Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2024. Augusztus 26. 08:49, hétfő | Helyi
Forrás: Men,s Health/Fehér Patrik/vezess/web/zsuffa csaba

Itt a bizonyíték, a sakk igenis kemény sport

Itt a bizonyíték, a sakk igenis kemény sport

Habár a játékosok csak egy helyben ülnek és gondolkodnak, így is kimerítő és fárasztó tud lenni a sakkozás. A legprofibbak több kilótól is megszabadulhatnak.

Az emberek többsége megmosolyogja, ha a sakkról mint profi sportról van szó. Mégis mi abban a sportérték, hogy egy helyben ülnek órákig – hangzanak el ehhez hasonló vélemények. Nos, a test valóban nem végez sok munkát, azonban az agy annál többet.

Ennek járt utána a Stanfordi Egyetem egyik kutatója is, és megdöbbentő eredményeket kaptak. Robert Sapolsky szerint egyes játékosok egy-egy torna alatt úgy reagálnak a játékra, mint például más sportág legjobbjai. Napi szinten akár 6000 kilokalóriát is elégethetnek, ami háromszorosa az átlagnak. A légzésük is hasonló arányban gyorsul fel, de a vérnyomásuk is megnő. Mindez azt jelenti, hogy ilyenkor akár közel egy kilótól is megszabadulhatnak minden egyes aktív játéknapon.

Erről a világ legnagyobb sakkjátékosai közé tartozó Garri Kaszparov is beszámolhatna. A férfi az öt hónapig tartó 1984-es moszkvai sakkvilágbajnokság ideje alatt összesen 10 kilót fogyott. 2018-ban Mikhail Antipovnál lemérték, hogy egy két órás játék alatt 560 kilokalóriát égetett el. Ez nagyjából egy 80 kilós ember félórányi futásának energiaszükséglete.

Mindehhez hozzátartozik az, hogy a szervezet számára ez igen megterhelő, és nem éppen pozitív hatású. A test eme reakcióját a stressz váltja ki, ez szaporítja meg a légzésszámot, de étvágytalanságot és álmatlan éjszakákat is okozhat.

Emiatt a sakkozók manapság már nemcsak mentálisan, de fizikailag is felkészülnek egy-egy nagyobb tornára. A világranglista élén álló Magnus Carlsen például rendszeresen eljár futni és edzeni is, de az étkezéséért is egy külön szakács felel.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi

Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története

Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,

2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi

Csernobil Magyarországon

Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...

2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi

Miért a Temu a világ leggonoszabb cége

Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.

2024. November 14. 08:47, csütörtök | Helyi

Főispáni dicsérő oklevelet vehetett át a közelmúltban a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal tizenhárom munkatársa

Kormánytisztviselőink írásbeli dicséretben részesíthetőek tartósan kiemelkedő munkájukra, valamely feladat kiváló ellátására,