Városlista
2026. február 22, vasárnap - Gerzson

Hírek

2020. December 09. 05:32, szerda | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Ötezer éves gyilkosság körülményeit tárták fel spanyol kutatók

Ötezer éves gyilkosság körülményeit tárták fel spanyol kutatók

A Journal of Paleopathology folyóiratban publikált tanulmány szerint az áldozat egy ötvenes éveiben járó férfi volt, akit egy éles tárggyal, vélhetően egy kőszekercével vágtak fejbe.

A humán ősökológiai és társadalmi evolúciós katalán intézet (IPHES) tudósai mellett a Rovira i Virgili Egyetem és a Barcelónai Egyetem kutatói vettek részt a projektben.

A sérült koponya 1999-ben egy ásatáson került elő, amikor egy későújkőkori kollektív temetkezési helyet tártak fel a katalán Tarragona tartományban, Calafellben - számolt be róla a theblend.ie portál cikke.

A kutatók a kriminalisztikában alkalmazott halottkémi módszerekkel vizsgálták meg a sérült koponyát.

A nyomok arra utalnak a tudósok szerint, hogy a férfi nyomban belehalt az erős ütésbe, amely beszakította a koponyáját.

Az IPHES kutatója, Miguel Ángel Moreno-Ibánez elmondta, hogy a koponya törésének vizsgálatából kikövetkeztették az egyén halálát okozó tárgyat és az ütés irányát is.

A koponya sérülését számított mikrotomográfiával (micro-CT) és binokuláris nagyítóval is megvizsgálták, és megállapították, hogy "az elváltozás a jobb parietális területen található és a gyógyulás jeleit nem mutatja".

"A repedések sugaras elrendezése, néhány komoly nyílással és belső sérüléssel, valamint az akut törési szögek arra utalnak, hogy a trauma az egyén halálát okozta" - mondta Moreno-Ibánez. Mint hozzáfűzte: következtetésük szerint a koponya sérülését egy olyan tárgy okozta, amelynek egyenes, hegyes éle volt, mint egy fejszének vagy vésőnek. A tudós szerint a támadó a sérülés helye miatt jobbkezes lehetett.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 22. 13:00, vasárnap | Külföld

Az amerikai elnök 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát

Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.

2026. Február 21. 15:00, szombat | Külföld

Az amerikai legfelsőbb bíróság érvénytelenítette Donald Trump globális vámintézkedéseit

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága érvénytelenítette a Donald Trump elnök által bevezetett, országonként megállapított vámokat pénteken.

2026. Február 20. 17:00, péntek | Külföld

Donald Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.