Hírek
2022. Március 04. 11:01, péntek |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Jelentős brit érdekeltségekkel bíró orosz oligarchák ellen hozott szankciókat a brit kormány

Jelentős brit érdekeltségekkel bíró orosz oligarchák ellen hozott teljes vagyonbefagyasztással és utazási tilalommal járó szankciókat csütörtökön a brit kormány.
A londoni külügyminisztérium csütörtök esti tájékoztatása szerint a büntetőintézkedések Aliser Uszmanov üzbég születésű nagyvállalkozót és Igor Suvalov ingatlanpiaci befektetőt, egykori orosz első miniszterelnök-helyettest érintik.
A tárca felidézi, hogy Uszmanovnak jelentős érdekeltségei vannak két élvonalbeli angol futballklubban, az Arsenalban és az Evertonban. Emellett ő a tulajdonosa az egyik legértékesebb nagy-britanniai lakóingatlannak, az északnyugat-londoni Highgate városrészben lévő Beechwood House-nak, amelynek becsült piaci értéke jelenleg 48 millió font (22 milliárd forint), és övé a Sutton Place nevű 16. századi kastély is a London határában fekvő Surrey megyében.
Igor Suvalov a brit külügyminisztérium szerint két, összesen 11 millió font (több mint ötmilliárd forint) értékű luxuslakosztályt birtokol London belvárosában.
Suvalov korábban az orosz kormány kabinetfőnöke is volt, és 2018 óta a Vnyesekonombank (VEB) igazgatótanácsának elnöke.
A brit külügyminisztérium felidézi, hogy az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen érvényesített brit szankciók ezt az orosz pénzintézetet is nagy-britanniai eszközállományának teljes befagyasztásával sújtják.
A tárca adatai szerint Uszmanov és Suvalov együttes vagyona 19 milliárd dollár.
A minisztérium bejelentése szerint a brit kormány a két oligarchára utazási tilalmat rótt ki és nagy-britanniai vagyoneszközeiket befagyasztja. Uszmanovval és Suvalovval mindemellett brit magánszemélyek és üzleti vállalkozások nem létesíthetnek üzleti kapcsolatot.
A külügyminisztériumi tájékoztatás nem tér ki arra, hogy Aliser Uszmanov és Igor Suvalov jelenleg hol tartózkodik.
A tárca közölte ugyanakkor, hogy az Uszmanov és Suvalov ellen hozott intézkedésekkel tizenháromra nőtt azoknak a legbefolyásosabb orosz oligarcháknak a száma, akikre a brit szankciók kiterjednek.
A tájékoztatás szerint Liz Truss külügyminiszter oligarcha-munkacsoportot is létrehoz a belügyminisztérium, a pénzügyminisztérium, az üzleti ügyek minisztériuma, a lakásügyi minisztérium, valamint a brit Országos Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA) magas beosztású tisztviselőinek részvételével.
E szakértői munkacsoport feladata lesz az oligarchák elleni szankciós intézkedések kidolgozásának kormányzati szintű összehangolása - áll a brit külügyminisztérium csütörtök esti tájékoztatásában.
A brit kormány a héten törvényjavaslatot is beterjesztett a londoni parlament elé azzal a céllal, hogy névtelen befektetők ne moshassanak tisztára korrupt módon szerzett pénzeket a brit ingatlanpiacon.
Az új törvénynek Angliában és Walesben húsz évre, Skóciában 2014 decemberéig lesz visszamenőleges hatálya.
Azokat a vállalkozásokat, amelyek nem fedik fel tényleges haszonélvező tulajdonosaik kilétét, az új törvény korlátozza az adott ingatlanok értékesítésében, a szabálysértők pedig öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 14. 07:22, péntek | Külföld
Ukrajnai háború - Putyin: a tűzszünetet támogatjuk, de vannak megvitatásra váró kérdések
Az orosz elnök szerint a tűzszünet önmagában jó, támogatják, de vannak megvitatásra váró kérdések.
2025. Március 12. 06:00, szerda | Külföld
Ursula von der Leyen: az illúziók korszaka véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért
Az illúziók korszaka most véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért: nem a távoli jövőben, hanem azonnal, nem fokozatosan, hanem a helyzet által megkövetelt merészséggel -
2025. Március 08. 08:17, szombat | Külföld
Donald Trump: az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában
Az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában - közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fehér Házban.
2025. Március 08. 08:12, szombat | Külföld
Donald Trump szankciókat fontolgat Oroszország ellen
Donald Trump amerikai elnök Oroszország elleni pénzügyi és kereskedelmi szankciókat helyezett kilátásba az orosz katonai előrenyomulás miatt Ukrajnában - derül ki az amerikai elnök Truth-on közzétett pénteki üzenetéből.