Városlista
2024. július 25, csütörtök - Kristóf, Jakab

Hírek

2014. Január 10. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Egyre forróbb téma a bevándorlás a briteknél

Egyre forróbb téma a bevándorlás a briteknél

'Hibáztunk a bevándorlás kérdésében' - mondta a BBC esti műsorában Jack Straw volt brit belügyminiszter, akinek pártja annak idején lelkesen kampányolt az EU-bővítésért. Nagy-Britanniában mindennapos téma a külföldiek beáramlása és a britek jelentős része korlátozná a bevándorlást. Az, hogy az EU-csatlakozás után megnyitották a brit határokat a kelet-európai migránsok előtt, 'hiba volt' - ismerte el a volt brit belügyminiszter.

Jack Straw egykor munkáspárti kormánytag hozzátette: a személyes bocsánatkérés nem lenne helyénvaló, de bevallotta: sajnálja, hogy engedték az új EU-tagállamokból történő bevándorlást, amelynek nyomán 10-szer annyi migráns jött Nagy-Britanniába, mint amivel számoltak.

Tony Blair munkáspárti kormánya - amelynek Straw is a tagja volt - a 90-es években lelkesen kampányolt az EU-bővítéséért. A BBC, Az igazság a bevándorlásról című műsora azonban arra is emlékeztetett, hogy a korábbi, konzervatív kabinet is bővítéspárti volt - így próbálta gyengíteni az EU-ban érezhető központosító törekvéseket.

A dokumentumműsorban Nick Robinson, a BBC vezető belpolitikai tudósítója megpróbálta körbejárni a bevándorlás kérdését, a program azonban inkább csak hangulatképek gyűjteményének tűnt. Járt Sheffieldben, ahol az odatelepült szlovákiai romák életmódja miatt elégedetlenek a lakosok.

Beszélt egy lengyel nyelvű rádiót üzemeltető üvegfúvóval, aki elmondta: ő lengyel marad, de a gyerekei angolok lesznek. Egy vásárban arra kérte az ott sétáló fehér brit látogatókat, hogy vágjanak le akkora részt a húsoslepényből, amekkora szerintük a bevándorlók aránya az országban. Egy férfi azt mondta: háromnegyed, egy másik viszont helyesen találta el, hogy egynyolcad.

Egy norfolki farmer elmesélte: a munkahirdetéseire jelentkező britek két nap után már nem jönnek vissza dolgozni, csak a kelet-európaiak tartanak ki.

Nigel Farage, a bevándorlás-ellenes Brit Függetlenségi Párt vezére arról beszélt: megéri a briteknek kicsit szegényebbnek lenniük, ha ez az ára annak, hogy 'összetartóbb közösségekben élhessenek'. Farage szerint a bevándorlók csak öt év tartózkodás után lehetnek jogosultak szociális juttatásokra. Azaz, a befizetett adójuk jól jön a brit államkasszának - például a brit nyugdíjasok eltartására - de nekik nem jár szociális védőháló.

Egy felmérés szerint a britek közel 80 százaléka korlátozná a bevándorlást így a műsor forró témát dolgozott fel. Ugyanakkor nem foglalkozott azokkal a kérdésekkel, hogy mi történik a kelet-európaiak által befizetett adóval - miközben rendre azt hallani, hogy megterhelik a brit államkasszát -, vagy hogy az EU-csatlakozás után a nagyobb tagállamok ipari és piaci fölénye milyen mértékben járult hozzá Kelet-Európában a munkahelyek eltűnéséhez és a meginduló migrációhoz.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 24. 08:02, szerda | Külföld

Folytatódik az Etna kitörése, lezárták Catania repülőterét

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.

2024. Július 23. 08:14, kedd | Külföld

Josep Borrell: elfogadhatatlan a magyar vád, amely szerint az EU a háborút pártolja

Teljes mértékben elfogadhat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azon vádja, hogy az Európai Unió a háborút pártolja - jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben hétfőn.

2024. Július 22. 07:55, hétfő | Külföld

Joe Biden visszalépett az elnökjelöltségtől és Kamala Harrist támogatja új jelöltként

Joe Biden amerikai elnök visszalépett az elnökjelöltségtől, és alelnöke, Kamala Harris elnökjelöltségét támogatja.

2024. Július 21. 08:24, vasárnap | Külföld

Árvizeket és földcsuszamlásokat okozott a heves esőzés Szlovéniában

Árvizeket és földcsuszamlásokat okozott a heves esőzés Észak-Szlovéniában, a tűzoltók kétszáz esetben intézkedtek - írta a helyi sajtó szombaton.