Hírek
2024. Január 07. 06:12, vasárnap |
Helyi
Forrás: Kultúra/magyarnemzet/web/zsuffa csaba
Így született a fénykép - a fotómanipuláció története - nyitóképünk hamisítvány
A magyarok már a XIX. században is az élen jártak. Nem is sejtenénk, hogy hajdanán minek a megörökítésére használták a fényképezőgépet, sőt a korabeli Photoshop is jelent volt, csak fotómanipuláció révén.
HÁT PESRSZE, HOGY VOLT OLYAN, AKI SZERINT TELJESEN FELESLEGES TALÁLMÁNY :-D
Joseph Nicéphore Niépce 1826-ban elkészítette a világ első fényképét a dolgozószobája ablakából.
1829-ben tízéves együttműködési szerződést kötött Daguerre-rel.
A kísérletek ígéretesnek bizonyultak, de 1833-ban Niépce váratlanul elhunyt. Daguerre pedig 1837-re sikeresen kidolgozta a technológiát: a dagerrotípiák rögzítésekor vegyileg kezelt ezüstözött rézlemezt használtak a kép rögzítésére, az előhíváshoz pedig higanygőzt.
Louis Daguerre. Forrás: Wikipédia
A Monarchia párizsi nagykövete, Apponyi Antal gróf jó viszonyt alakított ki Daguerre-rel.
Mindjárt vásárolni is akart tőle egy szerkezetet. Rengetegen érkeztek Párizsba, hogy Daguerre tanítsa őket. Apponyi Antal Ettinghausen professzort említi, aki igyekezett kitanulni a fényképészetet.
Apponyi mindeközben vásárolt egy gépet és azt elküldette Metternich kancellárnak. V. Ferdinánd intézkedett, hogy méltóképp jutalmazzák meg Daguerre-t, aki ezt követően arany érdemérmet kapott De arte merito felirattal, illetve egy meglehetősen drága, a feltaláló monogramjával ellátott tubákos szelencét.
Bécsben szeptember másodikán mutatták be a képeket, amelyekről így írt Petrichevich-Horváth Lázár:
Megszemlélém Daguerre képeit is, miket általa készített ércztáblákra, napsugárok edzenek. Felséges találmány!
A magyarok igen korán megismerkedtek az újfajta eszközzel, 1840. augusztus 29-én Vállas Antal a Magyar Tudós Társaságnak mutatta be az eljárást. Ezért a bemutatóra emlékezve ezen a napon tartjuk a magyar fotográfia napját.
Mindemellett nem kellett sokat várni arra, hogy megjelenjen a röntgen.
Klupáthy Jenő fotója (1896)
Hatalmas érdeklődéssel, zsúfolásig telt előadóterem előtt mutatta be Röntgen találmányát Klupáthy Jenő 1895-ben. Röntgen kísérleteit maga is elvégezte, az eredményeket pedig nagyítva mutatta meg – egy béka és egy embrió csontvázát, illetve Klupáthy saját kezének röntgenfelvételét.
Nem sokkal később már fontos történelmi események lenyomataként szolgált a fénykép.
Fotózás régen (Fotó: Fortepan/Göcseji Múzeum/Morandini–Schlemmer-hagyaték)
1853-ban, amikor az Orosz Birodalom megtámadta az Oszmán Birodalmat, az orosz katonák bevonultak Havasalföldre és Moldvába, kitört a krími háború. Szathmári Pap Károly bejáratos volt az orosz táborba, megörökítette a hadi élet mindennapjait.
Majd amikor fordult a hadiszerencse és a törökök elfoglalták Bukarestet, sikerült a másik tábort is megörökítenie. A technika nem tette lehetővé a hosszú záridő miatt a csatajelenetek kellő minőségű rögzítését, ezért főként a tábori élet, az állomásozó csapatok jelennek meg a képeken.
Szathmári Pap Károly fotója
Kétszáz felvételét albumba rendezve tett szert világhírre – még III. Napóleon is fogadta.
A kolozsvári születésű, később Bukarestben tevékenykedő fényképész születésnapján, január 11-én tartják a román fotográfia napját.
A kiegyezést és Ferenc József koronázását is megörökítették. Heller József kilenc fotót készített az eseményről, amelyen minden lényegesebb momentum, így a jelképes kardvágás is látszik.
Majd hamarosan az 1890-es évek elejére megjelent a fotóriport: az újságokban a metszeteket felváltották a fényképek.
A kép 1880 körül készült, rajta balról jobbra áll Wechselmann Ignác, Unger Emil, Faváry János, Neÿ Béla, Koch Henrik, ülnek: Anton Baumgarten, Ybl Miklós, Wéber Antal építészek. Forrás: Buzinkay Géza / Fortepan
A fotómanipuláció története
Henry Peach Robinson legismertebb fotója, A haldokló búcsúja öt kép variálásával született.
Henry Peach Robinson: A haldokló búcsúja (1858)
Sokan úgy hitték, valóban egy haldokló lányt fotózott le a fényképész, de valójában megrendezett felvételről van szó. Robinson képén az összeillesztéseket is alig lehet észrevenni. Ez az egyik legismertebb kompozit kép.
Az amerikai polgárháború uniós hőse, Ulysses S. Grant szeretett volna egy heorikus lovasfotót – három fényképből ollózták össze: Ulysses S. Grant portréjából, Alexander McDowell McCook lovasfotójából, a hátteret pedig konföderációs hadifoglyok biztosították.
Vlagyimir Iljics Lenin Szverdlov téri beszédének fotójáról eltávolították Trockijt és Lev Kamenyevet is – a Sztálin mellől eltűnő Nyikolaj Jezsov pedig az internetes mémkultúrában is gyakran idézett alkotás.
Jezsov, Sztálin és Molotov
Benito Mussolini egy lovas képén az állatot egy férfi tartotta – ez nem lett volna túl heroikus, ezért őt levágták a felvételről.
A Reichstagot visszafoglaló és arra szovjet zászlót kitűző katonák képe több szempontból is manipulált.
A fotót Jegvenyij Haldej készítette, két szovjet katonával mászott fel a már meghódított Reichstag épületére, a zászló is állítólag egy asztalterítő volt, beállított mindent, és fotózott.
Egy másik történet szerint az egyik katona kezéről is leretusáltak egy tárgyat – egyesek szerint egy karóráról lehetett szó, mások szerint egy kézre rögzíthető iránytű volt a bűnös műszer.
Németország kancellárja, Willy Brandt 1971-ben találkozott Leonyid Brezsnyevvel: az akkor készült fotókon három sörösüveg látszik. A német lapokban üvegestül, a szovjet sajtóban üveg nélkül jelent meg a fénykép.
Az első világháború idején, 1917-ben két angol unokatestvér tündéreket fotózott. Habár sokan szkeptikusak maradtak, voltak, akik hinni szerettek volna bennük – amikor szakemberek megvizsgálták a képeket, kiderült, hogy szó sincs felülexponálásról vagy bármilyen más, korban használatos fotómanipulációról.
A Teozófiai Társaság egyik tagja, Edward Gardner maga utazott le Cottingley-ba, ahol eredetileg látták a tündéreket, hogy végére járjon az esetnek. Ott megjelölte a fényérzékeny lemezek sarkát, majd távozott, hogy az unokatestvérek elkészíthessék a képet – lévén a tündérek szégyenlősek, nem mutatkoznak akárkinek. Újabb tündérfotókkal bővült a repertoár – az egyik unokatestvér, Elsie Wright 1981-ben vallotta be, hogy kartonpapírra rajzolt és fellógatott áltündérekről készültek a felvételek. Látható tehát, hogy nem feltétlenül kell komoly technikai háttér egy-egy manipulált fotó elkészítéséhez.
SALGÓTARJÁNIAK ÉS NÓGRÁD VÁRMEGYEIEK KÖZÖSSÉGE
ADJUNK minél többet, minél TÖBBEKNEK!
Csatlakozzon olvasóinkhoz! InfoNógrád híroldal csoport
https://www.facebook.com/groups/infonograd
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 21. 21:25, kedd | Helyi
Jelentkezés érettségi vizsgára (2024/2025. tanév május-júniusi vizsgaidőszak)
Diákok, figyelem! Így lehet érettségi vizsgára jelentkezni! Megkezdhető a jelentkezés a 2024/2025. tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszak érettségi vizsgáira.
2025. Január 20. 09:43, hétfő | Helyi
Zuckerberg szerint a mesterséges intelligencia átformálja a kódírást! [VIDEO]
A Meta vezetője szerint a középszinten kódolással foglalkozók közül sokan elveszthetik munkájukat a fejlődő MI miatt az év során.
2025. Január 19. 09:38, vasárnap | Helyi
ÖKÖLVÍVÁS – az SBTC egykori olimpikonja, Farkas Sándor
Rövid, de tartalmas bokszkarrier. Az SBTC ökölvívójaként kétszer-kétszer szerzett serdülő és junior bajnoki címet, de emellett egyszer-egyszer nyert az ifjúságiak
2025. Január 18. 10:31, szombat | Helyi
Új fejezet nyílik a filmgyártásban Magyarországon
Megnyitotta kapuit United Illusions néven Magyarország első, és egyben Közép-Európa legnagyobb virtuális forgatásokra specializálódott filmstúdió-komplexuma,