Városlista
2026. április 4, szombat - Izidor

Hírek

2011. December 25. 15:10, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Új gyógyító erőt fedeztek fel?

Új gyógyító erőt fedeztek fel?

Brit természetvédők és kutatók arra keresik a választ, hogy a madarak éneke hatással van-e az emberek mentális állapotára – a kedélyállapotra, kreativitásra és viselkedésre.

A délkelet-angliai Surrey Egyetem azért döntött e téma mellett a National Trust és a Surrey Wildlife Trust szervezetekkel együtt, mert bár sokan állítják, hogy élvezik a madárdalt és egyéb természeti hangokat, tudományos háttér nincs emögött. Számos kutatás vizsgálta már a természet látványának hatásait, kimutatták például, hogy a kórházi betegek jobban reagálnak a kezelésre, ha tájképeket látnak, mint ha a város falait kell nézniük. A természeti hangok hatásait azonban alig kutatták. Korábban már kimutatták, hogy a természet hangjai segíthetnek a stressz hatásait kiheverni – magyarázta Eleanor Ratcliffe, a Surrey Egyetem fiziológusa a BBC hírportálnak.

A kutatás leendő vezetőjeként tovább kívánja részletezni ezt, arra kíváncsi, milyen típusú természeti hangok, sőt milyen fajok azok, amelyeket az emberek szívesen hallgatnak. A háromévesre tervezett kutatás első szakaszában a két természetvédelmi szervezet önkéntesei fognak erre vonatkozó kérdőíveket kitölteni. Ezt követően laboratóriumban végeztetnek el különböző feladatokat emberekkel, miközben különböző madárdalokat hallgatnak. Problémamegoldó és kreatív feladatok egyaránt lesznek, ezenkívül a stressz-szintre gyakorolt hatást is mérni fogják a kutatók.

A National Trust tavaly olyan programot indított el, amelyben arra bátorította az embereket, hogy mindennap hallgassanak öt percig madárdalt, és ezáltal könnyebben szembe tudjanak szállni a téli depresszióval. A madárdal ugyanis közelebb visz a természethez, képes elröpíteni messzi helyekre, előhívni emlékeket, ugyanakkor kevés más hangról lehet ezt elmondani – vélekedett Peter Brash, a szervezet ökológusa.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 04. 14:00, szombat | Belföld

Nézőpont: Fidesz-többség marad a következő országgyűlésben is

A kormányközeli kutatóintézet szerint marad a Fidesz többség.

2026. Április 04. 09:43, szombat | Belföld

BRFK: az amerikai alelnök látogatása miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz Budapesten

Az amerikai alelnök látogatása miatt április 6. és 8. között megváltozik a forgalmi rend Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pénteken a police.hu oldalon.

2026. Április 03. 14:00, péntek | Belföld

Tavaszias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén

2026. Április 03. 13:00, péntek | Belföld

Magyar Levente: a paksi bővítés minden nehézség ellenére határidőre el fog készülni

Gőzerővel zajlanak a munkálatok, így a paksi atomerőmű bővítése minden nehézség ellenére határidőre el fog készülni – közölte Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.