Hírek
2024. Május 27. 06:42, hétfő |
Helyi
Forrás: hvg/web/zsuffa csaba
Találtak egy potenciálisan lakható bolygót
Találtak egy potenciálisan lakható bolygót a Föld közelében, 42 Celsius-fok lehet a felszínén. Hamarosan a James Webb űrteleszkóp is megvizsgálja a Gliese 12b nevű exobolygót,
aminek légköre a Föld és a Vénusz közötti különbségre is magyarázatot adhat.
Alig 40 fényévre van a Földtől az a Vénusz méretű exobolygó, ami az első igazán nagy siker lehet a Föld-szerű bolygók utáni kutatásban. Ez a Gliese 12b, amiről a csillagászok úgy vélik, nincs kizárva, hogy a hőmérséklete ugyanolyan, mint a szülőbolygónknak. A tudósok a Royal Astronomical Society Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos lapban publikálták eredményüket.
Shishir Dholakia, az ausztrál Dél-Queenslandi Egyetem doktorandusz hallgatója, a tanulmány vezető szerzője szerint az égitesten megfelelő lehet a hőmérséklet ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén. Egész pontosan úgy vélik, hogy a bolygón 42 Celsius-fok van. Ha valóban lehet rajta víz, akkor az élet jelenléte sem zárható ki. A kutató úgy véli, ha potenciálisan lakható bolygókat keresünk, akkor a Gliese 12b erre az eddigi legalkalmasabb jelölt.
A bolygó egy vörös törpecsillag, a Gliese 12 körül kering – nagyjából 12 nap alatt kerüli meg –, ami negyed akkora, mint a Nap, a hőmérséklete pedig a csillagunkénak nagyjából 60 százaléka.
A 40 fényévnyi távolság miatt valószínűleg nem fog az emberiség egyhamar eljutni a bolygóhoz, arra viszont tökéletesen alkalmas, hogy az olyan teleszkópokkal, mint például a James Webb alaposan megvizsgálják a légkörét.
Mindez azért fontos, mert az égitest segíthet megérteni, miért akkora a különbség a Föld és a Vénusz között. A kutatók úgy vélik, a légkör az, ami meg tudja változtatni egy bolygó felszínét. Mivel a Vénuszon rendkívül barátságtalan a légkör, így nincs esély az élet kialakulására, míg a Földön más a helyzet. A Gliese 12b a kapott fény mennyiségét tekintve a Föld és a Vénusz között helyezkedik el, vagyis ez lehet a hiányzó láncszem, ami segít megérteni a Naprendszer két planétája közötti különbség miértjét – írja a The Guardian.
A bolygóról a NASA is úgy gondolja, hogy érdemes a James Webb űrteleszkópot a bolygó felé irányítani. Hogy mikor érkezhetnek meg az első adatok, egyelőre nem tudni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja.https://www.facebook.com/groups/infonograd
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 09:03, hétfő | Helyi
Az atombomba egyik atyja - Wigner Jenő története
Az egyetem után apja bőrgyárában kezdett dolgozni Wigner Jenő, az atombomba egyik atyja. 122 éve, 1902. november 17-én született Wigner Jenő Pál (Eugene Paul Wigner) Nobel-díjas magyar származású fizikus,
2024. November 16. 20:33, szombat | Helyi
Csernobil Magyarországon
Csernobil Magyarországon: titkolózás, hazudozás...
2024. November 16. 19:46, szombat | Helyi
Miért a Temu a világ leggonoszabb cége
Mielőtt kommentelsz olvasd el! Ez a videó nem bújtatott reklám a hazai kereskedők irányába, hanem a Temu problémáiról szól.
2024. November 14. 08:47, csütörtök | Helyi
Főispáni dicsérő oklevelet vehetett át a közelmúltban a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal tizenhárom munkatársa
Kormánytisztviselőink írásbeli dicséretben részesíthetőek tartósan kiemelkedő munkájukra, valamely feladat kiváló ellátására,