Hírek
2020. Május 30. 11:03, szombat |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Washington megszünteti kapcsolatait a WHO-val és visszavonja Hongkong különleges kereskedelmi státusát

Washington megszünteti minden kapcsolatát az Egészségügyi Világszervezettel (WHO), valamint a kínai jogsértés miatt visszavonja Hongkong különleges kereskedelmi státusát
- jelentette be az amerikai elnök a Fehér Ház Rózsakertjében pénteken. Rövid nyilatkozatában Donald Trump hangsúlyozta, hogy a WHO nem hozta meg a koronavírus-járvány miatt szükségessé vált reformokat, ezért szakítanak meg vele minden kapcsolatot. Közölte: a szervezet működéséhez biztosított eddigi amerikai hozzájárulás összegét Washington más szervezetekhez irányítja át.
Trump egyúttal ismét elmarasztalta Kínát az egész világot sújtó járvány kezeléséért.
Erőteljesen bírálta az ázsiai országot a Hongkonggal kapcsolatos politikája miatt is, mondván, hogy megsértették a Hongkongra vonatkozó brit-kínai kétoldalú nyilatkozatban foglaltakat, amelyek a többi között kötelezik Pekinget Hongkong autonómiájának tiszteletben tartására.
"Megszegték a világnak adott szavukat Hongkong autonómiájának biztosítását illetően" - fogalmazott, és az egész világ számára "tragédiának" nevezte a kínai nemzetbiztonsági törvényt.
"Arra utasítom kormányzatomat, hogy kezdje meg azon politikai kedvezmények megszüntetésének folyamatát, amelyek egy sor területen különleges elbírálást biztosítottak Hongkongnak" - mondta.
Konkrétan Hongkong különleges kereskedelmi státusának visszavonását említette meg, de közölte, hogy az amerikai intézkedések érintik majd a Hongkonggal kötött megállapodások egész sorát. Leszögezte, hogy Hongkong immár "nem megfelelő mértékben autonóm" ahhoz, hogy élvezhesse az amerikai törvények által biztosított kedvezményeket.
Az elnök bejelentette, hogy munkacsoport fogja vizsgálni a kínai vállalatok amerikai tőzsdei - ahogyan fogalmazott - "praktikáit". Közölte azt is: a kormányzat felfüggeszti "egyes kínai állampolgárok" amerikai beutazásának engedélyezését, azokéit, akikről "megállapítottuk, hogy lehetséges biztonsági kockázatot jelentenek számunkra". Nem fejtette ki, hogy a tiltás mennyi ideig lesz érvényben, de azt mondta, hogy az intézkedés az amerikai egyetemekre és kutatóintézetekbe érkező kínaiakat érinti majd. Erről később külön nyilatkozatban rendelkezik - tette hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 17. 07:34, hétfő | Külföld
Az Egyesült Államokban tovább növekedett a tornádók és viharok halálos áldozatainak száma, százezreknél áram-kimaradást okozva
Az Egyesült Államokban 37-re emelkedett a déli és a keleti országrészt sújtó heves viharok, és a számos helyen kialakult tornádók halálos áldozatainak száma vasárnap.
2025. Március 14. 07:22, péntek | Külföld
Ukrajnai háború - Putyin: a tűzszünetet támogatjuk, de vannak megvitatásra váró kérdések
Az orosz elnök szerint a tűzszünet önmagában jó, támogatják, de vannak megvitatásra váró kérdések.
2025. Március 12. 06:00, szerda | Külföld
Ursula von der Leyen: az illúziók korszaka véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért
Az illúziók korszaka most véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért: nem a távoli jövőben, hanem azonnal, nem fokozatosan, hanem a helyzet által megkövetelt merészséggel -
2025. Március 08. 08:17, szombat | Külföld
Donald Trump: az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában
Az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában - közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fehér Házban.