Hírek
2014. Augusztus 16. 15:00, szombat |
Helyi
Forrás: infonograd/MTI
Üvegművészeti szimpózium kezdődött Salgótarjánban
Innováció-Személyes Design címmel háromnapos üvegművészeti szimpóziumon kezdődött ma, szombaton Salgótarjánban.
A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott alkotóműhely a Magyar Üvegművészeti Társaság rendezvénye – közölte az MTI-vel a szimpóziumnak otthont adó Tarján Glass Kft. ügyvezető igazgatója.
Czékmány József emlékeztetett arra, hogy Salgótarjánban százhúsz éves múltra tekint vissza az öblösüveggyártás, az üvegtervezők és az üvegtervező művészek, üvegszobrászok mindig is fontos szerepet töltöttek be a termelésben.
A cégvezető hozzátette: a helyi vállalkozók összefogásával és az önkormányzat támogatásával 2012-ben alapítottak üveggyárat, a Tarján Glass Kft. 2013-ban kezdte meg a működését, s több, akkor már külföldön dolgozó üvegipari szakembert is haza tudtak hívni. Jelenleg negyven főt foglalkoztatnak, legnagyobb megrendelőjük a német Rosental, amelynek hagyományos üvegfúvással elsősorban magas minőségű kelyheket gyártanak.
Czékmány József megjegyezte: a cégük indulásától kapcsolatban állnak a régi, több mint öt éve nem működő, s jórészt lebontott öblösüveggyár több egykori tervezőjével, akik közül néhányan ott lesznek a szombaton kezdődő háromnapos üvegművészeti szimpóziumon, ugyanakkor olyan neves alkotókat is vendégül láthatnak, mint a Munkácsy- és Kossuth-díjas érdemes művészt, az üvegszobrász Bohus Zoltánt. A cégvezető közölte: az egyedi alkotások elkészítéséhez a kemencét, a formákat és minden alapanyagot biztosítanak az alkotók számára, elvárásokat nem támasztanak a művészek felé.
Salgótarjánban már a település 1922-es várossá nyilvánítása előtt harminc évvel folyt nemzetközi hírű üveggyártás. Az ezredfordulót követően azonban a nógrádi iparmedencében szinte teljesen megszűnt ez a tevékenység, a gyárat 2009-ben felszámolták. A szintén bezárt üveggyapotgyár csarnokaiban azonban helyi vállalkozók 2013 januárjában újraindították a kelyhek, poharak és ajándéktárgyak kézi gyártását.
Az öblösüveggyártás helyi történetét és az üvegművészetet bemutatandó most több mint százmillió forintból tanulmányi raktárt alakítanak ki a Dornyay Béla Múzeum épületében. A Tarján Glass Kft. a termelésének beindításakor egy kisebb állandó kiállítást már berendezett az új gyár irodaházában.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 09. 19:52, hétfő | Helyi
VIDEÓN - EZ A LETARTÓZTATÁS 3,6 MILLIÁRD FORINTJÁBA KERÜLT A VÁROSNAK...
Néha a rendőri intézkedések teljesen kicsúsznak a szervek irányítása alól, amikor olyan nem várt dolgok is előfordulhatnak, amelyekre még felkészülni sem lehetne.
2026. Február 04. 18:09, szerda | Helyi
VIDEÓ - Ausztrália Csendes Összeomlása
Mi történik, ha egy ország meggazdagszik anélkül, hogy valódi gazdaságot építene? Ausztrália hamarosan meg fogja tudni.
2026. Január 27. 11:16, kedd | Helyi
VIDEÓ - Salgótarjánnak biztosra kell mennie!
Nehezen megszerzett előnyünket nem adhatjuk, nem ajándékozhatjuk a bizonytalan jövőre szavazókra. Gondolhat bárki bármit a város jövőjéről, de a tényekkel szemben haladni ésszerűtlen és felelőtlen dolog.
2026. Január 25. 13:32, vasárnap | Helyi
EGY RÈGI TÖRTÉNET!
Messziről jött emberek beszélnek zöldségeket, baloldali megmondóemberek pedig ferdítik a valóságot, ezért fontosnak tartom, hogy röviden bemutassam az én történetemet.
