Hírek
2023. December 29. 17:15, péntek |
Helyi
Forrás: ujsagmuzeum/web/zsuffa csaba
A MESEAUTÓ TÖRTÉNETE - MI LETT A POMPÁS KOCSIVAL A FILM FORGATÁSA UTÁN?
Kevesen tudják, az 1934-ben bemutatott Meseautó című filmben szereplő Horch 780-as kabrió egy bizonyos báró Dániel Tibor tulajdonában volt, csak a forgatás idejére adta kölcsön a luxusautót,
amely után a fél ország sóvárgott.
A báró könnyedén átengedte a több mint öt méter hosszú meseautót, mivel több luxusautó is állt a garázsában.
A dúsgazdag báró nem volt ismeretlen a pestiek számára, 1929-ben például azzal került be az újságokba, hogy egy hajnalon a méregdrága Mercedes autójával a vásárra készülő árusok közé hajtott a Duna parton.
Egy idős nő súlyosan megsérült. Mint kiderült, a báró – aki az éjszakát pesti kaszinókban töltötte és italból is jócskán fogyasztott a tanúk szerint – egyszerűen ráunt, hogy az árusok miatt nem tud haladni és gázt adott.
Így nézett ki belülről a Meseautóban látott kocsicsoda.
Tőle kölcsönözték tehát az autócsodát, amely 125 km/órás végsebességre volt képes és 21 litert fogyasztott száz kilométeren. Részben ez az autó tette híressé az amúgy bájos és szerethető Meseautót, amelynek bemutatója után az egyik újság játékot hirdetett. A mozijeggyel lehetett részt venni a sorsoláson és akinek a nevét kihúzták, másnap a lakása, háza elé ment a meseautó és sofőr vitte sétakocsikázásra.
A Törzs Jenő és Perczel Zita főszereplésével készül film igazi kasszasiker lett, persze kellett hozzá egy jó történet és Kabos Gyula briliáns játéka. A kocsi kapcsán amúgy már a forgatáson bajba került a stáb, ugyanis Perczel Zita az autó volánja mögött érkezett az egyik pesti jelenetre.
A luxusautót látva a rend egyik éber őre le is intette, ám Perczelnél nem volt hajtási igazolvány. A rendőr a helyszínen megbírságolta. Hiába, rendnek kell lennie.
A film óriási siker lett, a vetítés jogait az Egyesült Államoktól kezdve a francia gyarmatokig sokfelé megvették, más kérdés, hogy Németországban viszont egyből betiltották, mert túl sok volt benne a zsidó származású szereplő.
Volt, aki a társkereső apróhirdetésébe is beleszőtte a meseautót: „Melyik úrilány lenne egy önálló úri fiú, érdekmentes partnernője. Meseautó jeligére a kiadóhivatalba.”
Az autót a forgatás után visszaadták a bárónak, ő pedig – hiába, híres lett a kocsi – az eladás mellett döntött.
És ebből lettek a bonyodalmak. Két autókereskedőt bízott meg az üzlet lebonyolításával és mindezért jutalékot ígért nekik. A kereskedők meg is mutatták az autót a milliomos bőrgyárosnak, Vincze Ernőnek, aki öt próbaút után úgy döntött, ha megfelelő az ár, megvásárolja a meseautót.
Két hónapig ment a huzavona a vételáron, de végül nem tudtak megállapodni. Ez után viszont a trükkös bőrgyáros jelentkezett a bárónál, hogy megvásárolja az autót, de hagyják ki a kereskedőket az üzletből. 1935. április 10-én, a bőrgyáros elegáns irodájában egymás tenyerébe csaptak. Mindez a két kereskedő fülébe is eljutott, akik viszont jelentkeztek a jutalékért. Elzavarták őket.
A film főszereplői: Törzs Jenő és Perczel Zita. Fotó: Arcanum/Színházi Élet
A pórul járt kettős viszont nem hagyta annyiban, elmentek a hatóságokhoz megtudni, mennyi volt a vételár, hogy megfogalmazhassák a követelésüket.
Csak ott derült ki, hogy csupán 4100 pengőért adta el a meseautót Dániel Tibor. Magánnyomozásba kezdtek, s megtudták, csak papíron ennyi, a valóságban 8600 pengő volt a vételár. És nem hagyták annyiban.
Megfenyegették a bárót, ha nem kapnak jutalékot, az adóhatósághoz fordulnak és elmesélik a trükközést. A báró erre megijedt és gyorsan jelezte a hatóságnak, hogy zavarában rossz eladási árat tüntetett fel és szólt a bőrgyárosnak is. Az esetből végül bírósági ügy lett, ott azonban a testület úgy látta, a báró és a bőrgyáros csak feledékenységében írt be rossz vételárat. A kereskedők azóta is várják a jutalékukat.
A meseautó így végül Vincze Ernőnél kötött ki 1935-ben, de, hogy utána mi lett a kultikus gépkocsival, arról sajnos nincs hír. Lehet, hogy a II. világháború alatt lett az enyészeté, de az is megeshet, hogy még túlélte a világégést. A legjobb persze az lenne, ha holnap valaki felfedezné egy elhagyott pajtában.
SALGÓTARJÁNIAK ÉS NÓGRÁD VÁRMEGYEIEK KÖZÖSSÉGE 😃
ADJUNK minél többet, minél TÖBBEKNEK!
Csatlakozzon olvasóinkhoz! Reklám és politikamentesen adjuk a híreket - InfoNógrád híroldal csoport
CSOPORT:
https://www.facebook.com/groups/infonograd
HÍROLDAL:
https://www.infonograd.hu
TikTok:
https://www.tiktok.com/@infonograd
Threads:
https://www.threads.net/@infonograd_hiroldal
Insta:
https://www.instagram.com/infonograd_hiroldal
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 21:58, vasárnap | Helyi
Pindroch Csaba: Aki igazán különlegesre vágyik, menjen el Nógrádba
Az ország legkisebb lélekszámú vármegyéjének fő vonzerejét a mesés természeti környezet, a palóc néphagyományok és a szebbnél szebb műemlékek jelentik.
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,