Városlista
2026. április 4, szombat - Izidor

Hírek

2025. Október 31. 08:05, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Nagy Márton: a gazdasági növekedés az idei évben 0,5 és 1 százalék között alakul

Nagy Márton: a gazdasági növekedés az idei évben 0,5 és 1 százalék között alakul

A gazdasági növekedés az idei évben is valahol 0,5 és 1 százalék között alakul - mondta a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Miskolcon, ahol a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) által életre hívott Kopátsy Klub ülésén tartott előadást.

Nagy Márton úgy folytatta: Magyarország három éve lényegében a 0 és 1 százalék közötti GDP kategóriában van. Összehasonlításként elmondta, hogy Németországban, ahol recesszió tapasztalható, ez a szám 0 és mínusz 1 között van.

Elmondása szerint

a német és a magyar gazdaság közötti kapcsolat soha nem volt olyan erős, mint most. Ennek okai között a gépgyártás mellett ott van a járműipar és az akkumulátorgyártás is. A magyar gazdaság járműipari teljesítménye 100 százalékos együttmozgást mutat a német járműipari teljesítménnyel.
A miniszter kifejtette: Németország lényegében védtelenül hagyta járműiparát, amelyre több állami támogatást kellene fordítani. Hozzátette, a kínai elektromos autók ma úgy olcsóbbak, hogy 40-50 százalékos védővám van rajtuk az Európai Unión belül.

Nagy Márton szerint ma megfordult az elektromos átállás, és növekszik az elektromos autók eladása egész Európában. Két márka növekedése tapasztalható igazán - ez a BYD és a SAIK -, amelyek a piac 80 százalékát letarolják - mondta.

Előadásában kitért a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) helyzetére is, valamint szólt a nagyvállalatok fejlesztésének, a 150 gyár programnak és az adócsökkentő politikának a fontosságáról is. Példaként hozta, hogy a szociális hozzájárulási adó 2010-ben 28 százalék volt, de ma már 13 százalék.

smertetése szerint

a Széchenyi Kártya Program kamatának 3 százalékban történt maximálása - úgy, hogy a jegybanki alapkamat 6,5 százalék - évi 300 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek. A Demján Sándor 1+1 programban a kormány az idén már 108 milliárd forintot osztott szét, és a következő hetekben egy további 20 milliárd forintos keretet nyit meg a cégek támogatására.
Nagy Márton kitért az ÁFA alanyi adómentességének emelése, a kisvállalati adó (KIVA) belépési küszöbének növelése és a költséghányad kérdéskörére is. A kkv-kat a kormány fogyasztóvédelmi szempontból is segíteni fogja, és a fogyasztóvédelmi hatóság föl fog lépni azon cégekkel szemben, akik kárt okoztak - jelentette ki.

A miniszter kiemelte, a magyar kormány azzal tudja segíteni a vállalkozásokat, hogy megfelelő finanszírozást nyújt, nehéz időkben adócsökkentést ad, adminisztrációs csökkentést hajt végre, és elősegíti a hatékonyság növelését.

A Kopátsy Sándor Klubban résztvevőket Csöbör Katalin fideszes országgyűlési képviselő és Bihall Tamás, a BOKIK elnöke is köszöntötte.

Az esemény arra ad lehetőséget, hogy párbeszéd alakuljon ki a vállalkozók és a gazdasági döntéshozók között.

Címkék: gazdaság, nagy márton

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 04. 09:43, szombat | Belföld

BRFK: az amerikai alelnök látogatása miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz Budapesten

Az amerikai alelnök látogatása miatt április 6. és 8. között megváltozik a forgalmi rend Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pénteken a police.hu oldalon.

2026. Április 03. 14:00, péntek | Belföld

Tavaszias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén

2026. Április 03. 13:00, péntek | Belföld

Magyar Levente: a paksi bővítés minden nehézség ellenére határidőre el fog készülni

Gőzerővel zajlanak a munkálatok, így a paksi atomerőmű bővítése minden nehézség ellenére határidőre el fog készülni – közölte Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.

2026. Április 03. 08:58, péntek | Belföld

Magyarországra látogat az Amerikai Egyesült Államok alelnöke

Április 7-8-án Magyarországra látogat J.D. Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke és felesége - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.