Hírek
2024. Október 31. 18:25, csütörtök |
Helyi
Forrás: szeretlekmagyarorszag/web/zsuffa csaba
Egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet.
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.
800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.
„Volt ott pacsizás”
– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:
„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”
Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:
Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.
Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.
Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 31. 19:08, csütörtök | Helyi
Az új magyar légitársaság
nem is új! Felröppent a hír: jön egy új magyar légitársaság. Ám úgy tűnik, az érintett cég nem egészen felel meg ezeknek a jelzőknek és teherszállítással fog foglalkozni.
2024. Október 31. 17:10, csütörtök | Helyi
Megalapozatlan hírek terjednek a csapvízről
Kiváló minőségű és biztonságos a hazai ivóvíz.
2024. Október 31. 16:03, csütörtök | Helyi
A veszettségről - mire figyeljünk egy vadálattal való találkozás esetén
A veszettség nem gyógyítható, gyakorlatilag minden esetben halálos. A veszettség egyik fontos tünete a félelem hiánya az emberektől. Ez azt jelenti, hogy például rókák vagy őzek, megszelídülnek,
2024. Október 31. 12:18, csütörtök | Helyi
Téli álomra készülnek a sünök, több óvintézkedéssel figyelhetünk rájuk
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írták,