Hírek
2023. Október 12. 19:08, csütörtök |
Külföld
Forrás: László Ferenc/Zsuffa Csaba
MIÓTA LÉTEZIK A MOBILTELEFON? Milyen lesz a jövőben? Mutatjuk!
Ha azt gondoljuk, hogy a mostani iPhone-ok drágák, akkor egyenesen sokkot fogunk kapni attól, hogy mennyibe került a legelső mobiltelefon.
Éppen 40 éve, Chicagoban volt a bemutató. 1983. 10. 13. Amerikában bemutatták az első kereskedelmi forgalomba szánt mobiltelefonokat.
Az USA-ban a Motorola cégé volt az első mobiltelefonokra vonatkozó szabadalom.
A világ első mobiltelefonos hívását 1973. április 3-án kezdeményezte a motorolás Martin Cooper, aki Dr. Joel Engelt hívta fel a Bell Labs-nél. Ehhez azonban még csak egy nagyon kezdetleges mobiltelefon prototípust használtak, és ezt követően még tíz évet kellett várni arra, hogy felbukkanjon az első, immár kereskedelmi forgalomban is kapható mobil.
A keresztségben DynaTAC 8000x nevet kapott készülék 1983-ban vált elérhetővé az amerikai piacon, ára pedig nem kevesebb mint 3995 dollár volt, ami mai árfolyamon számítva mintegy 1,1 millió forintos értéket képvisel, akkori értékét nézve viszont már több mint 2,5 millió forintot tesz ki.
A forradalmi újdonságnak számító mobiltelefon hatalmas mérettel rendelkezett, LED-es kijelzője azonban még igen parányi volt, és hát az üzemideje is hagyott némi kívánni valót maga után. A beépített akkumulátor egy feltöltéssel mintegy 30 perces beszélgetési időt, illetve maximum 8 órás készenléti időt biztosított. A 790 gramm tömegű, illetve antenna nélkül 25 centiméter hosszú ősmobil memóriájában harminc névjegyzék bejegyzést lehetett eltárolni.
Majd csak ezek után, 2007-ben jött ki a legelső iPhone, messze nem ez volt tehát az első okostelefon.
Marty Cooper, akinek az első telefon feltalálását tulajdonítják 1973-ból, a barcelonai Mobil Világkongresszuson arról beszélt, hogy a mobiltelefonok a jelenleg megszokott megoldások helyett a jövőben a bőrünkbe integrált eszközökké válnak.
"A következő generációban a telefon a fülnél lévő bőre alá lesz beágyazva. Ezeket a készülékeket már nem kell majd feltölteni, mivel a testünk tökéletes töltő.A telefon az ember kiterjesztésévé válik."
Cooper víziója az emberiség egy lehetséges jövőjét vetíti előre, ahol a testünket nagy teljesítményű mikrochipekkel és érzékelőkkel bővítjük ki.
Számos startup cég fejleszt olyan technológiákat, amelyek igyekeznek az emberi agyat számítógépes chipekkel összekötni, többek között Elon Musk Neuralink nevű vállalkozása.
Ha tetszett a cikk, ossza meg Facebook oldalán!
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.