Városlista
2026. május 15, péntek - Zsófia

Hírek

2011. Szeptember 09. 14:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

Megfejtették a gyógyszer rezisztens tumorok titkát

Megfejtették a gyógyszer rezisztens tumorok titkát

A kutatók bejelentették, hogy sikerült megfigyelniük egy olyan kémiai reakciót, amely magyarázatot adhat arra, hogy miért válik sok daganat idővel rezisztenssé egyes gyógyszerekkel szemben.

Reményeik szerint a jövőben így sikerülhet olyan szereket létrehozni, amelyekkel szemben a tumorok nem tudnak rezisztenciát kifejleszteni.

Egy nemzetközi kutatócsoport a cetuximab nevű gyógyszert tanulmányozta, amelyet jelenleg már széles körben alkalmaznak vastagbélrák, fej-nyaki daganatok, valamint a tüdőrák egyes formáinak kezelésére. A szer az epidermiális növekedési faktor receptort (EGFR) célozza, amely a tumor növekedését segíti elő - a gond csak az, hogy egy idő után minden beteg rezisztenssé válik vele szemben, és az orvosok egészen eddig nem tudták, hogy miért - írja a Science Translational Medicine.

A kutatások során végül kiderült, hogy a gyógyszer hatására a rákos sejtek úgy viselkedtek, mint a dugóba keveredett autósok: alternatív útvonalat kerestek - és meg is találták. Az EGFR helyett egy ERBB2 nevű fehérje vette át a növekedést elősegítő szerepet. A szakértők elmondták: már több olyan szert is jóváhagytak, amelyek ezt a fehérjét támadják, így a cetuximabot a jövőben megpróbálják ezekkel kombinálni, hogy minden lehetséges módon gátolják a rezisztencia kialakulását, így azt is, hogy a gyógyszer szedése mellett tovább növekedjen a tumor.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutató

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 15. 13:00, péntek | Belföld

Rogán Antal: minden törvényesen történt

\"Én egészen nyugodt vagyok, minden törvényesen történt\" - nyilatkozta a Telexnek és a 444-nek Rogán Antal a korábbi Miniszterelnöki Kabinetiroda egykori minisztere a minisztériumi átadás-átvétel után csütörtökön.

2026. Május 15. 10:00, péntek | Belföld

Kisiklott egy vonat a békéscsabai vasútvonalon

Kisiklott egy vonat a békéscsabai vasútvonalon csütörtökön, legalább két ember megsérült. A baleset Gyoma vasútállomás (Gyomaendrőd) és Csárdaszállás között történt.

2026. Május 15. 07:54, péntek | Belföld

Magyar Péter: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.