Hírek
2023. Október 31. 17:09, kedd |
Külföld
Forrás: felvidek/szekelyfold/web/zsuffa csaba
Őrtüzek, gyertyák és fáklyák égtek - ez történt a székely autonómia napján
Az autonómia olyan jog az Európai Unióban, amely megilleti a székelyeket is. Őrtüzeket, gyertyákat és fáklyákat gyújtanak ma Székelyföld-szerte, a székely autonómia napján.
„A Kárpát-medence-szerte meggyújtott tüzek, mécsesek emlékeztessenek minket összetartozásunkra”.
A hagyományos, október végi akciót a Székely Nemzeti Tanács szervezte, hogy ismételten felhívják a figyelmet a térség autonómia-követelésére, ezzel is megerősítve a székelyek önrendelkezési szándékát. Székelyföldön kívül Magyarországon és Felvidéken is őrtüzek gyúltak.
Több mint száz település csatlakozott a kezdeményezéshez, amelynek keretében össznemzeti imára is hívtak.
A székelyföldi helységek mellett erdélyi és magyarországi települések is csatlakoznak az őrtűzgyújtáshoz, jelezve szolidaritásukat a székelyföldi autonómiaigénnyel.
2015-ben gyújtottak először őrtüzeket azzal a céllal, hogy kijelöljék, láthatóvá tegyék Székelyföld határait, amelyek nagyjából nyelvi és kulturális határok is. A rá következő évben a helyi közösségek azt kérték, hogy Székelyföld-szerte gyúljanak ki a tüzek, azóta évente október utolsó vasárnapján megtartják Székelyföld Autonómiájának Napját.
Ha tatszett a cikk, ossza meg kedvenc Facebook csoportjában, vagy saját oldalán!
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Felszólította Kubát az amerikai elnök
Donald Trump amerikai elnök az Egyesült Államokkal való megegyezésre szólította fel Kubát, miután az elveszítette legnagyobb támogatójaként Venezuelát.
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Rómában rendkívüli biztonsági készültséget rendeltek el a Termini-pályaudvarnál migránsok támadásait követően
Tovább erősítették a katonák és rendőrök jelenlétét az olasz főváros központi vasútállomásánál, miután a Termini-pályaudvarnál migránsok egy csoportja több embert is megtámadott - közölték a hatóságok vasárnap.
2026. Január 10. 09:09, szombat | Külföld
Giorgia Meloni: elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal
Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal a háborúról - hangoztatta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök év eleji sajtótájékoztatóján pénteken.
