Hírek
2024. Február 15. 21:00, csütörtök |
Helyi
Forrás: noizz/web/zsuffa csaba
A Walkman - szórakoztat miközben kizárja a külvilágot
1979-ben dobta piacra a Sony a Walkman első típusát. A Walkman a legenda szerint a Sony két alapítójának saját projektje volt. Akio Morita és Masuru Ibuka piackutatás és fókuszcsoportok nélkül fejlesztették ki
a Walkmant, miután előbbi gyakran unatkozott a nemzetközi repülőutakon.
A fejlesztés során vita tárgyát képezte, hogy helyezzenek-e felvevő gombot a készülékre, de Morita ragaszkodott hozzá, hogy az egész eszköznek egyetlen funkciója kell legyen: lehessen rajta zenét hallgatni (és lehetőleg legyen minél kisebb).
Az első típuson még két jack-bemenet is megtalálható volt, hogy egyszerre ketten is hallgathassák a kazettán hallható dalokat, emellett volt rajta egy gomb, amely lehalkította a zenét és mikrofon segítségével lehetőséget adott arra, hogy a két személy tudjon beszélgetni egymással. Ezt azonban hamar kivették a funkciók közül, pont azért, mert senki nem használta.
És miért nem használta senki? Mert a walkman lényege épp az volt, hogy egyedül téged szórakoztat miközben kizárja a külvilágot.
Miben volt új?
A Walkman megjelenését már a nyolcvanas években komoly akadémiai visszhang érte, mivel az individualizmus előretörésének legjelentősebb szimbólumát vélték benne felfedezni. Korábban a zenehallgatás közösségi élmény volt, fel sem merült, hogy a bárki privát zenei élményt éljen át, főleg nem közterületeken.
Hogy mennyire forradalmi volt az eszköz, azt jól mutatja a Sony reklámkampánya is. A cég úgy próbálta felhívni a figyelmet a termékre, hogy Walkmant hallgató gördeszkázó, kerékpározó fiatalokat mutatott a sajtó képviselőinek, ezzel illusztrálva, hogy a walkman más cselekvésekkel párhuzamosan tud privát zenehallgatást nyújtani, ami korábban elképzelhetetlen volt.
A Sonynál nagyon hamar, már a piacradobás pillanatában tisztában voltak azzal, hogy milyen kulcskifejezésekkel lehet felkelteni a fiatalabb korosztály érdeklődését.
A Walkman-hatásnak nevezett jelenség azonban mélyebb jelentést is feltételez a termék óriási sikere mögött. Tudományos konszenzus, hogy az ipari forradalom kezdete óta növekszik a távolság az ember és a környezete között, a filozófiai megközelítés szerint azonban a walkman volt a legszimbolikusabb lépés afelé, hogy az ember uralja és a saját ízlése szerint formálja át a teret maga körül, illetve akár a saját hangulatát is — elvégre a zene az egyik legerősebb eszköz a kedvünk és a gondolataink befolyásolására.
Az, hogy a walkmant hallgató ember olyan tevékenységet végez a nyílt utcán, amelyhez senki másnak, akár a hozzászóló személynek sincs rálátása, egy korábban sosem tapasztalt személyes buborékot hozott létre a felhasználók körül, ami még vonzóbb volt azok számára, akik a zsúfolt nagyvárosokban éltek.
Ők a walkman segítségével teljesen izolálhatták magukat az őket körülvevő világtól: nem fenyegette őket, hogy bárki leszólítja őket az utcán, elmerülhettek a saját gondolataikban mindenféle zavaró hatás beengedése nélkül.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 13. 10:06, szerda | Helyi
Értesítjük a civil szervezeteket - új felhívások a Nemzeti Együttműködési Alap keretében
Értesítjük a civil szervezeteket, hogy 2024. november 12-én megjelentek a Miniszterelnökség által biztosított forrásból a Nemzeti Együttműködési Alap 2025. évi pályázati kiírásai.
2024. November 13. 08:55, szerda | Helyi
Januártól jön a Temu-adó, drágább lehet az online vásárlás
A 2025-ös adóévtől kezdődően az online piactér üzemeltetői is kiskereskedelmi adó fizetésére lesznek kötelezettek, ha kiskereskedelmi tevékenységet végző értékesítőknek biztosítanak piacteret.
2024. November 13. 08:46, szerda | Helyi
Változások jönnek januártól a nyugdíjtörvényben – a 13. havi nyugdíjat is érinti
Változnak a nyugdíjtörvény egyes rendelkezései jövőre. A jövő évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló salátatörvényben a nyugdíjtörvényt módosító rendelkezések is szerepelnek
2024. November 12. 17:32, kedd | Helyi
HÁBORÚ - Mekkora környezetszennyezést is kell elviselnünk? Milyen hatással van környezetünkre a háború?
Miközben MI SZELEKTÍVEN GYŰJTÜNK ÉS PALACKOKAT VÁLTUNK VISSZA és az Európai Unió környezetpolitikája is azon dolgozik, hogyan válhat Európa zöldebbé és fenntarthatóbbá,