Városlista
2024. július 16, kedd - Valter

Hírek

2021. Augusztus 19. 18:12, csütörtök | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Nagyon hamar kifejlődtek új emlősfajok a dinoszauruszok kihalása után

Nagyon hamar kifejlődtek új emlősfajok a dinoszauruszok kihalása után

Ősi emlősmaradványok elemzése arra utal, hogy a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kihalása után gyorsan kifejlődtek új emlősfajok.

A korai emlősök három új faját azonosították a wyomingi Nagy-vízválasztó-medencében talált fosszíliák elemzésével. Ezek az őskori emlősök néhány százezer évvel a dinoszauruszok eltűnése után jelentek meg.

A paleontológusok az alsó állkapocscsontok és fogak maradványai alapján további részleteket tártak fel az emlősökről, amelyek őspatások voltak, a modern patás állatok, például a lovak, vízilovak, tehenek és elefántok ősei.

A dinoszauruszok mellett élő, majd kihalásukat túlélő korai emlősök meglehetősen kicsik voltak, jellemzően egér- és patkányméretűek. Ezek az újonnan felfedezett emlősök azonban valamivel nagyobbak lehettek. A Beornus honeyi, a legnagyobb ilyen emlős valószínűleg akkora volt, mint egy házimacska, és nevének egy részét J. R. R. Tolkien A hobbit című regényének Beorn nevű alakváltó szereplőjétől kölcsönözték, mivel az állatnak nagy fogai voltak. A másik két faj egyike a Miniconus jeanninae, amely gyűrűsfarkú macskához hasonló méretű volt, valamint a Conacodon hettingeri, amelynek mérete az előbbi kettő között lehetett.

A CNN által ismertetett kutatás szerdán jelent meg a Journal of Systematic Palaeontology című paleontológiai folyóiratban.

Az újonnan azonosított ősi emlősök fogazata lehetővé tette a mindenevő életmódot: akár a húsokat és a kemény növényeket ismeg tudták rágni, de az is lehetséges, hogy egyszerűen növényevők voltak.

"Amikor a dinoszauruszok kihaltak, a különböző táplálékhoz és környezethez való hozzáférés lehetővé tette az emlősfajok fejlődését, fogazatuk anatómiájának gyors átalakulását és a nagyobb testméretek kialakulását" - fűzte hozzá Madelaine Atteberry, a tanulmány vezető szerzője, a Coloradói Egyetem geológusa.

A kutatásban vizsgált fosszíliákat 2001 és 2011 között gyűjtötték a Wyoming állambeli Vörös-sivatagban. A Nagy-vízválasztó-medencéből származó fosszíliák elemzése alátámasztotta azt az elméletet, hogy a dinoszauruszok kihalása után sokkal többféle emlős jelent meg a Földön, mint korábban gondolták, és hogy ezen állatok némelyike evolúciós szempontból fejlettebb volt, mint a más helyeken talált fosszíliák - mondta Jaelyn Eberle, a tanulmány társszerzője, a Coloradói Egyetem geológiaprofesszora.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 16. 08:07, kedd | Életmód

Kétezer foglyot kaszabolhattak le a mohácsi csatát követően a tömegsírok vizsgálata szerint

A mohácsi csata IV. tömegsírjánál idén nyáron megkezdett feltárás is igazolja, hogy mintegy kétezer letérdeltetett foglyot kaszaboltak le szablyával az ütközetet követően

2024. Július 16. 08:04, kedd | Életmód

A Hold és az Antares együttállása lesz látható szerda este az égbolton

Szabad szemmel is látható lesz Hold és az Antares csillag együttállása szerda este tíz órától az égbolton - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-t hétfőn.

2024. Július 15. 08:00, hétfő | Életmód

Kálid Artúr kapta a Hollósi Frigyes-díjat

Kálid Artúr kapta idén a Hollósi Frigyes-díjat; az elismerést a közönség szavazatai alapján a Hyppolit, a lakáj címszerepéért nyerte el a Kőszegi Várszínház Köz-Játék Fesztiválján.

2024. Július 11. 08:04, csütörtök | Életmód

Készül a Shrek 5, két év múlva mutatják be

A DreamWorks Animation bejelentette, hogy elkészítik a Shrek ötödik epizódját, ami 2026 júliusában kerülhet majd a mozikba - számolt be róla kedden a Variety.com.