, és amihez hamarosan becsatlakoztak a nők is.
Az 1840-es évektől aztán szépen lassan beszivárgott a párizsi belkerületek mulatóiba, majd a varieté és revüműsorokba, ahol már szinte csak nők táncolták, főleg egyedül: a csoportos, egysoros felállás csak később alakult ki.
1889-ben aztán megnyitotta kapuit a Moulin Rouge, és egy egészen új korszak vette kezdetét: a mulató hamar a kánkán fellegvárává vált, ahova már elegáns népek is jártak szemrevételezni a hírhedt, mocskos táncot, amit a közhiedelem szerint prostituáltak táncoltak.
Az 1890-es évekig ez valóban így volt javarészt, de az első sztárok például egyáltalán nem szorultak rá erre. Őket a párizsi éjszakai élettel együtt előszeretettel festette meg festményeken és litográfiákon Henri de Toulouse-Lautrec festőművész, Jane Avril és Louise Weber kánkántáncosnőket például ő tette halhatatlanná.
Utóbbit örökíti meg a híres La Goulu, amelyikkel Lautrec festőpályája is felfelé kezdett ívelni. Plakátjaival nem mellesleg óriási reklámot csinált a műfajnak, neki is köszönhető, hogy a kánkán divatba jött.
A vérforraló műfaj Jacques Offenbachot is megihlette: a kánkán zenei alapmotívuma, amit a legtöbb kánkánelőadás alatt hallunk, a francia zeneszerző Orfeusz az alvilágban című operettjében csendül fel.
(Forrás:Jane Avril by Toulouse-Lautrec, fidelio.hu: https://tinyurl.hu/eWr2)
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 01. 22:07, péntek | Helyi
Így drágul jövőre a gépjárműadó
Több adónem is növekszik jövőre, az autótulajdonosok sem ússzák meg az inflációt követő emeléseket. A gépjárműadó változása milliókat érint.
2024. November 01. 21:10, péntek | Helyi
10 érdekesség az ókori Egyiptomról, amit talán nem tudtál
Ha most azt mondanám, hogy hirtelen mondj el nekem 10 dolgot, ami eszedbe jut az ókori Egyiptomról, valahogy azt sejtem a szavaid között szerepelne Kleopátra neve, a tevék, a piramisok, a múmiák,
2024. November 01. 20:55, péntek | Helyi
Közeledik Egy Újabb Jégkorszak?
Bolygónk éghajlata egy hihetetlenül komplex rendszer, tele apró ellensúlyokkal és ha valami kibillen a helyéről, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
2024. Október 31. 19:08, csütörtök | Helyi
Az új magyar légitársaság
nem is új! Felröppent a hír: jön egy új magyar légitársaság. Ám úgy tűnik, az érintett cég nem egészen felel meg ezeknek a jelzőknek és teherszállítással fog foglalkozni.