Városlista
2024. július 28, vasárnap - Szabolcs

Hírek

2015. Február 26. 05:00, csütörtök | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A litvánok visszahoznák a kötelező sorkatonaságot?

A litvánok visszahoznák a kötelező sorkatonaságot?

A litván kormány vissza akarja állítani a kötelező katonai szolgálatot a balti országban az orosz fenyegetés miatt. Magyarországon 2004-ben törölte el a parlament a sorkötelezettséget, de például Ausztria következetesen kitart a kötelező szolgálat mellett - derül ki aNapi

Litvániában hamarosan ismét kötelező katonai szolgálatot kell teljesíteniük a férfiaknak - jelentette a BBC. A lépést a jelenlegi geopolitika környezettel kapcsolatos aggodalmak indokolják - jelentette ki Dalia Grybauskaite államfő. A kormány ötéves időszakra hozná vissza a sorkötelezettséget, hogy felgyorsítsa a hadsereg személyi állományának feltöltését.
A javaslatról még döntenie kell a parlamentnek. Grybauskaite nem tért ki arra, hogy az Ukrajnában kialakult háborús helyzet állna a kormánydöntés háttéreben, de a szomszédos balti államok világossá tették aggodalmukat Oroszország agressziója miatt.

Litvániában 2008-ban törölték el a kötelező katonai szolgálatot. A visszaállított szabályok szerint a 19 és 26 év közötti férfiak várhatják majd a behívót kézbesítő postást. Van néhány kivétel: az egyetemi hallgatók és a gyermeküket vagy gyermekeiket egyedül nevelő apák felmentést kapnak a szolgálat alól. Évente 3500 fiatal férfit várnak a kaszárnyákba.

Nem kérnek az oroszokból

Egy másik balti állam, Lettország védelmi minisztere nemrégiben szintén arról beszélt, hogy meg akarják erősíteni a hadsereg személyi állományát. A miniország 7000 fős katonaságot tervez, ám egyelőre nincs szó a kötelező katonai szolgálat bevezetéséről.

Litvánia, Lettország és Észtország a Szovjetunióból való 1991-es kilépés után kérte felvételét a NATO-ba. A litvánokat az idegesíti legjobban, hogy országuk közvetlenül határos a kalinyingrádi orosz enklávéval. Az orosz hadsereg 9000 katonát és 55 haditengerészeti járművet megmozgató hadgyakorlatot tartott ebben a térségben tavaly decemberben.

Idegeskedés

Néhány hónappal korábban, szeptemberben Eston Kohver észt biztonsági tisztet a határ mentén kémkedés vádjával letartóztatták az orosz hatóságok. Vita alakult ki arról, hogy észt vagy orosz területen tartózkodott-e ekkor. Az ügy megterheli az észt-orosz viszonyt.

Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország kiterjesztheti ukrajnai akciót a balti államokra. Ehhez kihasználhatja az ezekben élő orosz kisebbségeket, vagy az érintett országok szinte teljes körű orosz energiafüggőségét, vagy kibertámadásokat indíthat. Lengyelország, Litvánia és Ukrajna közös katonai egység felállításáról állapodott meg 2014 szeptemberében. Az egységnek két éven belül össze kell állnia.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 25. 07:31, csütörtök | Külföld

A generációváltás szükségességével magyarázta visszalépését Joe Biden

A generációváltás szükségességével magyarázta visszalépését az elnökjelöltségtől Joe Biden amerikai elnök a nemzethez intézett szerdai beszédében.

2024. Július 24. 19:43, szerda | Külföld

Légikatasztrófa Nepálban

a lezuhant repülőgépen 18 utas halt meg. A Saurya Airlines belföldi járata felszállás közben lecsúszott a kifutópályáról és a földbe csapódott.

2024. Július 24. 08:02, szerda | Külföld

Folytatódik az Etna kitörése, lezárták Catania repülőterét

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.

2024. Július 23. 08:14, kedd | Külföld

Josep Borrell: elfogadhatatlan a magyar vád, amely szerint az EU a háborút pártolja

Teljes mértékben elfogadhat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azon vádja, hogy az Európai Unió a háborút pártolja - jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben hétfőn.