Városlista
2026. április 4, szombat - Izidor

Hírek

2022. Február 11. 14:05, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Hatékony szennyvíztisztítási eljárást dolgoztak ki uniós támogatással

Hatékony szennyvíztisztítási eljárást dolgoztak ki uniós támogatással

Magas nitrogéntartalmú szennyvizek hatékonyabb tisztítását segíti elő az Európai Unió által 753,2 millió forinttal támogatott eljárás, amelyet a sárvári Taravis Kft. a Pannon Egyetemmel,

valamint a Fehérvári és Fekete Kft.-vel közös konzorciumban dolgozott ki - közölték az MTI-vel a konzorciumi partnerek.

A közlemény szerint a projekt célja egy komplex, a szigorú vízminőségi követelményeknek is megfelelő szennyvíztisztítási eljárás kifejlesztése volt, amely csökkenti a vízfelhasználást, hatékonyabbá és olcsóbbá teszi a termelési folyamatokban keletkező szennyvizek tisztítását.

A rendszer a víz tisztítása során szenzorok segítségével folyamatosan méri vízminőséget, és már a szennyvíz kémiai és fizikai előtisztítása során is figyelembe veszi a későbbi biológiai utótisztítás optimális tápanyagigényét - írták.

A közlemény szerint a szenzorhálózat-alapú vezérléssel ellátott víztisztítási rendszer előnyökkel járhat a hús- és a gyógyszeriparban, a műtrágyagyártó cégeknél keletkező szennyvizek, speciális szennyvizek, valamint a hulladéklerakók csurgalékvizének tisztítása során.

Hozzáfűzték: a fejlesztés eredményeként nemzetközi szinten is hasznosítható eljárást, üzemi méretű prototípusrendszert dolgoznak ki, amely további kutatás-fejlesztés alapjául szolgálhat.

Címkék: szennyvíz, tisztítás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 04. 15:00, szombat | Belföld

Több mint harminc vasútállomás újul meg az országban

Az állomásfelújítási program részeként 14 vármegyében több, mint harminc állomás és vasúti megállóhely újul meg, mintegy 15 milliárd forint értékben, a MÁV-csoport és a Magyar Falu Program forrásaiból

2026. Április 04. 14:00, szombat | Belföld

Nézőpont: Fidesz-többség marad a következő országgyűlésben is

A kormányközeli kutatóintézet szerint marad a Fidesz többség.

2026. Április 04. 09:43, szombat | Belföld

BRFK: az amerikai alelnök látogatása miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz Budapesten

Az amerikai alelnök látogatása miatt április 6. és 8. között megváltozik a forgalmi rend Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pénteken a police.hu oldalon.

2026. Április 03. 14:00, péntek | Belföld

Tavaszias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén