Hírek
2017. Augusztus 29. 15:02, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Idén 54 ezer forintba kerül a tanévkezdés az általános iskolában
Az általános iskolás gyereket nevelő családok a tavalyi 64 ezer forint helyett idén átlagosan 54 ezer forintos kiadásra számítanak - derült ki a Budapest Bank által az MTI-hez kedden eljuttatott felmérésből.
A kutatás szerint a középiskolás gyerekek iskolakezdése viszont a tavalyi 61 ezer forint helyett idén 67 ezer forintba fog kerülni és a felsőoktatásban tanulóknál is nőtt a várható kiadás. Az egyetemisták, főiskolások tanévkezdésére a tavalyi 116 ezer helyett idén 135 ezer forinttal kalkulálnak a szülők.
Idén ősztől már a 9. évfolyamig ingyenessé váltak a tankönyvek, így erre a tavalyi 12 ezer forint után idén átlagosan 9 ezer forintot kell költeniük a szülőknek. A legjelentősebb változás az általános iskolás gyermekeket nevelő családoknál figyelhető meg, ahol a tavalyi 10 ezer helyett idén mindössze 4 ezer forinttal kalkulálnak a szülők az alapvető tankönyveken túl más kiadványok miatt.
A válaszadók 55 százaléka szerint részben vagy egészében az aktuális havi bevételeiből fedezi az iskolakezdés miatt felmerült kiadásokat, míg több mint egyharmaduk (38 százalék) külön erre a célra, átlagosan öt hónapon keresztül takarékoskodik. Az elmúlt évhez képest 11 százalékkal 32 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik a családi tartalékokból is költenek erre a célra, és 11 százalékkal csökkent 22 százalékra az iskolakezdési támogatást igénybe vevők száma. Idén a szülők 17 százaléka mondta, hogy többletmunkát vállal a felmerülő kiadások fedezése érdekében.
Bár a megkérdezettek szerint komoly anyagi terhet jelent az iskolakezdés, mégis arra törekszenek, hogy jó minőségű felszerelést vegyenek. Ebben a tanévben 82 százalék válaszolta, hogy nem a legolcsóbb termékeket veszi meg, sőt, 45 százalékuk a tavalyinál jobb minőségű felszerelést vásárol.
Jellemzően növekedéssel számolnak a családok a tanév közben várható költségek terén: azok a háztartások, ahol csak általános iskolás gyermek van, 37 ezer helyett 44 ezer forinttal számolnak havonta. A középiskolás gyermekek esetében 57 ezer helyett 53 ezer forintra, míg a felsőoktatásban tanulóknál jelentősen többre, 105 ezer helyett 142 ezer forintra becsülik a családi költségvetés várható kiadásait. A többlet költségek különórák, az utazás és lakhatás drágulása, valamint a tandíjra költött összeg miatt is nő, de kiugróan nagy értékű tételnek számítanak a felsőoktatásban tanulók informatikai eszközei, amelyek a tavalyi 11 ezer helyett idén már havi 24 ezer forintot is felemésztenek.
A kutatást a Budapest Bank megbízásából a GfK végezte idén nyáron, a legalább egy iskolás gyermekkel rendelkező szülők körében, 600 fős mintán.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 22. 07:38, szerda | Belföld
Orbán Viktor: agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből
Agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből - mondta a miniszterelnök kedden Pozsonyban sajtótájékoztatón a leállított gáztranzittal összefüggésben, miután tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel.
2025. Január 21. 07:43, kedd | Belföld
NAV: az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
Az év első hónapjában több tízezren felejtik el igénybe venni a személyi jövedelemadóból (szja) járó kedvezményt - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfői közleményében.
2025. Január 21. 07:42, kedd | Belföld
Ónos eső - A Magyar Közút fokozott óvatosságra inti a közlekedőket
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. felhívja a közlekedők figyelmét, hogy csak az induljon útnak kedden az ónos esővel érintett területeken, akinek halaszthatatlan dolga van, és a téli gumival van felszerelve a járműve.
2025. Január 21. 07:40, kedd | Belföld
Orbán Viktor: a nyugati világ egy patrióta, békepárti, migrációt elutasító, családpárti elnököt kapott Washingtonban
A nyugati világ egy patrióta, békepárti, migrációt elutasító, családpárti elnököt kapott Washingtonban, már csak néhány óra, és még a Nap is másként fog sütni Brüsszel felett