Városlista
2025. február 8, szombat - Aranka

Hírek

2023. Október 05. 08:00, csütörtök | Helyi
Forrás: MTI/SOLTÉSZ MIKLÓS

A határ két oldalán élő magyarságot is összeköti a nógrádszakáli keresztút.

A határ két oldalán élő magyarságot is összeköti a nógrádszakáli keresztút.

A kormány támogatásával megújultak a Nógrád vármegyei nógrádszakáli kálvária stációi. A szerdai átadási ünnepségen a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte, hogy a határ két olda

Soltész Miklós a szlovák határhoz közeli, mintegy 640 lakosú település Szent Kereszt Felmagasztalása-plébániatemplomnál tartott ünnepségen elmondta: a kálvária 25 millió forintból újult meg. Megemlítette, hogy szerdán a falu 500 éves nagyharangja szólalt meg délben a Kossuth rádióban.
Az államtitkár a fejlesztés elindításáért köszönetet mondott a polgármesternek és a térség országgyűlési képviselőjének, majd a kivitelezőknek, a mestereknek és a közmunkásoknak köszönte meg a kálvárián végzett munkát.
Úgy fogalmazott: "nagyon nehéz helyzetben vagyunk most a világban, de a keresztúton keresztül tudunk üzenni, hogy nekünk a legfontosabb a békesség." A keresztúti imádságok a békességet terjesztik a világban, azt kell szolgálniuk - tette hozzá Soltész Miklós.

Radvánszky Judit (MSZP) polgármester megköszönte Soltész Miklós segítségét, a kálvária felújítására tett ígéretének betartását. Elmondta: a harang elkészültének 500. évfordulóján a templomhoz helyezték át a Szent István-szobrot és az elhunyt forradalmárok szobrát, Bobály Attila és Bobály Dávid alkotásait.
Balla Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője a néhány éve felújított nógrádszakáli templomot olyan helynek nevezte, ahol fel lehet töltődni. Egy-egy ilyen hely erőt ad az értékek, a hagyományok megőrzéséhez - mondta.

Az 500 éves nógrádszakáli nagyharang a Váci Egyházmegye legöregebb harangja, felirata alapján 1523-ban öntötték.
Az egyházmegye honlapján közzétett információ szerint a 450 kilós bronzharang, amelynek alsó átmérője 91 centiméter, Magyarország egyik legrégibb, használatban lévő templomi harangja. A Kulturális Örökség Igazgatóság 1999-ben védetté nyilvánította. Felső pártázatán ismétlődő, gót betűs körfelirata: "O REX GLORIAE VENI CUM PACE", magyarul: "Oh, Dicsőség Királya, jöjj el békével". Füles koronáját 1925-ben lefűrészelték, tárcsás koronával helyettesítették. A hagyomány szerint a harangot a török elől az Ipolyba rejtették.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 06. 07:40, csütörtök | Helyi

77 éve alapították meg a Kossuth-díjat

1948. február 13-án alapította az Országgyűlés a legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Kossuth-díjat az 1848-as forradalom centenáriuma alkalmából.

2025. Február 02. 18:16, vasárnap | Helyi

KIK AZOK A PALÓCOK?

Képzeld el, hogy valaki azt mondja neked, hogy él egy nép, mintegy 20 000 km2-es területen, kb 1-1,5 millió létszámmal.

2025. Január 31. 07:50, péntek | Helyi

Számos újfajta kockázatot rejt a mesterséges intelligencia egy tanulmány szerint

Az általános célú mesterséges intelligencia (MI) munkahelyek megszűnéséhez, a terrorcselekmények és ámokfutások számának megugrásához vezethet,

2025. Január 31. 07:26, péntek | Helyi

Új életet lehelnének a Fülek és Salgótarján közti vasútvonalba

A hosszú évekig tartó elhanyagoltság után úgy tűnik, egy szép napon újra nemzetközi vonatforgalmat bonyolíthat le a füleki pályaudvar. Szlovák és magyar részről is vannak pozitív fejlemények,