Városlista
2024. augusztus 10, szombat - Lörinc

Hírek

2013. Február 07. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Jönnek a csődök a tejágazatban?

Jönnek a csődök a tejágazatban?

Több tejipari cég mehet tönkre idén, miután évek óta nem sikerül visszahódítaniuk a belső piacot, és így nyereségessé válniuk. Míg a feldolgozás bajban van, az alapanyag-előállítás hatékonysága idehaza nem rossz: a hazai tejtermelés meghatározó hányadát a nagyobb tehenészetek adják - írja a Világgazdaság.

Ha nem is a húsiparban megfigyelhető csődhullám lesz 2013-ban, egészen biztos, hogy idén több tejfeldolgozó cég fog tönkremenni – jelentette ki Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnökhelyettese azon a sajtóeseményen, amelyet kedden tartottak Budapesten. Az ágazat helyzetét értékelve Mélykuti kifejtette: a magas árszintek miatt a hazai tej nehezen tud versenyezni az importtermékekkel, pedig az ágazat túlélése érdekében a magyar feldolgozó cégeknek vissza kellene szerezniük a belső piacaikat.

Az elnökhelyettes figyelmeztetett: a 2015-től élő uniós tejpiaci liberalizációra válaszul több ország növelni kívánja termelését. Mélykuti ezen a ponton Hollandiát említette példaként, amely a liberalizált piacon a mostaninál 20 százalékkal több tejjel szeretne megjelenni. „Ez a 20 százalékos növekmény önmagában több, mint Magyarország teljes termelése, és ennek a mennyiségnek nyilván piacot keresnek majd” – tette hozzá az elnökhelyettes.

2012 nehéz, ellentmondásos év volt a tejágazat szereplői számára – jelentette ki Mélykuti az eseményen. Míg tavaly év elején még „aránylag magas” tejárak voltak, amelyek 2011 óta emelkedtek, a tavalyi második negyedévre ez túlkínálathoz, és az árak eséséhez vezetett. Az elnökhelyettes azt mondta: a tejágazat szereplőinek hosszabb távú célja az lenne, hogy lehetőség szerint minél több jó minőségű tejet dolgozzanak fel idehaza, ahelyett, hogy exportra viszik. Ezen felül cél lenne az árak nagymértékű ingadozásának tompítása is. „Az nem megy, hogy a nyerstej ára 65 és száz forint között ingadozzon egy éven belül” – fogalmazott Mélykuti, aki emlékeztetett: a tavalyi év közepén az aszály jelentősen megnövelte a termelők költségeit, ez párosult akkor a csökkenő árakkal. Az elnökhelyettes szerint a helyzet már a 2009-es év nehézségeit idézte, és az ágazat szereplői az üszők eladását fontolgatták. „Végül az év utolsó négy hónapjának áremelkedése kompenzálni tudta a termelők korábbi veszteségeit” – jelentette ki Mélykuti.

A Tej Terméktanács elnökhelyettese megjegyezte: bár az alapvető tejtermékek esetében nem 27, hanem 18 százalékos áfakulcs van érvényben, ez a forgalmiadó-terhelés is magas, a feldolgozók nagy része hátrányban van az áfacsalókkal szemben. Mélykuti Tibor szerint elengedhetetlen lenne az alapvető élelmiszerek áfájának 10 százalék alá csökkentése.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 10. 09:34, szombat | Belföld

Másodfokú hőségriasztás lép életbe vasárnaptól

Másodfokú hőségriasztás lép életbe az ország egész területén vasárnaptól péntek éjfélig

2024. Augusztus 10. 09:27, szombat | Belföld

Mol: az utóbbi években jelentősen nőtt a Magyarországon előállított bioüzemanyagok mennyisége

Már évi több mint 200 ezer tonna bioüzemanyag előállítására képes a Mol résztulajdonában álló Rossi Biofuel Zrt. - közölte a Mol az MTI-vel.

2024. Augusztus 09. 16:45, péntek | Belföld

Így készült az idei Szent István-napi kenyér

A hagyomány és a megújítás kovászából sült az idei Szent István-napi kenyér és Innovatív kenyér, amelyeket a Szent István Nap helyszínein is megkóstolhatnak a látogatók.

2024. Augusztus 09. 08:08, péntek | Belföld

KSH: júliusban 4,1 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest

2024. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).