Hírek
2023. November 13. 20:20, hétfő |
Helyi
Forrás: hirhatar/independent/web/zsuffa csaba
Dubai másik arca - Emberevő műszak, modern rabszolgák, amiről alig tud a média
Háromféle Dubai létezik. Az első a turisták és nyugati munkavállalók számára, a második a Halífa bin Zájed Ál Nahján sejk-vezette Emirátusok állampolgárai, a harmadik pedig
azokból a lemaradt világból érkező vendégmunkások részére, akik annak a városnak a csapdájában vergődnek, amelyet felépítettek.
Olyan egyértelműen látszik a különbség gazdagok és szegények között, hogy fájdalmas nézni.
A piszkos, kék egyenruháikban tüsténkedő, elnyűtt arcú munkások ugyanúgy részei a dubai városképnek, mint a csillogó-villogó épületek, jól szituált turisták, üzletemberek.
Csakhogy őket, bármilyen hangosan üvöltözzenek is velük főnökeik, nem illik észrevenni. Aztán, estéről estére eljönnek értük a buszok, hogy elszállítsák őket Sonapurban, egy közeli településen levő otthonaikba.
Bár Sonapur neve aranyvárost jelent hindiül, a 300 000 vendégmunkásnak otthont adó betonkockák dzsungeléről nem ez jut először az ember eszébe. A szállásnak csúfolt kamrácskákat verejték- és ürülékszag hatja át.
Utóbbi a barakkok mögötti illemhelyekből – pontosabban földbe fúrt, le sem fedett lyukakból terjeng. Sem légkondicionáló, sem ventillátorok nem enyhítik a hőséget.
Az emberek a padlón vagy az épületek tetején alusznak, hogy lélegzetnyi friss levegőhöz jussanak. A víz nagy, fehér tartályokban érkezik a táborba, és nincs is megfelelőképpen fertőtlenítve, úgyhogy inkább betegít, mint hűsít. De legalább van - áll az Independent döbbenetes riportjának bevezetőjében.
A 24 éves bangladeshi Sahinal Monir beszámolója:
„Azt mondják neked, hogy Dubai maga a mennyország, csak hogy odacsábítsanak. Aztán, ha megérkeztél, rájössz, ez a pokol.”- panaszolta a sovány, elgyötört arcú fiatalember. Őt például azzal az ígérettel csalogatta el Bangladesh déli részén levő falujából egy vendégmunkásokat toborzó ügynök, hogy 9-5-ig tartó munkával havi 40.000 takkát, vagyis 400 angol fontot kereshet egy építkezésen.
Ehhez mindössze 2300 font előleget kellett leszurkolnia vízumra de, mint biztatták, ezt a tételt játszva megkeresheti majd az első hat hónap alatt. Úgyhogy Sahinal nem csupán földecskéjét adta el, hanem még egy, a körülményeihez képest vagyonnak számító kölcsönt is felvett egy ilyen ügyekre szakosodott helyi „vállalkozótól.”
Csakhogy útlevelét még a dubai reptéren elvették.
Havi 90 fontnak megfelelő összegért napi 14 órát kell dolgoznia 55 fokos hőségben olyankor, amikor a nyugati turistákat attól is óva intik, hogy 5 percet töltsenek a napon. „Ha nem tetszik, hazamehetsz”- mondták főnökei. „Hogy menjek haza, amikor elvettétek az útlevelemet?”- kérdezett vissza a fiatalember. „Na látod, ez az. Úgyhogy mars dolgozni”- nevettek a szemébe.
Sahinal persze családtagjait, fiát, lányát, feleségét, szüleit sem tudja értesíteni a történtekről, és pénzt sem küldhet nekik, miközben az otthon maradtak biztosak benne, megcsinálta a szerencséjét. És még két évet kell robotolnia ahhoz, hogy törlessze a kölcsönt, miközben kevesebbet keres, mint odahaza.
A recesszió óta még rosszabb a dubai vendégmunkások helyzete.
A tábor barakkjainak egy részében kikapcsolták az áramot, az emberek sokszor hónapokon keresztül nem kapják meg fizetésüket. Jóllehet az Emirátusokban is tilos ilyen feltételek mellett dolgoztatni - például a munkáltatók nem vehetnék el alkalmazottaik útleveleit, pihenőt is kellene adniuk a hőségben és a fizetéseket is időben ki kellene osztaniuk – Sonapur egyetlen lakóját sem érte még ilyen kellemes meglepetés.
Gyakran előfordul, hogy a „munkáltató” cégek vezetői végérvényesen felszívódnak – alkalmazottaik pénzével és irataival egyetemben. Az emberéletnek sincs nagy értéke: sokan öngyilkosok is lesznek kétségbeesésükben.
Másokkal a hőség, a kimerültség vagy a munkahelyi balesetek végeznek.
Az ország indiai nagykövetsége például 2005 folyamán 971 halálesetet regisztrált. Amikor az adatok kiszivárogtak és a jogvédő szervezetek hangot adtak bírálatuknak, a követség munkatársai praktikus utasítást kaptak: ne vezessenek többé nyilvántartást.
Ha tetszett a cikk, ossza meg kedvenc Facebook csoportjában, vagy saját oldalán!
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 21:58, vasárnap | Helyi
Pindroch Csaba: Aki igazán különlegesre vágyik, menjen el Nógrádba
Az ország legkisebb lélekszámú vármegyéjének fő vonzerejét a mesés természeti környezet, a palóc néphagyományok és a szebbnél szebb műemlékek jelentik.
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,