Városlista
2025. március 16, vasárnap - Henrietta

Hírek

2012. Május 05. 14:07, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Megkerülte a Földet a világ legnagyobb napelemes hajója

Első ízben kerülte meg a Földet napenergia-meghajtású hajó, a Turanor PlanetSolar, amely 19 hónap után, péntek délután érkezett vissza kiindulási helyére, Monacóba, ötfős svájci-német-francia legénységgel a fedélzetén.

A kizárólag napenergiával működő katamarán 2010. szeptember 27-én indult el a Monte Carló-i kikötőből világ körüli útjára, amellyel a megújítható energiaforrásokra akarta felhívni a figyelmet kiagyalója és tulajdonosa, Raphael Domjan 40 éves svájci „ökokalandor”.

Az 585 napos út során a hajó bejárta a világtengereket és 60 ezer kilométert tett meg. A lehető legközelebb haladt az Egyenlítőhöz, emellett szükségszerűen mindig a legtöbb napfényt ígérő útirányt választotta. A napelemek 28 ezer fotovoltaikus cellája kifogástalanul működött mindvégig az úton.

A 31 méter hosszú és 15 méter széles, 95 tonnás katamarán a világ legnagyobb napelemes hajója; fedélzetén 537 négyzetméternyi napkollektort helyeztek el, melyek napfényes időben óránként 500-600 kilowatt áramot képesek előállítani, egy „teli tank” 300 kilométernyi út megtételére elegendő. A hajó akár 18,5 kilométeres csúcssebességre is képes, de átlagosan csak 9 kilométeres sebességgel halad.

A németországi Kiel egyik hajógyárában 12,5 millió euróért megépített PlanetSolar nagyjából egy vitorlás sebességével képes haladni 120 kilowattos motorjával, és negyven utast szállíthat.

Monacóba visszaérkezve Domjan kijelentette: reméli, hogy sikeres világ körüli útja nyomán a tudósok és a mérnökök egyre jobb megoldásokkal állnak elő a környezet megmentése céljából.

Útja során a katamarán már korábban felállított két világrekordot: a leggyorsabb napelemes hajóként szelte át az Atlanti-óceánt és 15 tengeri mérfölddel a leghosszabb távolságot tette meg a napenergiával működő tengeri járgányok közül.

Immo Ströher befektető azt tervezi, hogy a világ körüli út révén híressé vált, különleges napelemes hajót a jövőben turistáknak adja bérbe a Földközi-tengeren. Négyfős legénység mellett 12 utasnak jut kényelmes férőhely a világot megjárt katamaránon.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 15. 08:52, szombat | Belföld

Menczer Tamás: április közepétől postázzuk a szavazólapokat Ukrajna EU-tagságáról

Április közepétől postázzák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pénteken a Facebook-oldalán.

2025. Március 15. 08:48, szombat | Belföld

Március 15. - Kitüntetések - Kossuth-díj

Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott.

2025. Március 15. 08:47, szombat | Belföld

Március 15. - Sulyok Tamás: a magyarságból rendkívüli emberek, a magyar kultúrából rendkívüli értékek születnek

A magyarságból rendkívüli emberek, a magyar kultúrából rendkívüli értékek születnek, de minden kornak, minden generációnak feladata is van

2025. Március 15. 08:46, szombat | Belföld

Átadták a HUN-REN új székházát

Lehetőséget és támogatást kell biztosítani tudósainknak, hogy Magyarországon tartsuk őket.