Hírek
2016. Október 13. 12:00, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
A Rákóczi-emlékfák településeinek országos találkozóját rendezik meg Romhányban
A Rákóczi-emlékfák településeinek első országos találkozóját rendezik meg szombaton Romhányban.
A Nógrád megyei településen, ahol a Rákóczi-szabadságharc utolsó jelentősebb hadművelete zajlott, ezzel is emléket akarnak állítani a fejedelemnek - tájékoztatta a falu polgármestere szerdán az MTI-t.
Vezér Attila (Fidesz-KDNP) elmondta: az ország minden pontjáról tizennégy olyan település képviselőit hívták meg, amelyen Rákóczi-emlékfa áll, a falu belterületén kialakítandó emlékparkban így tizenöt fát ültetnek, minden település azt a fafajtát, amely náluk II. Rákóczi Ferenchez köthető.
Romhány törökmogyorófát ültet a fasorba, mert a néphagyomány úgy tartja, hogy a fejedelem a Kastélyka-dombon álló fa alatt pihent meg, a fák mellett pedig táblák jelzik majd, hogy melyik település ültette - tette hozzá a polgármester.
A Rákóczi-emlékfák országos találkozóját a sárospataki születésű romhányi tanár, Hajdú István ötlete alapján szervezik meg, ő térképezte fel az emlékfával bíró településeket, így Romhányon kívül Bácsborsód, Balatonakarattya, Becsvölgye, Dabas, Károlyfalva, Kőtelek, Mikepércs, Nagykőrös, Ordas, Parádfürdő, Sajósenye, Süttő, Tiszazug és Zilic képviselteti magát az ünnepségen.
A találkozót a polgármesteri hivatal előtti parkban, Rákóczi Ferenc mellszobra mellett felállított harang megkondításával indítják el. A program keretében Szanyi Zsoltnak, a kertészeti egyetem munkatársának előadását is meghallgathatják a résztvevők a középkori Magyarország főúri családjainak kertészeti szokásairól.
Romhányban 1710. január 22-én a Vérhegy domb és a Lókos-patak közötti területen zajlott le az a csata, amely után a kurucok és a császáriak is győztesnek nyilvánították magukat. A császáriak ugyan 12 ezer embert tudtak volna mozgósítani, de csak kétezer lovast küldtek Romhányba. Velük állt szemben Rákóczi 12 ezer fős, de szervezetlen serege. A császári csapatok az első támadások után egyre nehezebb helyzetbe kerültek, azonban a kurucok között elterjedt a hír, hogy az ellenfél serege végképp összeomlott, és a katonák eldobálták fegyvereiket. Az újabb osztrák lovasroham után Rákóczi a visszavonulás mellett döntött.
A településen a csata emlékére II. Rákóczi Ferenc nevét viseli az általános iskola, a Vérhegyen állított kőkereszt és az 1932-ben avatott Turul-emlékmű. A falu zöld-kék-ezüst községzászlójában a zöld a reményt, a kék a küzdést, az ezüst pedig a Lókos-patak csíkját jelképezi.
A romhányi csatára az évfordulón évről évre ünnepségsorozattal emlékeznek januárban, ekkor tartják az önkormányzat díjátadó ünnepi ülését, továbbá műveltségi vetélkedőt, emlékfutást és Rákóczi-emléktúrát is szerveznek.
Fotó: Pintér Zsolt (Romhány település mellett áll a II. Rákóczi Ferenc fejedelem és az általa irányított, 1710. január 22-ei ütközet emlékét őrző Törökmogyoró) /http://nosza.info/
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 21:58, vasárnap | Helyi
Pindroch Csaba: Aki igazán különlegesre vágyik, menjen el Nógrádba
Az ország legkisebb lélekszámú vármegyéjének fő vonzerejét a mesés természeti környezet, a palóc néphagyományok és a szebbnél szebb műemlékek jelentik.
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,