Hírek
2013. Február 23. 12:00, szombat |
Helyi
Forrás: infonograd
A Füleki Vármúzeum sikeres évei
2007-ben jött létre a füleki vár és a Városi Múzeum egyesítésével a Füleki Vármúzeum.
Egy éve a Városi Könyvtár és a Turisztikai Információs Központ is az intézmény része, megalakulása óta ez az egyedülálló kisvárosi intézmény országos hírre tett szert.
Szlovákiában a füleki intézménynek nincs párja, az alig 10 ezer lakosú település fél évtizeddel ezelőtt a meglevő és jól kihasználható értékeit kezdte fejleszteni, a vármúzeumot ma már egész Szlovákiában és a határokon túl is számon tartja a szakma és a nagyközönség. A Szlovákiai Múzeumok Szövetsége országos elnökségének egyetlen magyar tagja van, Agócs Attila, a Füleki Vármúzeum igazgatója. „Az új szervezeti keret első évében sikerült megnyitnunk a vár Bebek-tornyában a történeti-régészeti állandó kiállítást, tavaly őslénytani bemutatóhellyel bővültünk. 2011-ben uniós támogatásból befejeződött a Városi Honismereti Múzeum felújítása. Ott jövőre nyílik meg a város- és ipartörténeti tárlat. A cseh, a szlovák és a magyar nemzeti múzeum műtárgyait is bemutattuk. A vár látogatottsága elérte a 18–20 ezer főt, az alapítás óta sikerült két és félszeresére növelni a belépőkből származó bevételt” – mondta az igazgató.
Az elmúlt években három nemzetközi konferenciát szerveztek Füleken, a várak történeti és régészeti kutatása, turisztikai hasznosítása mellett a magyar–szlovák közös múlt egyes fejezeteit is megvitatták a szakemberek. Évente megrendezik a palóc húsvétot és a múzeumok éjszakáját, amelyek 1200–1500 látogatót vonzottak a várba alkalmanként. Az iskolásokat múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várják, évente mintegy 1500 diák vesz ezeken részt. A vár programjait helyi történelmi hagyományőrzőkkel, a Defensores csoporttal együttműködve esti vársétákkal bővítették.
Agócs Attila szerint két fontos területen is önállósodtak, saját szervezésben folytatják a rekonstrukciót, két év alatt 19 ezer euró támogatást fordítottak erre. A Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének felügyeletével megkezdték az alsó vár régészeti feltárását is. A levéltári kutatásokra támaszkodva jövőre a budapesti ELTE régészhallgatóinak és helyi munkanélküliek bevonásával folytatnák a munkát, az alsó vár legnagyobb, ún. Vízi-bástyáját szeretnék lokalizálni. „Ernyőszervezet lett a Vármúzeum, azt is figyelembe kell venni, hogy már megközelítőleg 2,6 hektárnyi területet kezelünk a városközpontban. A négy épületet, a múzeumi és könyvtári gyűjteményeket 11 állandó alkalmazottal kezeljük. A szakmai munkára idén több mint 40 ezer euró támogatást sikerült szerezni, jövőre is pályázatok egész sora készül” – tette hozzá az igazgató. A Füleki Vármúzeum télen is nyitva tart, előzetes bejelentés alapján, minimum 15 fős csoportokkal látogatható.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 21:58, vasárnap | Helyi
Pindroch Csaba: Aki igazán különlegesre vágyik, menjen el Nógrádba
Az ország legkisebb lélekszámú vármegyéjének fő vonzerejét a mesés természeti környezet, a palóc néphagyományok és a szebbnél szebb műemlékek jelentik.
2024. December 20. 10:44, péntek | Helyi
ÉKM-Salgótarján csúcs - pontról pontra
Nem csak Salgótarján, de Kelet-Nógrád egésze tekintetében meghatározó beruházás volt a 21-es út teljes négynyomúsítása.
2024. December 19. 14:45, csütörtök | Helyi
Nógrád Vármegye Civil Központ – Ünnepélyes Évzáró
December 17-én a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ különleges évzáró ünnepséget rendezett. A központ közösségi tere az ünnepi díszítés,
2024. December 19. 11:47, csütörtök | Helyi
Sándor György, a nemzet humoralistája (előzetes)
Portréfilm Sándor György humoralistáról, aki egyszemélyes színházával az intellektuális abszurd gondolatmenet mestere,