Városlista
2024. augusztus 3, szombat - Hermina

Hírek

2012. Augusztus 27. 15:37, hétfő | Belföld
Forrás: MTI | kép: OrientPress Hírügynökség

E.ON - GKI Energiakutató: rossz üzenet a befektetőknek a külföldi tőke kiszorítása

E.ON - GKI Energiakutató: rossz üzenet a befektetőknek a külföldi tőke kiszorítása

Rossz üzenet a befektetőknek a külföldi tőke kiszorítása, ezt megsínyli a magyar gazdaság - mondta Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

A szakember ezt annak kapcsán közölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szombaton egy közéleti rendezvényen egyebek mellett kijelentette: "pillanatokon belül visszavásároljuk az E.ON-t a németektől".
Hegedűs Miklós szerint tulajdonképpen számítani lehetett egy ilyen kormányzati lépésre. Az energiakutató ügyvezető igazgatója ezt azzal magyarázza: most folyik a 2014 utáni, hosszú távú gázszerződések megkötése. Valószínűleg a kormány ezt nem szeretné külföldi vállalkozásra bízni, gondolván, hogy erőteljesebb, hatékonyabb pozíciót tud kialakítani a gáznagykereskedésben, és olcsóbb beszerzést elérni. Ez azonban csak álom Hegedűs Miklós szerint.
A szakértő hangsúlyozta: a miniszterelnök bejelentésének részleteiről nincsenek információk, így nem lehet biztosan tudni, hogy az E.ON-nak csak a Mol földgázüzletágában meglévő részesedésére utalt-e a miniszterelnök, így az esetleges tranzakció költségeit sem lehet megbecsülni. Hegedűs Miklós szerint azonban a költségvetésben nincs olyan forrás, amelyből egy ilyen kivásárlás finanszírozható lenne.
Ha ez az üzlet megvalósul, az "nagyon fontos és nagyon fájdalmas" üzenet lenne a külföldi befektetőknek, hogy itt nincs jövő a külföldi tőke számára, hiszen ezekben a kulcsfontosságú ágazatokban az államnak van meghatározó szerepe - fogalmazott Hegedűs Miklós.
A szakértő emlékeztetett arra is: a közelmúltban a kormányfő arról is beszélt, hogy lakossági körben a rezsiszolgáltatásokat non-profittá kellene tenni. Hegedűs Miklós szerint a befektetők számára ez azt jelentheti, hogy vállalkozásoknak ezen a területen nincs helye, illetve előbb-utóbb a vállalkozások maguk is úgy gondolhatják, hogy befektetni lehet más országokban is. Nem tisztázott az sem, hogy a non-profit rezsiköltségek esetében hogyan térülnének meg a beruházások, hogyan lennének fejlesztések - tette hozzá.
Az energiakutató ügyvezető igazgatója választási bejelentésként értékeli ezeket a híreket, de szerinte ezeknek súlyos következményei lehetnek a magyar gazdaságra.
Az E.ON német energetikai társaság nem kommentálta Orbán Viktor miniszterelnöknek a magyarországi leányvállalatra vonatkozó kijelentését, és a magyar kormány sem közölt arról részleteket.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 03. 09:02, szombat | Belföld

Változik több térségben a Volánbusz menetrendje augusztus 17-től

Több térségben menetrendi módosítások lépnek életbe augusztus 17-től a Volánbusznál - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.

2024. Augusztus 03. 09:00, szombat | Belföld

A kormány 400 millió forinttal támogatja a hajléktalanellátást

A hajléktalanellátó szervezetek készülnek a téli krízisidőszakra, és a kormány biztosítja az ehhez szükséges forrásokat

2024. Augusztus 03. 08:54, szombat | Belföld

A húsáruk jelentős része júliusban is olcsóbb volt a tavalyi szintnél

Július közepén a sertés- és baromfihúsok jelentős részének termelői, feldolgozói értékesítési és kiskereskedelmi beszerzési árai is alacsonyabbak voltak mint tavaly ilyenkor - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefogla

2024. Augusztus 03. 08:53, szombat | Belföld

Felmérés: Az ügyfelek túlnyomó többsége elégedetten távozott a kormányablakokból

Az ügyfelek túlnyomó többsége elégedetten távozott a kormányablakokból az ügyintézést követően.