Hírek
2024. Március 03. 17:10, vasárnap |
Helyi
Forrás: euronews/ridikul/web/zsuffa csaba
A miniszoknya megalkotója
Mary Quant - 93 éves korában elhunyt a 20. század egyik legismertebb brit divattervezője, a miniszoknya megalkotója. A miniszoknyát 1979. március 24-e óta ünnepeljük. Hazánkban is tombolt a miniszoknya-láz.
Az akkoriban 21 éves lányt férje és üzlettársa támogatta.
Munkája során egyszer csak túl rövidre vágta az anyagot, majd piacra került az első miniszoknya-kollekció. Nem sokkal később már az egész világon tombolt a miniláz.
Mary Quant, akit rendszeresen Diorral és Chanellel említettek egy lapon. Máig számos alkotásával találkozhatunk az utcán, csak más formában.
Az 50-es 60-as évek botrányhősnőjének rengeteg ikonikus ruhadarabot köszönhetünk.
A fiatal nők üdvözölték, a társadalomban egy valóságos sokkhullámot indított el a mini darab. Sokan vulgárisnak titulálták, 1965-ben még Coco Chanelt is egészen meghökkentette. De hódító útja végül a vártnál gyorsabban elindult a nagy divatházak felé, nem sokkal később Yves Saint Lauren és Paco Rabanne is felismerték a trendben rejlő erőt és a tervezőasztalokon egyre több mini és szupermini fazon született.
Az új divat – minden tiltás ellenére – viharos gyorsasággal hódította meg a világot, így Magyarország ifjúságát is. Gyors divattá válását az új szórakozási forma, a televíziózás segítette elő. Az 1967-es Táncdalfesztivál fiatal énekesnői, Koncz Zsuzsa, Kovács Kati, Zalatnay Sarolta, Fenyvesi Gabi mindannyian miniszoknyában léptek a színpadra.
Nevét megpróbálták magyarosítani, de az „aligszoknya” kifejezés nem ért el nagy sikereket.
A mini általában egy-két éves fáziskéséssel jutott el a falvakba, ott az 1970-es évek elején vált elfogadott viseletté, anyaga az ekkor fénykorát élő, jellegzetes domborúra nyomott mintás, műszálas jersey (dzsörzé) lett.
Ő tette népszerűvé a forrónadrágot, az overált és a színes harisnyákat, de készített vízálló sminket is. Egy interjúban azt nyilatkozta, hogy nem volt ideje megvárni a női szabadságjogokat, ezért divatforradalmat indított, hogy megmentse a fiatal nőket attól, hogy úgy kelljen öltözködniük, mint az anyjuknak.
Tudnunk kell, hogy az 1960-as évekig elvárták a fiatal nőktől, öltözzenek anyjuk stílusa szerint. Nem volt ritka, hogy anya és lánya egyforma ruhát viselt, nem létezett külön divat a fiatalok számára.
A 60-as évek ifjú lázadói – Mary Quant vezérletével – egyszer és mindenkorra változtattak ezen. Saját divatot teremtettek, élen a miniszoknyával. A férfiak többsége igen hamar elfogadta az új divatot, az idősebb, erősen konzervatív (és többnyire nem túl csinos) hölgyek a jó erkölcs védelmében szólaltak fel ellene. De a divatjárványt nem lehetett megállítani.
Quant szülei tiltása ellenére lett divattervező. 1955-ben nyitotta meg első ikonikus boltját, a Bazaart a londoni King's Roadon.
A pincében egy éttermet is üzemeltetett, amely a fiatal művészek találka helye lett. A Bazaar neve egybe forrt a lázadással, a modernséggel és a hedonizmussal. Nem csoda, hiszen a fiatal divattervező sosem rejtette véka alá haladó gondolatait szexualitásról és női jogokról.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,
2024. December 14. 17:35, szombat | Helyi
Nagy bajban van a pármai sonka
A prosciutto di Parma, vagy ahogyan mi ismerjük, a pármai sonka igazi olasz különlegesség, amely éves szinten 1,6 milliárd dolláros forgalmat bonyolító védett húskészítmény. Ám úgy néz ki, nagy bajban van.