Hírek
2019. Augusztus 30. 07:11, péntek |
Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Elutasította több elítélt ETA-terrorista beadványát az emberi jogi bíróság
Elutasította az egykori Baszk Haza és Szabadság (ETA) szakadár terrorcsoport több tagjának beadványát a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), a panaszosok börtönbüntetésük lerövidítését próbálták elérni.
Az ügy előzménye, hogy az öt panaszost a maximálisan kiszabható 30 éves szabadságvesztésre ítélték egyebek mellett politikai gyilkosságok miatt Spanyolországban, miután Franciaországban is éveket töltöttek börtönben az ott 1993 és 2003 között elkövetett bűncselekményeik miatt. Az elítéltek azzal fordultak a törvényszékhez, hogy kérelmezzék franciaországi börtönéveik beszámítását a rájuk Spanyolországban kiszabott ítéletbe.
A strasbourgi bírák azonban egyhangúlag elutasították a beadványt, kiemelve, hogy a spanyol törvények nem biztosítják a külföldön letöltött évek beszámítását, az érintettek erre nem is számíthattak, így a panaszuk megalapozatlan, nem történt jogsértés.
Az EJEB-hez az Emberi Jogok Európai Egyezményének megsértésére hivatkozva lehet fordulni, ha a panaszos már minden hazai jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, s nem járt eredménnyel. A testület határozatai kötelezőek az Európa Tanács mind a 47 tagországa számára.
A Baszkföld függetlenségéért küzdő, 1959-ben alakult terrorszervezetet 864 ember haláláért tartják felelősnek. Utolsó merényletét Franciaországban hajtotta végre 2010-ben. Tagjai közül jelenleg mintegy 250-en ülnek börtönben Spanyolországban, körülbelül ötvenen pedig Franciaországban.
Az ETA 2011-ben jelentette be hivatalosan, hogy felhagy a támadásokkal, tavaly májusban pedig fel is oszlatta magát.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 14. 07:22, péntek | Külföld
Ukrajnai háború - Putyin: a tűzszünetet támogatjuk, de vannak megvitatásra váró kérdések
Az orosz elnök szerint a tűzszünet önmagában jó, támogatják, de vannak megvitatásra váró kérdések.
2025. Március 12. 06:00, szerda | Külföld
Ursula von der Leyen: az illúziók korszaka véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért
Az illúziók korszaka most véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért: nem a távoli jövőben, hanem azonnal, nem fokozatosan, hanem a helyzet által megkövetelt merészséggel -
2025. Március 08. 08:17, szombat | Külföld
Donald Trump: az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában
Az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában - közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fehér Házban.
2025. Március 08. 08:12, szombat | Külföld
Donald Trump szankciókat fontolgat Oroszország ellen
Donald Trump amerikai elnök Oroszország elleni pénzügyi és kereskedelmi szankciókat helyezett kilátásba az orosz katonai előrenyomulás miatt Ukrajnában - derül ki az amerikai elnök Truth-on közzétett pénteki üzenetéből.