Hírek
2019. Február 19. 10:21, kedd |
Helyi
Forrás: police
A Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsai a lakatlan házak védelmében
Bűnmegelőzési tanácsok.
Különösen fontos, hogy azoknak az ingatlanoknak a vagyonvédelmével is foglalkozzunk, amelyeket csak időszakosan használunk. Ilyenek többnyire a hétvégi házak, nyaralók ahol szezonálisan tartózkodunk, ezért ennek megfelelően kell megtervezni, megszervezni azok védelmét, illetve kiemelt figyelmet kell fordítani a vagyonbiztonságra. Mivel a tulajdonosok télen jellemzően nem tartózkodnak az ilyen ingatlanokban, illetve a betörőknek a szomszédok figyelmével sem kell számolniuk, az elkövetők a nap bármely időszakában viszonylag alacsony kockázattal megvalósíthatják a betörést. Hasonló veszélynek vannak kitéve azok az épületek is, melyeket ugyan lakóházként használnak, de valamilyen oknál fogva hosszabb ideig üresen állnak.
Amellett, hogy a tulajdonos értékeit ellopják és megrongálják – a nyomozás illetve az elkövető felderítése szempontjából – külön problémát jelent, hogy a bűncselekmény megvalósulásától a felfedezéséig hosszú idő telik el, mivel a tulajdonosok nem laknak ott életvitelszerűen, későn veszik észre, hogy betörés történt. Ez megnehezíti a nyomozást, az elkövetők elfogásának esélyét is csökkentheti és ez által az eltulajdonított értékek visszaszerzésének lehetősége is romlik.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a felsorolt épületek esetében a betörések többségét a nyílászárók - a bejárati ajtó, de leginkább a hátsó ajtók, az ablakok, az erkélyajtók – felfeszítésével követik el. Ezekben az esetekben a védekezésre biztonságos megoldása például a hevederzár használata. Javasoljuk, hogy az épületek valamennyi nyílászárójára szereltessenek rácsot, mert a tapasztalatok szerint, ez megakadályozza, hogy az épületbe illetéktelen személyek bejussanak, illetve az által, hogy a rács megnehezíti a betörők dolgát, növekszik a tettenérés és lebukás esélye.
A betörés ellen védekezhetünk, egyrészt mechanikai eszközökkel, másrészt a biztonságot fokozhatjuk elektronikus riasztó- és jelzőrendszerekkel is. A legtöbb bejárati ajtóban hengerzár-betéteket alkalmaznak, ajánlott zárvédő pajzsok, megerősített veretek alkalmazása, amelyek megvédik a zártestet attól, hogy azt megrongálhassák.
Az együttműködésen alapul a hatékony bűnmegelőzés, és a szomszédok is segíthetik egymást, ha időközönként figyelmet fordítanak a környezetükben üresen álló ingatlanokra. Ne feledjék, hogy a lepusztult, megrongált épületek miatt sivárrá válhat a lakókörnyezetük!
Célszerű továbbá a polgárőrséggel is felvennie a tulajdonosnak a kapcsolatot, akik a napi szolgálatok alkalmával szintén figyelmet fordítanak az átmenetileg üresen álló ingatlanok védelmére.
A betörések jelentős anyagi károkat okozhatnak, ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy betörés esetén csak abban az esetben kaphatunk kártérítést a biztosítótársaságtól, amennyiben ingatlanunk rendelkezik a szerződéskötéshez előírt mechanikai védelemmel. Érdemes áldozni a biztonságra, mert az megtérül.
MIT TEHET ÖN, HOGY NE VÁLJON BETÖRÉS ÁLDOZATÁVÁ?
- A hosszabb időre felügyelet nélkül maradó házakban lehetőleg ne tároljon a szükségesnél nagyobb értékeket! Amennyiben mégis így tesz, gondoskodjon védelmükről.
- Az ingatlanok bejárati ajtajára is érdemes korszerű zárat felszereltetni. Az ajtó anyaga legyen masszív, fém vagy tömör fa. Fontos, hogy a hátsó ajtók, garázsajtók is kellően biztonságosak legyenek.
- Az ablakokat is lássuk el megfelelő védelmi eszközökkel! Ne feledje, a szúnyogháló nem véd a behatolás ellen!
- Anyagi lehetőségeihez és értékeihez mérten alkalmazzon elektronikai védelmi rendszert! Nem a biztonságon kell spórolni, hiszen a tapasztalatok szerint egy esetleges betörés okozta kár gyakran többszöröse lehet a megfelelő védelmi rendszer beszerzési és felszerelési költségének.
- Javasoljuk, hogy rendszeresen látogassanak el a hétvégi házukhoz, átmenetileg lakatlan ingatlanjaikhoz, vagy ha hosszabb ideig nem keresik fel kérjék meg a szomszédokat, hogy az Ön birtokára is figyeljenek.
- Amennyiben gyanús személyek, vagy idegen gépkocsik mozgását észlelik, haladéktalanul jelezzék a rendőrségre! Kérjük, hogy Önök is fordítsanak figyelmet lakókörnyezetükre, és a szomszédok biztonságára, értékeinek védelmére!
- Értékei védelmében készítsen Ön is „zsebleltárt”! A műszaki eszközök típusáról, sorozatszámáról és egyedi azonosítóikról, továbbá az egyéb értékekről készített nyilvántartás illetve fotó elősegítheti egy esetleges lopást követő azonosítást és a nyomozati eljárás folyamatát. Az elkészített leltárt mindig tartsa biztonságos helyen, például jelszóval védett dokumentum fájlban egy internetes tárhelyen, vagy a tárolási hely megjelölése nélkül egy közeli hozzátartozónál elhelyezve.
Ha mégis bűncselekmény áldozatává válna, azonnal értesítse a Rendőrséget!
112 vagy 107
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi
Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében
Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.