Hírek
2025. Október 28. 07:34, kedd |
Életmód
Forrás: MTI
MME: a költési időszak előtt kell elvégezni a természetvédelmi szempontból érzékeny munkákat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közzétett felhívásában arra kéri a lakosságot, valamint az önkormányzati és állami szerveket, hogy a költési időszak végétől március végéig végezzék el azokat a természetvédelmi szempontból érzékeny munkákat, melyek áprilistól már veszélyt jelentenek az állatokra, a biológiai sokféleségre.
Mint hétfői közleményükben hangsúlyozzák, a tapasztalatok alapján a leggyakoribb tevékenységek - melyek az ország lakosságát, az önkormányzatokat, az állami szerveket és a gazdasági élet szereplőit leginkább érintik, és a nem megfelelő ütemezés miatt évről évre visszatérő természetvédelmi és állatvédelmi problémát okoznak - közé tartozik, hogy a tulajdonosok, kivitelezők gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a védett fecskéket és denevéreket is érintő épületmunkák természetvédelmi hatóságiengedélyeztetés-kötelesek, és csak a szaporodási időszak szünetében, ősztől tavaszig végezhetők el.
Ezért hallani lakott fecskefészkek tömeges leveréséről nyaranta - emelték ki. A hatósági engedélyek kiállításakor különösen fontos lenne annak hangsúlyozása, hogy a fészkek eltávolítása után biztonságosan és hatékonyan kell megakadályozni a fecskék visszaköltözését a munkálatok ideje alatt, továbbá ezek befejezését követően műfészkekkel kell pótolni a megsemmisült fészkeket
- tették hozzá.
A tájékoztatás szerint szintén gyakran okoz gondot, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló madarak fészkei is védettséget élveznek. A fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütésveszélyes módon, az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült fészkeinek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül, március 31-ig adhatnak engedélyt.
A fák és bokrok kivágása sok esetben, több okból indokolt és szükséges. A bel- és árvízkár megelőzését szolgáló hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózatra felnővő fás szárú vegetáció eltávolítása, visszavágása, különösen tömeges nagyságrendben, jól tervezhető és ütemezhető az őszi-téli időszakra
- olvasható a közleményben.
Ezért indokolatlan, a természetvédelmi és állatvédelmi törvénybe ütköző a munkákat a madarak költési időszakára hagyni - fűzték hozzá.
Bővebb információk a témában awww.mme.hu weboldalontalálhatók - áll az összegzésben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 18. 07:22, kedd | Életmód
A világ legjobb digitális projektjei között díjazták a Néprajzi Múzeum digitális fejlesztéseit
2025. November 17. 07:33, hétfő | Életmód
A Földindulás kapta a legjobb drámai film díját Franciaországban
A legjobb drámai film díját nyerte el Pozsgai Zsolt Földindulás (Landlside) című filmje a franciaországi Reims városában, a Red Movie Awards kiemelt európai filmfesztiválon
2025. November 15. 08:43, szombat | Életmód
Pénteken nyílik meg Budapest hivatalos karácsonyi vására a Deák Ferenc téren
2025. November 14. 07:35, péntek | Életmód
Hétfő éjjel tetőzik a Leonidák meteorraj
Közelednek az év leggyorsabb hullócsillagai: hétfőről keddre virradó éjszaka tetőzik a Leonidák meteorraj, amikor óránként akár 15 hullócsillag is feltűnhet az égbolton
