Városlista
2026. február 22, vasárnap - Gerzson

Hírek

2011. Július 14. 14:41, csütörtök | Életmód
Forrás: OrientPress

Hogyan éljük túl a kánikulát – az ÁNTSZ tippjei

Hogyan éljük túl a kánikulát – az ÁNTSZ tippjei

A globális felmelegedéssel együtt jár a nyári hőséghullámok megszaporodása is – a hirtelen forróság pedig életveszélyes is lehet. Az ÁNTSZ néhány tanáccsal segíti a meleghez való alkalmazkodást.

A globális felmelegedés, a klímaváltozás következtében a hőséghullámok számának növekedésével kell számolni. Ezek az időszakok különösen megviselik a szervezetet. A fővárosban például 2001. és 2005. között évente 1-2 hőhullám fordult elő, az utóbbi 5 évben viszont ez a szám 3-5 közé emelkedett. A halálozási adatokból arra lehet következtetni, hogy ezek követik a napi középhőmérséklet változását. 2010-ben Budapesten 25,5 százalékkal, míg országosan 22,2 százalékkal több halálesetet regisztráltak a hőségriasztások idején.

A napi átlaghőmérséklet 5 fokos emelkedése:

10 százalékkal növeli az összes halálok miatti halálozás kockázatát
12 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázatát
15 százalékkal a szívpanaszok és „általános rosszullét” miatti sürgősségi mentőhívások számát.

Ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja. Ezért fontos, hogy alkalmazkodjunk a meleg, forró napokhoz.


Mit tegyünk – és mit ne a melegben
Zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, naponta akár többször is;
érdemes ventillátort használni, 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni;
a déli órákat lehetőség szerint töltsük zárt helyen, sötétített helyiségben;
fogyasszunk vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, a kefir, a joghurt és a levesek;
NE fogyasszunk kávét, alkoholos italt, cukros, illetve szénsavas üdítőt;
a szabadban érdemes széles karimájú kalapot, napszemüveget viselni;
hordjunk világos színű, bő szabású, pamut öltözetet;
használjunk bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet;
a csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessük, ne sétáltassunk a hőségben kisbabát;
sose hagyjunk gyermeket, állatokat (kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban.

OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress Hírügynökség / archívum

Címkék: kánikula

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 21. 16:00, szombat | Életmód

Kapu Tibor átvette a Közmédia Év Embere Díját

Kapu Tibor kutatóűrhajós átvette a Közmédia Év Embere Díját pénteken, Budapesten.

2026. Február 20. 15:00, péntek | Életmód

Dune House: 330 millió forinttól indulnak az árak a kastélypiacon

Magyarországon jelenleg 150-200 kastély és kúria keres gazdát, a kínálat 80 százaléka vidéken található, az árak pedig lokáció szerint 330 milliótól indulnak és elérhetik a 10 milliárd forintot

2026. Február 19. 16:00, csütörtök | Életmód

Nagy sikerrel zárta amerikai turnéját a Budapesti Fesztiválzenekar, tavasszal Kínában folytatják

Nagy sikerrel zárta egyesült államokbeli turnéját a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ), amely Milánó és Berlin után tavasszal Kínában folytatja koncertkörútját - tájékoztatta a zenekar szerdán az MTI-t.

2026. Február 18. 12:00, szerda | Életmód

Szerdán kezdődik a nagyböjt