Hírek
2024. Február 04. 08:48, vasárnap |
Helyi
Forrás: honvedelem/web/zsuffa csaba
A bostoni teadélután története - így lett a kereskedelmi villongásból háború
Az úgy volt, hogy a helyi polgárok indiánnak öltöztek. A hajóval Bostonba érkezett teaszállítmányt és a további teljes rakományt a tengerbe dobták. Ez az esemény, amely „bostoni teadélután" néven vált ismertté indította el az ameri
vált ismertté indította el az amerikai függetlenségi háborút.Részlet George Hewes szemtanú visszaemlékezéseiből:
„Amint a hajó fedélzetére jutottunk, az osztagom parancsnoka kinevezett fedélzetmesternek, majd utasított, hogy menjek a kapitányhoz, szerezzem meg a csapóajtók kulcsait, és hozzak egy tucat gyertyát. [...] Azután parancsnokunk arra utasított minket, hogy [...] pakoljuk ki az összes ládát, és dobjuk őket a tengerbe. Mi azonnal végrehajtottuk parancsait, először azonban felvágtuk és széthasogattuk a ládákat tomahawkjainkkal, hogy a víz minél nagyobb kárt tehessen a bennük rejlő teában."
ELŐZMÉNYEK RÖVIDEN:
A 18. század második felében a brit kormány számos megszorító intézkedést hozott: vámokat vetett ki az erősödő amerikai gazdaságra, törvénytelennek nyilvánította papírpénzük kibocsátását, valamint megtiltotta, hogy az amerikaiak az Allegheny-hegységtől nyugatra fekvő vidékre települjenek.
Ezt tetézte még az 1765-ös bélyegtörvény és az 1767-es, teákra kivetett adó is, amelyet az amerikai telepesek még inkább nehezményeztek.
A bevezetett szankciók miatt 1770-ben több helyen zavargások törtek ki, eldördültek a fegyverek is. A telepesek azt is sérelmezték, hogy úgy kell adót fizetniük Londonnak, hogy nem képviseli őket senki a brit parlamentben.
Az amerikaiak bojkottot hirdettek az angol árukra és megtagadták az adók és illetékek fizetését. Ugrásszerűen megnőtt a csempészet is.
Egyre több ember vetemedett csempészetre: a képen Vasily Hudiakov festménye - Forrás: Wikimedia Commons
Eközben a Brit-Kelet-Indiai Társaság élvezte a teával való kereskedés monopóliumát és a kivetett adókból származó hasznot is.
Az amerikai telepesek azonban bojkottálták a társaság által Kínából behozott teát, így 1773-ra a Kelet-Indiai Társaság eladósodott.
A brit kormány megszavazott egy teatörvényt, amely kimondta, hogy a társaság a gyarmatokon a szokásos gyarmati adó megfizetése nélkül adhatja el áruját. Ennek hatására számos amerikai kikötőben visszafordították a teát szállító hajókat. A kivétel ez alól Boston volt, mert a helyi kormányzó támogatta a társaságot, így ott a brit hadihajók segítségével partra tették az árut.
1773. december 16-án, amikor megérkezett a teaszállítmány, – a több ezres feldühödött tömegből – néhány indiánnak öltözött helyi megtámadta a hajót és a teljes rakományt, 342 láda teát a tengerbe dobta, amellyel hatalmas károkat okozott az angoloknak.
A bostoni kikötőben "támadták meg" a hajókat - Forrás: Wikimedia Commons
Ez az esemény „bostoni teadélutánként” vonult be a történelembe. 1774-ben a gyarmatok megállapodtak, hogy szüneteltetik a kereskedelmet Angliával, amelynek „köszönhetően” gyakorlatilag kitört a függetlenségi háború. Igaz a fegyverek először csak 1775-ben dördültek el, Lexingtonnál.
Egyes kutatók szerint nem a tea magas ára váltotta ki a megmozdulást, hanem inkább a Brit-Kelet-Indiai Társaság monopol helyzete. De az biztos, hogy ez az esemény nagyrészt hozzájárult, hogy a gyarmatok elszakadtak Angliától és megalakult az Amerikai Egyesült Államok.
SALGÓTARJÁNIAK ÉS NÓGRÁD VÁRMEGYEIEK KÖZÖSSÉGE 😃 ADJUNK minél többet, minél TÖBBEKNEK!
CSOPORT:
https://www.facebook.com/groups/infonograd
HÍROLDAL:
TikTok:
https://www.tiktok.com/@infonograd
Insta:
https://www.instagram.com/infonograd_hiroldal
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 21:29, péntek | Helyi
Új lehetőségek a civil szervezetek számára Nógrád vármegyében
Videónkon teljes körű információkat adunk a mai Nógrád Vármegyei Civil Központban tartott 2024. év ötödik sajtóreggelijéről.
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.