Hírek
2012. Február 26. 14:11, vasárnap |
Külföld
Forrás: mno.hu / MTI
Hillary Clinton Észak-Afrikában védte a demokráciát
A külügyminiszter az észak-afrikai és közel-keleti országokban folyó demokratikus átalakulások visszacsúszásának veszélyére figyelmeztetett, és felszólította a térség országait, hogy teljesítsék a reformígéreteiket.
Hillary Clinton, aki Tunézia után szombaton Algériába látogatott, majd Marokkóba utazik, mielőtt hazatérne, az Egyesült Államok algíri nagykövetségén szervezett kerekasztal-beszélgetésen arra buzdította a három országot, hogy folytassák erőfeszítéseiket a demokrácia megteremtésére.
Előzőleg Tunéziában, amely az autokratikus rendszerek megdöntéséhez vezető arab tavasz eseményeinek katalizátora volt, Hillary Clinton kijelentette, hogy a folyamatos reformok erős példaként állnának mások előtt. Arra kérte a tunéziaiakat, különösen a fiatalokat, követeljék meg új vezetőiktől, hogy haladjanak tovább a liberalizáció és a nyitottság útján.
„A demokrácia védelme kötelessége minden állampolgárnak'' - mondta Clinton, hozzátéve, hogy a fiatalok különleges felelősséget viselnek. Hangsúlyozta, hogy az új demokrácia védelme más típusú bátorságot kíván meg, mint a forradalomban való részvétel, a könnygáz és az ütlegelések elviselése. Egyúttal türelemre is intette a fiatalokat, emlékeztetve arra, hogy a gazdasági fejlődés gyakran lassabb ütemben halad, mint a politikai átalakulás.
Algériába ugyanezzel az üzenettel érkezett. Leszögezte, hogy a Maghreb-országokban ugyanolyan tehetséges, kreatív és keményen dolgozó emberek élnek, mint bárhol a világon. Szükségük van rá és megérdemlik a lehetőséget, hogy saját maguk döntsenek sorsukról, mert „ez jó" az egyénnek és a társadalomnak is.
Emlékeztetett arra, hogy egy modern demokratikus társadalom három pilléren nyugszik. Szükség van egy felelős, hatékony kormányra, amely cselekedeteiről számot ad népének. A másik a magánszektor, amely munkahelyeket teremt. Nem kevésbé fontos az erős civil társadalom, amely a lakosság „életének jobbá tételéért dolgozik".
Clinton leszögezte, hogy az iszlamista erőknek, csakúgy mint minden más pártnak, meg kell tanulniuk együtt kormányozni és fenntartani a tiszteletet a jogállamiság, a szólás- és vallásszabadság, a gyülekezés joga iránt, védeniük kell a nőket és kisebbségeket. Szerinte Tunéziának esélye nyílt arra, hogy bebizonyítsa, az iszlamista politika és a demokrácia összefér egymással.
Az amerikai diplomácia vezetője az algériai vezetőkkel folytatott megbeszéléseken segítséget ajánlott a május 10-re kitűzött parlamenti választások lebonyolításához. A sajtó szerint a választás tétje a részvételi arány mellett az lesz, hogy az iszlamista pártok miként szerepelnek.
Algériában nem voltak tömeges tiltakozások, de széles körű elégedetlenség uralja a társadalmat a munkanélküliség és a lakhatási problémák miatt.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 22. 07:52, szerda | Külföld
Csurgó Attila ezredes: a Steadfast Dart 2025 elnevezésű idei legnagyobb NATO-gyakorlat a szövetséges tagországok összefogását mutatja
2025. Január 21. 07:46, kedd | Külföld
Izraeli-palesztin - A vártnál jobb egészségi állapotban vannak a kiszabadult túszok
A vártnál jobb egészségi állapotban vannak a kiszabadult túszok az őket ellátó Siba kórház közlése szerint, ezért már vasárnap este találkozhattak családtagjaikkal.
2025. Január 21. 07:39, kedd | Külföld
Beiktatták Donald Trumpot, a 47. amerikai elnököt
Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét.