Városlista
2026. április 13, hétfő - Ida

Hírek

2024. Július 13. 09:21, szombat | Bulvár
Forrás: hvg/atv/web/zsuffa csaba

Filmtörténeti szenzáció: Az eredeti, 1923-as Egri csillagokból kerültek elő filmkockák

Filmtörténeti szenzáció: Az eredeti, 1923-as Egri csillagokból kerültek elő filmkockák

Megtalálták az 1923-ban készült Egri csillagok egyes képkockáit.

A későbbi, 1968-as alkotás, amelyben többek között olyan magyar színészóriások tűnnek fel, mint Sinkovits Imre, Kovácsi István, Venczel Vera, Latinovits Zoltán, Agárdy Gábor vagy éppen Bárdy György.

A filmet Várkonyi Zoltán rendezte, és azóta is ez az egyik legnépszerűbb magyar film.

Azt eddig kevesen tudták, hogy Gárdonyi Géza regényéből már jóval korábban is készült egy alkotás, de ebből jeleneteket nem láthattunk, hiszen eltűntek.

1899-ben jelent meg folytatásos formában az Egri csillagok, majd 1901-ben már könyv formájában is megjelent a később Magyarország kedvenc könyvévé váló alkotás. És már 1923-ban filmet is készítettek belőle.

ÍME A KÉPKOCKÁK AZ 1923-AS FILMBŐL, ILLETVE AZ IS KIDERÜL A RIPORTBÓL, HOGY TALÁLTÁK MEG AZ ELVESZETTNEK HITT KÉPKOCKÁKAT:

Rég elveszettnek gondolt filmkockák kerültek elő most a filmből.

Egy kis kartondobozban rejtőztek a film egyes képkockái. A filmet tehát még a klasszikustól sokkal korábban Fejős Pál készítette el Gárdonyi Géza regényéből. azt is megtudhattuk az ATV műsorából, hogy ezek a filmek azért sem maradtak fent, mert a magyar némafilm-állomány több mint 90 százaléka elveszett. Többek között a riportban arról is beszél Ráduly György, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója, hogy mi lett ezeknek az elveszett filmeknek a sorsa. Részben a nitrofilmek öngyulladása miatt semmisült meg az állomány nagy része.

A filmszalagok pedig később ipari alapanyagok lettek.

Fejős Pál később Hollywood-ban csinált karriert magának. Az 1923-as filmről pedig onnan tudunk, hogy közjegyzői okirat maradt róla, amelyben rögzítették, hogy az egyes jelenetek miről szólnak.

Fejős Pál filmjében a cseszneki várban forgatták amúgy a film jeleneteit.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 08. 18:00, szerda | Bulvár

Elhunyt Czigány György

Április 6-án 94 éves korában elhunyt Czigány György József Attila- és Erkel Ferenc-díjas költő, író, újságíró, érdemes művész, a Magyar Rádió népszerű Ki nyer ma? című műsorának alapító műsorvezetője

2026. Március 30. 14:00, hétfő | Bulvár

Putyin: Oroszország kész ismét olimpiát rendezni

Oroszország készen áll rá, hogy újra otthont adjon egy olimpiának - közölte Vlagyimir Putyin elnök az Orosz Olimpiai Bizottsághoz a testület megalapításának 115. évfordulójára intézett üdvözlő üzenetében.

2026. Március 29. 08:51, vasárnap | Bulvár

A Veled álmodtam című produkció nyerte A Dal 2026-ot

A Veled álmodtam című produkció lett 2026-ban Magyarország egyetlen dalversenyének győztese Re Va Dame előadásában.